• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kultūros paveldo departamentas (KPD) pradėjo tyrimą dėl į konteinerį išmestų ir vėliau sunaikintų XIX amžiaus – XX amžiaus pradžios mokslinių leidinių, saugotų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) fonduose.

Kultūros paveldo departamentas (KPD) pradėjo tyrimą dėl į konteinerį išmestų ir vėliau sunaikintų XIX amžiaus – XX amžiaus pradžios mokslinių leidinių, saugotų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) fonduose.

REKLAMA

Pats universitetas teigia, kad tai nėra knygos, o seni leidiniai, jie buvo netinkami naudoti ir prieš išmetant suskaitmeninti, be to, nurašyti leidinius gautas Kultūros ministerijos leidimas. 

Kaip pranešė KPD Kauno skyrius, gavus pranešimą apie į konteinerį sumestas ir į atliekų tvarkymo aikštelę išvežtas knygas, specialistai nuvyko jų apžiūrėti.

„Deja tuo metu knygos jau buvo sunaikintos. Vienoje krūvoje buvo sumesti nuplėšti knygų viršeliai, kitoje supresuoti knygų blokai. Dauguma sunaikintų knygų buvo XX a. pradžioje užsienyje anglų, prancūzų, lenkų, vokiečių kalbomis leisti periodiniai leidiniai apie mediciną ir farmaciją. Dalis knygų išleistos XIX a.“, – „Facebook“ socialiniame tinkle trečiadienį informavo KPD.

„Dėl galimai istorinę vertę turinčių kultūros objektų sunaikinimo pradėjome tyrimą“, – teigia departamento Kauno skyriaus atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

Apie Kaune rastą konteinerį su leidiniais feisbuke pranešė muziejininkas Justas Rimavičius, informavęs, kad jas išmeta LSMU. Jis nurodė trečiadienio rytą radęs konteinerį jau tuščią ir susisiekęs su atliekų tvarkytojais, KPD.

REKLAMA

Savo ruožtu LSMU tvirtina, kad sklindanti informacija nėra tiksli.

„Informuojame, kad tai yra seni, suskaitmeninti periodiniai leidiniai, prieinami  el. žurnalų archyvuose. Leidiniai šiuo metu neatitinka higienos normų, yra supeliję ir nėra tinkami naudoti. Patiksliname, kad viešojoje erdvėje periodiniai leidiniai klaidingai įvardijami knygomis. Taip pat paneigiame neteisingą informaciją, kad Universitetas supainiojo leidinius“, – pranešime spaudai nurodė universitetas.

REKLAMA
REKLAMA

LSMU taip pat tvirtino, jog kreipėsi į didžiąsias šalies bibliotekas su siūlymu perimti trūkstamus periodinius leidinius, tokie leidiniai atrinkti ir bus perduoti bibliotekoms.

„Nurašyti atrinktus periodinius leidinius įvertino Universiteto specialistai. Taip pat LSMU kreipėsi į Kultūros ministeriją su prašymu leisti nurašyti senus ir pelėsio sugadintus užsienio šalių periodinius leidinius. LR kultūros ministras rugsėjo 14 dieną pasirašė įsakymą (...), leidžiantį nurašyti leidinius pagal pridedamą sąrašą ir remiantis Senų, retų ir ypač vertingų dokumentų fondo formavimo, saugojimo ir naudojimo nuostatų, patvirtintų kultūros ministro 2016-11-24 dienos įsakymu“, – pabrėžė LSMU. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu KPD Kauno skyrius nurodė, kad beveik visi leidiniai buvo su tarpukario Vytauto Didžiojo universiteto, Stepono Batoro universiteto (dabartinio Vilniaus universiteto) bei kitų tarpukariu Kaune ir Vilniuje veikusių institucijų antspaudais.

„Nustatyti sunaikintų leidinių vertę kultūrinę sudėtinga, tačiau neabejotinai dauguma jų buvo įdomios vien savo nuosavybės žymomis ir svarbios kaip tarpukariu veikusių aukštųjų mokyklų ir kitų institucijų istorijos dalis“, – teigia KPD atstovai.

REKLAMA

Pasak jų, dalis šiukšlių krūvoje rastų išlikusių leidinių galėjo būti vertingi. Pavyzdžiui, 1845 metais Sankt Peterburge išleistame Gustavo Gaugerio veikale „Repetorium Pharmazie und praktische chemie in Rusland“ galima paskaityti apie Lietuvos teritorijoje veikusias vaistines.

„Ši Vytauto Didžiojo universitetui priklausiusi ir įdomius istorinius faktus išsaugojusi knyga laimei išsaugota ir bus perduota į muziejų tolesniems tyrimams“, – teigia KPD.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų