Apie tai, kokių orų vasara galime tikėtis mūsų šalyje „Žinių radijo“ laidoje „Ryto Espresso“ kalbėjo Vilniaus universiteto profesorius, klimatologas Arūnas Bukantis.
Nepaisant Lenkijos meteorologų prognozių šiai vasarai, A. Bukantis sako, jog jos stebinti neturėtų, o tokios prognozės prieš vasarą jau yra tapusios tipiškomis.
Be to, klimatologas pastebi, kad tokių dienų, kada buvo perkopta 34 laipsnių šilumos oro temperatūra buvo pasiekta ir ankstesnių metų vasaromis.
„Praktiškai kiekvienais metais jau tokia temperatūra yra pasiekiama. Jeigu ne 34 °C, tai 33 °C. Pavyzdžiui, pernai buvo 34,9 °C pasiekta temperatūra. Ankstesniais metais buvo ir 35 °C laipsniai. Taip, kad tai yra jau dabar toks tipiškas rekordas.
O apskritai rekordų šie metai nepagailėjo. Jeigu paros temperatūros rekordus vertintume, tai pernai per visus metus buvo jų 18 užfiksuota. Šiemet jau per 4 mėnesius tiek pat. Tai gali būti, kad dar turėsime kita tiek. Taigi klimatas šyla ir ekstremalių tokių atvejų ir temperatūros, ir kritulių daugėja“, – „Žinių radijo“ laidoje kalbėjo A. Bukantis.
Tiesa, klimatologas pabrėžia, kad dėl šylančio klimato, mūsų šalyje dažniau pasitaiko ir kaitrų bei dienų, kai keletą parų iš eilės oro temperatūra viršija 30 laipsnių ribą.
„O, pavyzdžiui, tokių karštų, šiltų dienų, kai temperatūra pakyla iki 25 laipsnių, tai, pavyzdžiui, pernai buvo net 68. Tai dvigubai daugiau negu, kad yra tipiška klimatinė norma“, – teigė A. Bukantis, atkreipdamas dėmesį, jog dabar vidutinė temperatūra yra 2 laipsniais didesnė nei XX a. antroje pusėje.
Klimatologas pastebi, kad Lietuvoje daugėja ir tokių reiškinių, kaip stiprios liūtys bei škvalai su viesulais. Tipiniu reiškiniu, anot A. Bukančio, mūsų šalyje tapo ir sausros.
„Kiekvienais metais praktiškai, jeigu ne visą Lietuvą, tai dalį Lietuvos apima netgi 2-3 sausros per šiltąjį metų laikotarpį. Tai kartu karštis, sausra ir po to labai trumpi arba labai intensyvūs krituliai, kurie padaro irgi nemažai žalos“, – aiškino klimatologas.
Klimato kaitos padariniai skirtingi
A. Bukantis pabrėžia, kad klimato kaitos įtaka, yra juntama jau apie tris dešimtmečius, o dėl to nevienodai yra paveikiami įvairūs sektoriai.
„Jeigu karštos dienos, kaitros, jos yra palankios turizmo sektoriui, poilsiautojam, paprastai tokiais periodai būna perpildyti netgi mūsų pajūrio kurortai, tai nei žemdirbiai, nei miškininkai jokiu būdu nesidžiaugia šitokiais atvejais, nes tai kartu gresia ir dideliu miškų gaisringumu, ir dideliu netgi kenkėjų išplitimu.
Tai tokios žalos, jos darosi vis dažnesnės ir dėl tos priežasties, pavyzdžiui, žemės ūkyje neišvengiama priemonė <...> tai drėkinimo sistemos. Jeigu jų nėra, praktiškai užauginti garantuotą derlių, gerą kokybišką derlių tampa sudėtinga, ypatingai daržovių, šakniavaisių ūkiuose“, – apie neigiamas pasekmes kalbėjo klimatologas.
Lenkijos meteorologai įspėja apie vieną karščiausių vasarų
Lenkijos meteorologai skelbia, kad artėjanti 2025 metų vasara gali būti viena iš karščiausių per pastaruosius dešimtmečius. Remiantis naujausiomis ilgalaikėmis prognozėmis, šalyje tikimasi nepakeliamų karščių, tropinių naktų ir intensyvių liūčių, galinčių sukelti staigius potvynius.
Remiantis „Fani Pogody“ pateikta informacija, vasaros metu Lietuvoje prognozuojami temperatūros šuoliai virš 34°C. Tokie karščiai ypač paveiks pietinius ir centrinės šalies regionus.
Be to, naktimis temperatūra gali nesumažėti žemiau 20°C, sukeldama vadinamąsias tropines naktis, kurios ypač vargina miestų gyventojus dėl vadinamojo „miesto karščio salos“ efekto.
Be karščių, prognozuojamos intensyvios liūtys ir audros, ypač pietinėje Lietuvos dalyje. Kai kuriose vietovėse per trumpą laiką gali iškristi iki 70 mm kritulių, sukeldami staigias potvynius ir apsunkindami eismą.
Tokios sąlygos gali sukelti rimtų problemų tiek miestų infrastruktūrai, tiek žemės ūkiui.
Visą „Žinių radijo“ laidą galite perklausyti čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!