Rusija dar praėjusią savaitę paskelbė keičianti savo pajėgų Ukrainoje vadą. Juo paskirtas ilgametis Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas V. Gerasimovas.
Europarlamentaras A. Kubilius primena, kad egzistuoja su V. Gerasimovo vardu siejama „Gerasimovo doktrina“. Tai yra Rusijos hibridinio karo doktrina, kuri buvo panaudota 2014 metais Rusijos kariuomenei okupuojant Krymą ir dalį Donbaso.
„Tik Gerasimovui pradėjus tiesiogiai vadovauti Rusijos karo veiksmams Ukrainoje – pamatėme „Naująją Gerasimovo doktriną“: Dnipro mieste tolimojo nuotolio raketa buvo smogta į daugiaukštį gyvenamąjį pastatą. 35 (jei ne daugiau) žuvę, dešimtys sužeistų. Raketa buvo paleista iš Rusijos bombonešio, saugiai skraidžiusio virš Rusijos teritorijos ties Kursku.
„Naujoji Gerasimovo doktrina“ – tolimojo nuotolio raketomis atakuoti gyvenamuosius pastatus: jeigu negali fronte įveikti Ukrainos kariuomenės, jeigu Ukrainos ryžto nesustabdo siekis raketų atakomis sugriauti energetikos infrastruktūrą, tada imamasi gyvenamųjų pastatų. Pagal visus Jungtinių Tautų įvestus tarptautinio terorizmo apibrėžimus, „Naujoji Gerasimovo doktrina“ yra grynos rūšies terorizmo doktrina. Tai konstatavo ir Europos Parlamentas“, – savo „Facebook“ rašo A. Kubilius.
Anot europarlamentaro, pokyčiai rusų vadovybėje verčia prisiminti „Al Qaeda“ doktriną, kurią ši garsi teroristinė organizacija realizavo 2001 metų Rugsėjo 11-ąją, kai dvejais užgrobtas keleiviniais „Boeing“ lėktuvais atakavo ir sugriovė Pasaulio Prekybos Centro abu bokštus-dvynius. Išpuolio metu žuvo tūkstančiai civilių.
„Abi doktrinos yra visiškai tapačios savo priemonėmis: masiškai žudyti civilius, tam išnaudojant bet ką – tolimo nuotolio raketas, užgrobtus keleivinius lainerius, pastatų sprogdinimus.
Siekis taip pat tas pats – palaužti politinę valią ir primesti valstybėms, nacijoms, bendruomenėms savo diktatą. O tuo pačiu ir sutelkti savo teroristinę bendruomenę – mes nebijome imtis bet kokių priemonių, mums žmonių gyvybės ir tarptautinės bendruomenės pasmerkimas yra nesvarbu, nes mes – „kieti“, – svarsto A. Kubilius.
Nors abi doktrinos, jo teigimu, yra tapačios, tačiau Vakarų reakcija į jų realizavimą kol kas yra nepalyginamai skirtinga. Tai ir yra didžiausias skirtumas tarp „Naujosios Gerasimovo doktrinos“ ir „Al Qaedos“.
„Vakarai kol kas nedrįsta reaguoti į teroristinę Gerasimovo doktriną taip, kaip jie reagavo į teroristinės „Al-Qaeda“ doktrinos realizavimą.
Po Rugsėjo 11-os teroristinės atakos, JAV iniciatyva NATO bendruomenė pirmą kartą aktyvavo 5-ąjį NATO sutarties straipsnį ir visos NATO šalys sutarė panaudoti savo karinę galią tam, kad „Al-Qaeda“ būtų sutriuškinta. Nes visi gerai suprato, kad terorizmas valstybių sienų nepripažįsta. JAV vadovaujama karinė koalicija įsiveržė į „Al-Qaedą“ priglaudusį Afganistaną. Vakarų specialiosios tarnybos „Al-Qaeda“ lyderius persekiojo visame pasaulyje, kol galų gale buvo likviduotas ir Osama bin Ladenas, „Al-Qaeda“ lyderis.
Tuo tarpu Ukraina ir toliau viena kovoja su valstybiniu Rusijos terorizmu, kurį realizuoja ne tik visokios „Wagner“ proxy karinės grupuotės, bet ir Gerasimovo vadovaujamos Rusijos kariuomenės karo aviacijos ir raketinės pajėgos. Nors toks „valstybinis“ karinis Rusijos terorizmas, realizuojamas Ukrainoje, yra ne mažiau pavojingas nei „Al Qaeda“ realizuotas terorizmas, tačiau kol kas NATO neplanuoja panaudoti 5-ojo straipsnio tam, kad Rusijos terorizmas būtų sustabdytas“, – rašo europarlamentaras.
Pastebi Vakarų reakcijos skirtumus
Ir nors Vakarai pastaruoju metu žada padidinti ginklų tiekimą Ukrainai, tačiau tai vis tiek neprilygsta tai Vakarų reakcijai, kuri buvo pademonstruota po atakos prieš Pasaulio Prekybos Centro bokštus-dvynius, pastebi A. Kubilius.
„Kodėl taip skiriasi Vakarų reakcija į dvi tapačias tarptautinio terorizmo doktrinas. Galima būtų vardinti daug faktorių, pradedant nuo to, kad Rusija turi branduolinį ginklą, kurį vis grasina panaudoti. Tai gąsdina ir stabdo Vakarus.
