Pastarąją savaitę socialinių tinklų grupėse, turinčiose nuo kelių šimtų iki keliasdešimt tūkstančių narių, pasipylė daugybė gyventojų įrašų, kuriuose jie teigia COVID-19 tyrimų rezultatų laukiantys net kelias paras arba jų visai nesulaukiantys.
„Praėjo 48 val. po atlikto tyrimo, bet atsakymo dar negavau. Ar kam nors taip buvo?“, – teiravosi viena moteris.
Po įrašu keli komentatoriai sureagavo teigdami, kad laukia ilgiau 24 val. terminą, kuris numatytas teisės aktuose.
„Laukiam jau lygiai 3 paras“, – po užklausa rašė vienas komentatorių.
„Mano dukrai darytas PGR sausio 25 dieną 10. 12val. Nei SMS, nei emailo apie rezultatus negavau. Kiek skambinau, atsakymas ale pateiktas, bet „e.sveikatoje“ nėra. Laboratorija nieko pasakyti negali, COVID centras sako, kad jų žiniomis atsakymas pateiktas. Skambinau net į „e.sveikatą“, patikrino Registrų centre ir jokių pateiktų duomenų nemato. Skambinau vėliau į COVID, net koordinatoriai niekuo padėti negali. Įtraukė į dingusių rezultatų sąrašą, bet sako – žinokit, jis labai ilgas.
Pakartojom 27 dieną, atsakymą gavom. O 25 dienos iki šiol nėra“, – savo patirtimi dalinosi dar viena komentatorė.
Laboratorija: testavimo poreikis išaugo 10 kartų
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su keliomis COVID-19 tyrimų ėminius tiriančiomis laboratorijos ir aiškinosi pagrindines priežastis, kodėl gyventojams gali vėluoti COVID-19 tyrimų rezultatai.
Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė komentuoja, kad tyrimų rezultatų kai kurie pacientai ilgai galėjo negauti „nebent jei mobiliajame punkte buvo blogai suvestas užsakymas arba visai nesuvestas (retai, bet pasitaiko) arba kai po atnaujinimų strigo „e.sveikata“.
Diagnostikos centro „Antėja“ laboratorijos atstovai teigia pastebintys, kad praėjus kelioms dienoms po Naujųjų metų, PGR tyrimų poreikis išaugo daugiau nei 10 kartų. Nors ir kai kuriomis dienomis atliekamų testų skaičius buvo mažesnis, kai kuriomis didesnis – tačiau padidėjęs jis stabiliai laikėsi visą sausį.
„Kada žmones pasieks PGR testo rezultatas priklauso ne tik nuo mūsų laboratorijos darbo – vadovaujantis SAM įsakymu, rezultatų pateikimo į ESPBĮ IS sistemą terminas yra 24 valandos nuo mėginio paėmimo. Dažniausiai PGR testo rezultatus į sistemą suvedame tą pačią dieną (per kelias valandas po tyrimo atlikimo) – tolimesnis procesas „e.sveikatos“ sistemos „rankose“.
Rezultatų pateikimas – iš dalies automatizuotas procesas, vienu metu yra pateikiami ne tik tyrimo rezultatai, bet ir skirtingi dokumentai“, – teigia „Antėjos“ atstovai, pridurdami, kad duomenų perdavimo efektyvumas gali kisti dėl „e.sveikatos“ sistemos apkrovos tam tikru savaitės ar paros metu.
Korona STOP puslapyje pateikiama tokia informacija:
„Tepinėlio iš nosiaryklės dėl koronavirusinės infekcijos rezultato gali tekti laukti nuo vienos iki penkių dienų. Tai priklauso nuo tuo metu šalyje esančios epidemiologinės situacijos bei atliekamų tyrimų apimčių. Jei tyrimo rezultatas bus neigiamas – gausite SMS žinutę su tyrimo atsakymu į telefono numerį, kurį nurodėte registracijos metu.
