Tokios iniciatyvos ėmėsi Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Matas Maldeikis, Jurgita Sejonienė bei Arūnas Valinskas.
Politikai antradienį išsiuntė tokį siūlymą ir visai frakcijai. Anot parlamentarų, civilinė sąjunga yra aktuali visoms, ne tik tos pačios lyties poroms, todėl priėmus įstatymą būtų išspręstas ilgą laiką atidėliojamas svarbus žmogaus teisių klausimas.
„Norime pabrėžti, kad Civilinė sąjunga pati savaime yra svarbus žmogaus teisių klausimas, kuris negali būti siejamas su jokiais kitokiais pragmatiniais tikslais: geresniais rinkimų rezultatų siekiais, mainomas į palaikymą kitoms reformoms ar delsiamas todėl, kad bijoma atnaujinti debatą dėl tos pačios lyties asmenų sąjungų. Šio įstatymo priėmimo laukia tūkstančiai žmonių, nes tai užtikrintų jų teisę įteisinti realybėje egzistuojančius meile pagrįstus bendrystės santykius“, – nurodo parlamentarai kreipimesi į frakciją.
Grupės konservatorių manymu, artėjanti pavasario sesija yra tinkamas metas priimti paskutinio balsavimo Seime laukiantį įstatymą, mat naujojo parlamento kadencijos pradžioje „galima regėti pakankamą kiekį progresyviai nusiteikusių Seimo narių, kurie gali ir turi šį įstatymą palaikyti“.
„Yra akivaizdu, kad kolegos socialdemokratai dėl sudėtingų santykių valdančiojoje koalicijoje šiandien nėra pasirengę lyderiauti Civilinės sąjungos priėmimo klausime, sieja jį su įvairių kitų reformų palaikymu ir todėl atitolina itin svarbų balsavimą dėl sąjungos priėmimo. Tėvynės sąjunga gali ir turi lyderiauti žmogaus teisių klausimuose, nes esame moderni politinė jėga įsipareigojusi atstovauti visiems Lietuvos žmonėms“, – rašo konservatorių atstovai.
Nors dalis naujosios centro-kairės koalicijos atstovų sutinka, jog reikėtų priimti įstatymą, apsaugantį kartu gyvenančių žmonių teises, Civilinės sąjungos ar partnerystės įstatymas į Vyriausybės programą įtrauktas nebuvo.
Kiek anksčiau Eltai teigė Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas Laurynas Šedvydis, veikiausiai lyčiai neutralios partnerystės klausimas parlamento pavasario sesijoje nebus svarstomas. Anot socialdemokrato, to bus galima imtis tik tada, kai Seimas patvirtins būsimus mokestinius pakeitimus.
Praeitos kadencijos Seimui Civilinės sąjungos įstatymo projekto priimti taip ir nepavyko. Tiesa, klausimas įveikė porą etapų – jam priimti liko tik vienas balsavimas.
Civilinės sąjungos įstatymu siūloma sureguliuoti santuokos nesudariusių, tačiau bendrus tarpusavio santykius kuriančių asmenų tiek turtinius, tiek asmeninius neturtinius santykius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!