Tačiau, mano įsitikinimu, pagrindiniu tokį skirtumą lemiančiu faktoriumi buvo ir yra tai, kad „Al-Qaeda“ atakavo ir sprogdino pastatus ir žmones Vakarų sostinėse ar didmiesčiuose, tuo tarpu Putinas su Gerasimovu sprogdina gyvenamuosius pastatus Ukrainoje. Ne Vakaruose. Kol kas.
Apie Vakarų „vaikiško naivumo ligą“ santykiuose ir požiūriuose į Putino Rusiją jau nebesinori vėl ir vėl kartotis. Verta tik perspėti, kad Putinui pereiti nuo gąsdinimų panaudoti branduolinį ginklą iki realaus teroristinių veiksmų realizavimo Vakarų sostinėse yra „juokų darbas“. Tam yra visokie prigožinai ir kadyrovai. Ir gerasimovai“, – teigia A. Kubilius.
Jo vertinimu, terorizmas yra toks dalykas, į kurį reikia reaguoti preventyviai, o ne vien tada, kai tie patys, kurie dabar terorizuoja Ukrainos žmones, prisiruoš terorizuoti ir Vakarų sostines.
„Kova su „Al Qaeda“ prasidėjo nuo to, kad ši organizacija buvo įrašyta į visus įmanomus teroristinių organizacijų sąrašus: į Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų, į Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos ir NATO.
Europos Parlamentas paragino tą patį daryti su pagrindinėmis Rusijos teroristinėmis karinėmis organizacijomis, pradedant nuo „Wagner“ proxy grupuotės. Po paskutinės atakos, nukreiptos į Dnipro daugiabutį pastatą akivaizdu, kad į tokį sąrašą yra būtina įtraukti ir Rusijos karinės aviacijos bei raketines pajėgas. Visas pajėgas. Neišskiriant nei generolų, nei pilotų, nei seržantų. Nes jų veiksmai niekuo nesiskiria nuo „Al Qaeda“ teroristų veiksmų: tada vieni planavo, kiti užgrobė, treti pilotavo lėktuvus. Dabar taip pat: vieni planavo, kiti pilotavo, treti nutaikė raketas. Rezultatas tas pats – sąmoningas terorizmas.
Nors Europos Parlamentas ir paragino Rusijos teroristines organizacijas (įskaitant karines pajėgas) įtraukti į Europos Sąjungoje egzistuojantį teroristinių organizacijų sąrašą, tačiau iki šiol nesigirdi, kad ES institucijos artimiausiu metu planuotų tai padaryti. Pagal galiojančią tvarką yra nustatyta, kad toks sąrašas yra papildomas naujomis teroristinėmis organizacijomis, jeigu tai daryti pasiūlo kuri nors Europos Sąjungos šalis narė ir jai pritaria visos kitos.
Todėl šiandien, po sukrečiančios Dnipro tragedijos, kai jau visi išsakė savo pasipiktinimo, solidarumo ir užuojautos pareiškimus, yra verta užduoti paprastą klausimą – ar tarp ES šalių narių atsiras bent viena valstybė, jos Vyriausybė, Parlamentas, Prezidentas, kurie išdrįstų pareikalauti, kad jau artimiausiu metu europinis teroristinių organizacijų sąrašas būtų papildytas Rusijos karinėmis struktūromis. Pradedant nuo „Wagner“ grupuotės“, – ragina jis.
„Rusijos terorizmo nepavyks įveikti vien pasipiktinimo pareiškimais. Dnipro tragedija sunkia našta gula ir ant mūsų, ant visų Vakarų sąžinės: ne tik kad niekas nesvarsto NATO 5-ojo straipsnio panaudojimo prieš „rusišką“ tarptautinio terorizmo atmainą, ne tik, kad Ukraina nesulaukia pakankamos Vakarų paramos ginklais, kad galėtų pati tokį terorizmą nedelsiant sustabdyti, bet net ir teroristinių organizacijų sąrašo nedrįstame papildyti naujais rusiškais vardais.
Kodėl? Tikimės, kad Gerasimovo terorizmas sustos ties Ukrainos ir Vakarų siena?
Bijau, kad labai skaudžiai apsirinkame. Nes vis dar nesuvokiame, kad tarp „Naujosios Gerasimovo doktrinos“ ir „Al-Qaeda“ doktrinos nėra jokio skirtumo. Kaip nėra skirtumo tarp to ar terorizmas yra realizuojamas Ukrainos miestuose ar Vakarų sostinėse“, – priduria A. Kubilius.
Ukraina: po smūgio daugiabučiui Dnipre 25 žmonės tebėra dingę
Ukraina antradienį paskelbė, kad po mažiausiai 41 gyvybės pareikalavusio Rusijos raketos smūgio daugiabučiui Dnipro mieste 25 žmonės vis dar yra dingę.
Šeštadienio smūgis yra tarp daugiausiai aukų nusinešusių rusų atakų beveik prieš metus Maskvos pradėtame kare. Kremlius neigia, kad dėl šio smūgio yra atsakinga jo kariuomenė.
„Šiuo metu dar ieškoma 25 žmonių“, – pranešė ukrainiečių gelbėjimo tarnybos.
Ukrainos prezidentūra antradienį paskelbė, kad per šią ataką žuvusių žmonių skaičius padidėjo iki 41.
„Po ketvirto aukšto griuvėsiais rasti žuvusio vaiko palaikai“, – sakė prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kyryla Tymošenka.
Raketa nugriovė sovietinio daugiabučio dalį. Gelbėjimo tarnybos sakė, kad šio centrinio miesto darbininkai nuo šeštadienio pašalino daugiau kaip 9 tūkst. t statybinių nuolaužų ir 41 sulamdytą automobilį.