Lietuvoje antradienio duomenimis yra apie 1,8 mln. nepanaudotų vakcinos nuo COVID-19 dozių. Vakcinacijos procesas atrodo praktiškai sustojęs. Statistikos departamento antradienio duomenimis, Lietuvoje nuo COVID-19 yra paskiepyta 69,7 proc. gyventojų. Pirmadienį visoje Lietuvoje buvo paskiepyti 569 gyventojai, kovo 25 d. – 884, kovo 24-ąją – 668.
Vakcinos, kaip ir bet kurie kiti preparatai turi savo galiojimo laiką. Kas bus daroma su beveik dviem milijonais vakcinos dozių vakcinacijai taip sulietėjus?
Dalį vakcinų planuojama donuoti
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad vakcinos padeda apsisaugoti nuo COVID-19, o užsikrėtus išvengti sunkių ligos formų. Valstybė ir toliau užtikrina galimybę kiekvienam Lietuvos gyventojui pasiskiepyti šia vakcina.
Pasiskiepyti nuo COVID-19 gali ir ukrainos gyventojai, į Lietuvą atvykę dėl Rusijos pradėto karo.
Pastaruoju metu Lietuvoje nuo COVID-19 per dieną pasiskiepija kiek daugiau nei pusė šimto gyventojų. Jei per dieną ir toliau skiepytųsi apie 600 žmonių, dabar turimas vakcinas Lietuva sunaudotų po maždaug aštuonerių metų.
Ministerija teigia, kad Lietuva yra pasirengusi dalį turimų vakcinų donuoti kitoms šalims. Taip bus prisidedama prie pasaulinės kovos prieš COVID-19 pandemiją.
„Vakcinas gamintojai pristato dalimis, kiekviena partija turi savo galiojimo laiką. Anksčiau atsiųstos vakcinos yra naudojamos pirmiau, o naujai atsiųstos laikomos užšaldytos, nes būtent žemoje temperatūroje laikomos vakcinos galioja ilgiausiai – nuo šešių mėnesių iki dviejų metų, priklausomai nuo gamintojo“, – tv3.lt aiškina ministerija.
Ministerija sako, kad su gamintojais sudarytų sutarčių sąlygos neleidžia atskleisti vakcinų kainų. Vis dėlto buvęs premjeras Saulius Skvernelis dar prieš prasidedant vakcinų pirkimams teigė, kad jų kainos skyruoja nuo 2,9 iki 18 eurų už vieną.
Donuojant vakcinas Lietuva išleistų pinigų neatgaus.
„Vakcinų donavimas vykdomas neatlygintinai – prisidėdama prie viso pasaulio pastangų suvaldyti COVID-19 pandemiją, Lietuva dovanoja vakcinas šalims, kurios neturėjo galimybės pasirūpinti pakankamomis jų atsargomis“, – komentuoja SAM.
„Pfizer“ vadovas sako, kad ketvirtoji dozė būtina, bet ministerija tokių planų neturi
Jau girdisi svarstymų, kad gyventojams reikės skiepytis ketvirtąja vakcinos nuo COVID-19 doze. „Pfizer“ generalinis direktorius Albert Bourla CBS teigė, kad apsauga, kurią suteikia trečioji dozė, yra pakankamai gera ir teigiamai veikia hospitalizacijų ir mirčių statistiką.
Vis dėlto turint omenyje omikron variantą, trijų dozių suteikiama apsauga nėra itin efektyvi padedant iš viso išvengti užsikrėtimo.
„Šiuo metu būtina ketvirtoji dozė“, – CBS sakė A. Bourla.
Tad ar Lietuvos turimos vakcinos galėtų būti panaudotos skiepijant ketvirtąja doze? Ministerija tokių planų kol kas neturi.
„Kol neturime oficialių rekomendacijų iš Europos vaistų agentūros ir Lietuvos ekspertų. Jeigu tokios rekomendacijos atsiras ir bus priimti atitinkami sprendimai, turimos vakcinos galės būti naudojamos gyventojų skiepijimui ketvirtąja vakcinos doze“, – rašoma ministerijos komentare.
Lietuvos specialistai abejoja dėl ketvirtosios dozės
Portalo tv3.lt kalbinti Lietuvos ekspertai dėl ketvirtosios dozės taip pat neturi vieningo sprendimo. Manoma, kad apie tai garsiau reikės kalbėti jau vasaros pabaigoje.
Kalbėdama apie ketvirtosios skiepo nuo koronaviruso dozės būtinumą VU Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė pabrėžė, kad visų pirma dėl to reikėtų sulaukti oficialių rekomendacijų.
„Mano asmenine nuomone, reikia sulaukti rekomendacijų iš vakcinų gamintojų, Europos vaistų agentūros. Man asmeniškai labai nepatinka, kai yra tokia saviveikla – kaip šalys susigalvoja, taip naudoja vakcinas. Vakcinacijos tvarka turi būti pagrįsta moksliniais įrodymais. Reikia, kad būtų aiškios rekomendacijos, aiškūs intervalai, kiek turi praeiti laiko nuo trečiosios dozės ir panašiai“, – tv3.lt pažymėjo profesorė.
Centro poliklinikos vadovas Kęstutis Štaras taip pat turėjo kiek abejonių dėl skiepijimo 4 doze skubos.
„Klausimas, kokios bus vakcinos, dabar kalbama, kad bus sukurtos prieš omikroną. Bet vėlgi, ar verta prieš omikroną naudoti tą vakciną, jei daug kas persirgę“, – tv3.lt pastebėjo jis.
Centro poliklinikos vadovas sutiko, kad viskas dėl vakcinų priklausys nuo to, kokia bus epidemiologinė situacija, tačiau vasara bet kuriu atveju turėtų būti ramesnė.
Panašios nuomonės buvo ir virusologas prof. Saulius Čaplinskas.
„Dėl dviejų priežasčių – viena, mes daugiau būsime lauke ir mažiau uždarose erdvėse, kur virusui plisti lengviau“, – tv3.lt kalbėjo S. Čaplinskas.
Statistikos departamento duomenimis, į Lietuvą iš viso gauta kiek daugiau nei 7,5 mln. vakcinos nuo COVID-19 dozių, kiek daugiau nei 1,1 mln buvo donuota.