Jei tyrimas teigiamas – su jumis susisieks telefonu nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistas. Visais atvejais galite matyti savo atsakymą prisijungus prie savo paskyros e.sveikata tinklapyje, o jei negalite to padaryti – Jūsų tyrimo atsakymą gali matyti Jūsų šeimos gydytojas“.
Teigia, kad gyventojams tenka aiškinti, kaip susirasti tyrimų rezultatus
Vilniaus miesto Centro poliklinikos laboratorijos vadovė naujienų portalui tv3.lt taip pat patikina, kad laboratorijos atstovai visuomet per parą visus ištirtų ėminių rezultatus suveda į sistemą.
Tačiau neretai, anot jos, gyventojai patys nemoka susirasti savo tyrimų rezultatų.
„Aš jau pati su dešimtimis pacientų kalbėjau <…> iš savo pusės sakau, kur jiems nueiti, kur pasižiūrėti, o kai randa, atsiprašo ir sako, kad ne ten žiūrėjo. Reikia mokyti žmones, kaip atsidarius pasižiūrėti tyrimų rezultatą ir čia yra problema“, – dėstė ji.
„Jeigu kalbėtume apie antikūnus, tai „e.sveikatoje“ jie pavaizduoti grafiškai skaičiukais ir nurodyta grafiškai, koks yra rezultatas. Ir po to, kai tu matai pačio tyrimo atsakymai, bet nematai antikūnų, žmonės nerimauja.
Nuo rudens tai pastebėjome. Reikia turbūt apmokyti, kaip įėjus į „e.sveikatą“ susirasti“, – pridūrė Centro poliklinikos laboratorijos vadovė.
Kiek užtrunka PGR tyrimas?
Ketvirtadienį Lietuvos Statistikos departamentas socialiniuose tinkluose pasidalino informacija, paaiškinančia gyventojams, kiek gali užtrukti PGR tyrimas.
Remiantis pateikta informacija, tipiškai 50 proc. paimtų mėginių yra ištiriama per mažiau nei 8-9 val. ir tik 10 proc. paimtų mėginių yra ištiriama per daugiau nei 24 val.
„Tačiau nuo 2022 m. sausio situacija pasikeitė: dėl didžiulių užsikrėtimų skaičių (susijusių su Omikron atmainos išplitimu) tyrimo atlikimo laikas yra pailgėjęs. Mėginiams, paimtiems
2022-01-23 dieną* jis buvo toks:
50% paimtų mėginių buvo ištirta per mažiau nei 20 valandų;
10% paimtų mėginių buvo ištirta per daugiau nei 40 valandų;
per daugiau nei parą (>24 val.) buvo ištirta 40% paimtų mėginių.
[šiuos skaičius pamatysite iliustracijoje pirmame komentare]
------------------------------
* tai yra paskutinė (naujausia) para, nuo kurios šio žinutės skelbimo metu jau yra praėję daugiau kaip 72 valandos (pilnas follow-up periodas). Žinutės skelbimo metu (2022-01-27) naujausi turimi tyrimų duomenys yra už 2022-01-26 parą.
- Animacijoje naudojamas padieniui slenkantis vienos savaitės dydžio langas, kurio metu iš nosiaryklės buvo paimti mėginiai. Stebima, per kiek valandų nuo mėginio paėmimo bus gaunamas tyrimo rezultatas.
- Įtrauktos visos didžiosios ir vidutinės laboratorijos. Neįtrauktos laboratorijos, kurios nuo 2021-06-01 atliko mažiau nei 1000 PGR tyrimų.
- Kadangi yra įtraukiamos ir ligoninių laboratorijos, įmanomas laiko skirstinio nereprezentatyvumas (jeigu ligoninėse tyrimai atliekami greičiau nei poliklinikose ar privačiose laboratorijose).
- Tarp PGR tyrimų taip pat yra nedidelė dalis GeneXpert sistema atliekamų tyrimų, kurie atliekami daug sparčiau nei standartinis PGR. Tai iš dalies paaiškina tyrimo atlikimo trukmes, kurios yra trumpesnės nei 1 valanda“, – ketvirtadienį pateikiama informacija Valstybinės duomenų analitikos „Facebook“ paskyroje.