Apie Lietuvos ir Kinijos konfliktą ir iš to plaukiančias pasekmes ir galimybes naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos atstovas Matas Maldeikis ir buvęs premjeras Gediminas Kirkilas.
Maldeikis: Kinija suprato, kad realių svertų prieš Lietuvą neturi
Valstybinis Kinijos portalas „Global Times“ rašė taip: „Lietuva turi patirti didžios ir kilnios galios sukeltą skausmą, tačiau tai neturi pažeisti mūsų interesų ir platesnės strategijos. Tarsi numušti musę – tik reikia elgtis atsargiai, kad mūsų rankos nebūtų suteptos krauju.“
M. Maldeikis tikino, kad tokia Kinijos valdžios retorika yra ne apie Lietuvą ir skirta ne Lietuvai, o vidaus auditorijai.
„Kinai išnagrinėjo mūsų atvejį ir pamatė, kad jie nelabai turi svertų mus paspausti. Kokia šio sulyginimo su muse pagrindinė žinia?
Ankstesnės visos žinios skelbė, kad Lietuva labai smarkiai kentės, šita žinutė, sulyginimas su muse, yra tokia alegorija apie tai, kad mes iš tikrųjų neturėtume teptis rankų ir turėtume nieko nedaryti Lietuvos atžvilgiu“, – sakė M. Maldeikis.
Parlamentaro pakartojo, kad tai komunikacija skirta vietiniams kinams supratus, kad realių svertų prieš Lietuvą Pekinas neturi.
Prisiminė, kaip Kinija nubaudė Latviją
G. Kirkilo teigimu, tokia kinų retorika rodo didelį Pekino susinervinimą dėl situacijos su Lietuva.
„Kinija visą laiką labai griežtai į tokius atvejus žiūrėdavo, net išskirdavo šalis, kurios atidarydavo Taipėjaus atstovybes“, – sakė buvęs premjeras.
Jis prisiminė vizitą 2008 metais Pekine, kai ten vyko vasaros olimpinės žaidynės. Pasak G. Kirkilo, tuomet mažiausiai laiko susitikimu su Kinijos premjerų gavo būtent tuometinis Latvijos ministras pirmininkas, kadangi Rygoje jau veikė Taipėjaus ekonominė atstovybė.
„Jie labai įdėmiai stebi visas šalis, pagal tai skiria dėmesį ir sankcijas“, – teigė G. Kirkilas.
Kinija santykių nenutraukė, bet tvirtino, kad Lietuva yra kurčia prašymams
Nors buvo svarstoma, kad dėl Taivaniečių atstovybės atidarymo Kinija gali apskritai nutraukti santykius su Lietuva, Pekinas galiausiai nesiryžo šiam drastiškam žingsniui. Tik pabrėžė, kad Lietuva yra kurčia Kinijos prašymams dėl Taivaniečių atstovybės pavadinimo ir griežtai ragino ištaisyti šią klaidą.
„Pavadinimas, kuriame minimas Taivanas, yra problema, mes nesipriešiname nevyriausybiniams santykiams – verslo, kultūros ryšiams, tačiau <...> Lietuva kurčia mūsų prašymams“, – spaudos konferencijoje žurnalistams sakė Kinijos ambasados Lietuvoje reikalų patikėtinis Qu Baihua.
Jo teigimu, su Lietuvos atstovais šis klausimas buvo aptartas ne kartą, tačiau iš valdžios atstovų „teigiamo atsakymo nesulaukta“.
Anot Q. Baihua, atidarius atstovybę tokiu pavadinimu, buvo pažeistas „vienos Kinijos“ principas, kurio Lietuva įsipareigojo laikytis užmegzdama diplomatinius santykius su Pekinu.
Pasakė, kas gąsdina Kiniją
M. Maldeikio teigimu, visiškas santykių nutraukimas būtų buvęs tik simbolinis žingsnis, kuris paprastų žmonių gyvenime nieko nebūtų pakeitęs.
„Kodėl Kinija taip jautriai į tai reaguoja? Nes jie supranta, kad Lietuva yra geras pavyzdys. Lietuva, kaip tokia, nėra problema. Problema yra supratimas, kad Lietuvos drąsa gali persimesti į kitas Europos Sąjungos šalis. Ir tas juos gąsdina“, – tvirtino parlamentaras.
Politiko nuomone, Kiniją gąsdina ir tai, kad jei į Lietuvos veiksmus bus sureaguota per daug griežtai, aplink Lietuvą imsi vienytis kitos šalys.
„Jie ieško balanso tarp to, kad nusiųstų žinutę mums, kad jūs bijokite. Bet tuo pačiu metu jie supranta, kad jokių realių žingsnių jie nei gali imtis, nei labai nori imtis. Čia yra toks siauras koridorius, kuriame jie yra ir kol kas neranda iš jo išeities“, – tikino M. Maldeikis.
