Liepos mėnesį naujienų agentūros ELTA užsakymu „Baltijos tyrimų“ atliktos apklausos duomenimis, palankiausiai vertinamų šalies politikų 25-tuke V. Pranckietis atsidūrė 11 vietoje (palankiai vertino 39 proc., nepalankiai – 37 proc. respondentų). Vienintelis sąraše minimas valstiečių ministras A. Veryga – 21-oje vietoje (palankiai vertino 26 proc., nepalankiai – 57 proc. respondentų).
Paskutiniai dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu atlikti bendrovės „Vilmorus“ duomenys taip pat rodo stabilų, jau septynis mėnesius trunkantį valstiečių reitingų kritimą.
R. Valatka: V. Pranckietis – „zanūda“
Kad vieni svarbiausių šalies politikų atsiduria apklausų paribiuose arba išvis į juos nepatenka – nieko nuostabaus, mano politologas Algis Krupavičius. Anot jo, Seimo pirmininko pareigas einantys žmonės paprastai visada atsiduria reitingų dugne.
„Manau, kad pati Seimo pirmininko pozicija yra vertinama kaip mažiau svarbi, palyginus su prezidento ir ministro pirmininko. Ir toks vertinimas yra realus. Visuomenė žiūri gerokai skeptiškiau į Seimo pirmininko postą ir jis vertinamas kaip mažiau reikšmingas“, - tv3.lt sakė A. Krupavičius.
Nors A. Krupavičius pastebi, kad V. Pranckiečio reitingai vis tiek yra geresni nei buvusių Seimo pirmininkų – Loretos Graužinienės ar Viktoro Muntiano – politologas teigia, kad Seimo vadovui sunku būti populiariu jau vien dėl Seimo reputacijos.
„Seimas, kaip institucija – antra pagal nepopuliarumą Lietuvoje. Taip yra dėl to, kad Seimas yra plepanti organizacija, mažai sprendimų priimanti, tai institucija, kur daug ginčų, konfliktų. Visuomenė ne visada mato tai, kad be Seimo neturėtume įstatymų valdžios ir neturėtume institucijos, kuri sukuria, sudėlioja mūsų gyvenimo normas ir taisykles“, - kalbėjo A. Krupavičius.
Tuo tarpu apžvalgininkas Rimvydas Valatka kaltę dėl populiarumo suverčia ne užimamam postui, o pačiam V. Pranckiečiui. Pasak R. Valatkos – gimęs šliaužioti, skraidyti negali.
„V. Pranckietis – zanūda. Žinote, kas yra naujų veislių išvedimas? Paskiepiji augalą ir lauki kitų metų ir nieko neveiki per tą laiką. Tai tokį darbą gali dirbti visiškas nuoboda. Toks nei merginos pakabint gali, nei rinkėjų. Nuo žmogaus priklauso daug. Reikia galų gale žinoti, ką ten veikti. O dabar toks įspūdis, kad susėda ryte ir galvoja – ką čia dabar nuveiksim. Ir koks nors patarėjas sako, žinai, gal į Latviją nuvažiuojam? Nuvažiuoja, bet pamiršo pranešti žiniasklaidai, ką jie ten veikia“, - tv3.lt kalbėjo R. Valatka.
Profesionalas – nebūtinai geras ministras
Nepaisant to, kad valstiečiai skelbėsi sudarę išskirtinai tik profesionalų Vyriausybę, kol kas šie profesionalai populiarumu nepasižymi. R. Valatka pastebi, kad profesionalas – nebūtinai geras ministras.
„Yra angliškai toks žodis nouneimas. Koks skirtumas, kokia pavardė? Čia tas ir yra. Profesionalas, sakau taip, patarėju gali dirbti. Bet net geriausias patarėjas nebūtinai bus geras ministras. Ministras yra lyderis, žmogus, aplink kurį viskas sukasi. O jie dar visko bijo“, - teigė R. Valatka.
A. Krupavičius valstiečių deleguotų ministrų nepopuliarumą linkęs aiškinti jų nepatyrimu. Politologas neatmeta galimybės, kad ministrus gali tekti keisti.
„Pati svarbiausiai priežastis – jų politinis nepatyrimas, profesinės kompetencijos trūkumas. Tai tikrai kiša koją. Ir apskritai tas Vyriausybės šūkis būti profesionalų Vyriausybe virsta anti-šūkiu. Panašu, kad LVŽS deleguoti ministrai turi daugiau negu reikia problemų. Ko gero, gali ateiti toks laikas, kai apskritai kai kurių ministrų paslaugų vertėtų atsisakyti, ieškoti tų kandidatų, kurie juos galėtų pakeisti. Tai gali būti vienas iš sprendimų, stabilizuojant valstiečių populiarumo reitingus“, - kalbėjo A. Krupavičius.