V. Pranckiečio pozicija ir valstiečių vadų negalėjimas suvaldyti situacijos kelia įtampą ne tik R. Karbauskiui ar jo ištikimai ginklanešiai Agnei Širinskienei, bet ir parodo tam tikras tendencijas partijoje. Pasak politologų, partijoje kyla šurmulys, gresia skilimas, o artėjantis ruduo netrukus parodys, kokia yra reali valstiečių situacija. Vienvaldystė ir noras dalykus daryti savaip kenkia R. Karbauskiui, o jo nepopuliarumas kelia jam prieštaraujančių politikų reitingus.
Kova kaitina kraują
Politikos tyrimų ir analizės instituto politologas Marius Ulozas sako, kad politikai emocingai ir asmeniškai reaguoja į tai, kas vyksta. Ir kai R. Karbauskis yra nepatenkintas visi tą mato.
„Jis yra daug prikalbėjęs, prižadėjęs laimėti visus rinkimus ir niekas nevyksta taip, kaip jis norėtų. Atsiranda jausmas, kad jis mėgina kažkur nukreipti savo energiją ir kadangi Viktoras Pranckietis nenori pasitraukti.. Jokios politinės naudos iš V. Pranckiečio pasitraukimo nėra, tai yra principo reikalas jį patraukti“, – sakė politikos mokslų specialistas, tikindamas, kad R. Karbauskis bando įrodyti, kad jis kažką gali.
Partijos etikos sargai nutarė, kad V. Pranckietis nieko nepažeidė, tai buvo morališkai smagus sprendimas Seimo pirmininkui.
„Aš visgi manau, kad jis (V. Pranckietis) iš partijos išeis. O jei partija skils, didelė tikimybė, kad dalis valstiečių kartu su V. Pranckiečiu ir Sauliumi Skverneliu imsis naujo politinio darinio. Arba jis pereis į kitą partiją. Manau, kad yra partijų, kurias domina šis politikas“, – sakė M. Ulozas, tikindamas, kad kova su R. Karbauskiu V. Pranckietį padarė politine figūra Lietuvoje.
Tiesa, pasak politologo, didelio vidinio potencialo ir ambicijos tapti nauja politine žvaigžde V. Pranckietis neturi, bet Lietuvoje mėgsta skriaudžiamus žmonės, todėl ilgalaikėje perspektyvoje jis gali tapti įdomus.
„Žmonėms pradeda patikti jo principingumas, kad jis nesileidžia stumdomas. Jis kietai gina savo poziciją, jaučiasi teisus. Dabar viskas tikrai susivedė į asmeniškumą, nes nei Gediminui Kirkilui nei kitiems tos pozicijos pernelyg nereikia, tai lieka asmeninis R. Karbauskio ir V. Pranckiečio klausimas“, – sakė M. Ulozas.
Anot politologų, V. Pranckietis neturi ką prarasti, politikas yra aukščiausioje galimoje pozicijoje ir jaučia partijos nuotaikas.
„Daug kas partijoje nepatenkintas asmeniškumu.<<..>> Jei jį „patrauks“, klausimas, kaip tai bus, ar jis išeis aukštai pakelta galva, ar atsitrauks ir pasiduos rodydamas, kad buvo neteisus ir silpnas. Manau jis eis iki galo“, – sakė politologas.
M. Ulozas svarsto, kad vis daugiau žmonių valstiečių partijoje praranda kantrybę, partijoje kyla įtampa. Nebėra erdvės rimtiems sprendimams, partiečiams patiems gėda dėl to, kas ten vyksta.
Etikos sargai žino daugiau
Politologė Rima Urbonaitė sako, kad V. Pranckiečio ir R. Karbauskio asmeninės kovos užgožia kitus, daug svarbesnius dalykus vykstančius valstybėje, kalbėdami apie šių politikų kovą nekalbame apie tai, kad ministerijose stoja darbai arba apie tai, kad neaišku, kaip naujoji vyriausybės susitvarkys su jai keliamomis užduotimis.
„Visgi R. Karbauskis nori kalbėti apie tai, taip nukreipiamas dėmesys nuo kitų, svarbesnių klausimų. Tai graudi situacija“, – svarstė politologė.
Anot jos, Seimo pirmininko pozicija Lietuvos politinėje padangėje nėra įtakinga ar reikšminga, todėl dėl jos vykstanti kova yra daugiau asmeninė, o ne politinė. „Ir ji tęsiasi jau kurį laiką“, – sakė ji.
Tiesa, faktas, kad valstiečių etikos sargai „išteisino“ V. Pranckietį gali reikšti, kad jie situaciją ir nuotaikas partijoje žino geriau, nei yra viešai skelbiama. Pasak politologės, mes nežinome, kokia yra partijos nuomonė apie V. Pranckietį, žinome tik Tarybos sprendimą, kuris nebūtinai atspindi visos partijos nuomonę.
R. Urbonaitė įsitikinusi, kad ne tik Seimo pirmininko batalijos, bet ir kiti požymiai rodo krizę partijoje, kuri gali išvirsti į rimtą nesusipratimą artėjant rinkimams.
Partijos vadai, pasak politikos mokslų specialistės, turėtų susirūpinti esama situacija ir arba susėsti ir kalbėtis, arba tikėtis blogesnių scenarijų.