Spėja, kad kinų Vilniuje tik padaugės
„Aš pridurčiau dar tai, kad jiems labai norisi išlaikyti tą biurą Vilniuje“, – teigė G. Kirkilas.
Pasak jo, jei Kinija visiškai nutrauktų santykius su Lietuva, tada mūsų šalyje neliktų jokių ambasados darbuotojų, o Kinijai, pasak G. Kirkilo, svarbu turėti informaciją tiesiai iš Vilniaus.
„Jiems absoliučiai nėra jokio intereso. <...> Gal net pamatysime, kad darbuotojų dar ir padaugės“, – spėjo buvęs premjeras.
„Tai taip pat prieštarautų pasakymui, kad Lietuva labai silpna šalis. Tai klausimas, kodėl tada nutraukiate santykius, jei ji tokia nereikšminga?“ – pridūrė jis.
Siūlė susirūpinti kibernetiniu saugumu
Kalbėdamas apie tai, kaip Kinija gali kenkti Lietuvai, G. Kirkilas ragino stiprinti kibernetinį saugumą.
„Kinija šioje srityje yra ta šalis, kuri aktyviai veikia. Čia reikia ypatingai susirūpinti Krašto apsaugos ministerijai, Užsienio reikalų ministerijai. Tokios visokios akcijos gali vykti“, – teigė buvęs premjeras.
M. Maldeikio teigimu, kibernetinėms atakoms iš Kinijos ruošiamasi jau seniai, nes žinoma, kad tai yra jautri Lietuvos sritis.
„Kinija yra labai pažengusi šioje srityje ir mes galime turėti su tuo problemų. Tačiau mūsų tarnybos jau ruošėsi tam ir su tuo yra dirbama“, – tvirtino parlamentaras.
Kirkilas davė patarimų valdantiesiems
Žingsnį atidaryti Taivaniečių vardo atstovybę G. Kirkilas įvardijo kaip labai radikalų. Jis teigė, kad jei valdantieji klaustų jo patarimo, jis rekomenduotų kuo greičiau suburti sąjungininkų klubą, kuris remtų Lietuvos žingsnius.
„Nebūtinai atidarytų pas save [Taivano] atstovybes, bet bent jau paremtų politiškai, savo kalbose“, – kalbėjo buvęs premjeras.
G. Kirkilo nuomone, svarbu, kad Lietuvoje būtų bent šioks toks sutarimas dėl šio klausimo.
„Valdantieji turi informuoti ir opoziciją, galbūt siekti to partijų susitarimo, kuris yra dėl užsienio politikos ir saugumo, papildymo. Aišku, vienu balsu turėtų kalbėti Vyriausybė ir prezidentas“, – aiškino jis.
Ginčo su Kinija pergalė – kaip niekada stiprūs ryšiai su JAV?
Pasak M. Maldeikio, nors dėmesio centre šiuo metu yra konfliktas su Kinija, reikia pažymėti ir tai, kad šiuo metu Lietuvos santykiai su JAV yra geriausi per 30 metų. Viena to išraiškų galima laikyti naują santykių su Vašingtonu puslapį – Lietuvos ir JAV pradėtą strateginį dialogą dėl Indijos ir Ramiojo vandenyno valstybių regiono.
„Niekada Lietuva neturėjo tokių santykių, tą mes turime aiškiai suprasti. Ir tai yra didžiąja dalimi būtent dėl mūsų labai aiškios pozicijos. Mes renkamės Jungtines Amerikos Valstijas, ne Kiniją.
Kinija dar labiau pagilino karinę sąjungą su Rusija. Mes tiesiog judame link dviejų blokų. Autoritariniai režimai prieš demokratinius režimus. Ir mes, šiuo atveju, renkamės vieną iš pusių“, – kalbėjo M. Maldeikis.
„Vien dėl šito reikėjo šitą istoriją sukurti“, – šyptelėjo G. Kirkilas.
Buvusio premjero teigimu, santykiai su Jungtinėmis Valstijomis yra kertiniai Lietuvai, pirmiausia dėl šalies saugumo užtikrinimo.
„Ekonominiu požiūriu taip pat yra didžiulės galimybės. Jeigu grįžtume prie tos istorijos pradžios, tai ją sukurti reikėjo tik tam, kad būtų postūmis šitiems santykiams. Tas postūmis įvyko ir reikia tuo pasidžiaugti. Jungtinės Valstijos yra labai svarbios.
Manau, kad Lietuvoje reikia ir daugiau Amerikos karių. <...> Manau, kad dabar labai gera proga prašyti pagrindinių mūsų NATO sąjungininkų amerikiečių čia turėti ir pastovius dalinius. Čia tikrai būti labai didelis laimėjimas išnaudojant visą šią situaciją“, – tvirtino G. Kirkilas.
Tai tik dalis M. Maldeikio ir G. Kirkilo diskusijos laidoje „Dienos pjūvis“. Visą pokalbį galite peržiūrėti vaizdo įraše, kurį rasite teksto pradžioje.