Taip jis kalbėjo penktadienį po susitikimo su Lietuvoje viešinčia Europos Tarybos generaline sekretore Marija Pejčinovič Burič.
„Svarbiausias Lietuvos pirmininkavimo prioritetas – parama Ukrainai, didvyriškai besiginančiai nuo Rusijos pradėto agresijos karo“, – spaudos konferencijos metu sakė G. Landsbergis.
Lietuva pirmininkavimą Europos Tarybos Ministrų Komitetui iš Lichtenšteino perims gegužės 17 dieną.
„Mano, kaip Ministrų Komiteto pirmininko, tikslas bus užtikrinti, kad siekiant padėti Ukrainai, būtų išnaudoti ir visi galimi Europos Tarybos mechanizmai“, – teigė G. Landsbergis.
Anot jo, kitas svarbus Lietuvos prioritetas – Rusijos atsakomybės užtikrinimas. Balandžio pradžioje Hagoje veiklą pradėjo Europos Tarybos narių įsteigtas Rusijos agresijos prieš Ukrainą padarytos žalos registras.
G. Landsbergis sveikino šį žingsnį ir teigė, kad Lietuvos pirmininkavimo metu sieks plėsti prie registro prisijungusių valstybių sąrašą Šiuo metu šiame registre yra 43 valstybės ir Europos Sąjunga.
„Žalos registras – tik pirmas žingsnis kuriant platesnį kompensacijų Ukrainai mechanizmą. Sieksime visapusiškai išnaudoti Europos Tarybos ekspertinį indėlį diskusijose dėl tokio mechanizmo modalumų“, – tvirtino G. Landsbergis.
Ministro teigimu, Lietuva taip pat toliau sieks specialiojo tarptautinio tribunolo, kuris atitiktų Ukrainos lūkesčius patraukti atsakomybėn aukščiausią Rusijos ir Baltarusijos politinę ir karinę vadovybę, įkūrimo.
„Europos Taryba yra sukaupusi vertingą ekspertizę atsakomybės užtikrinimo klausimu. Tikimės produktyvių diskusijų šiuo klausimu taip vadinamos core grupės susitikime Vilniuje gegužės 10-ąją“, – sakė G. Landsbergis.
Lietuva savo pirmininkavimo metu taip pat ketina telkti paramą Baltarusijos ir kitų autokratinę priespaudą kenčiančių valstybių pilietinei visuomenei, nepriklausomai žiniasklaidai ir žmogaus teisių gynėjams.
„Tai bus jau antrasis mūsų pirmininkavimas. Pirmasis vyko daugiau nei prieš 20 metų. Tikiu, kad savo pirmininkavimo metu galėsime pasiūlyti tvirtą ir principingą lyderystę“, – kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.
Penktadienį M. Pejčinovič Burič taip pat susitiks su prezidentu Gitanu Nausėda, Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen ir teisingumo ministre Ewelina Dobrowolska.
Užsienio reikalų ministerijos teigimu, Europos Tarybos generalinė sekretorė Lietuvoje lankysis prieš gegužės 17 dieną prasidedantį Lietuvos pirmininkavimą ET Ministrų Komitetui.