Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Nidos moterų paplūdimyje tvarką prižiūrinti gelbėtoja ten besideginusią moterį palaikė vyru ir paprašė paplūdimį palikti. Išprašytai moteriai dėl vėžio rizikos buvo pašalintos krūtys, ji buvo trumpai nusikirpusi plaukus.
Įpykusi moteris jau po įvykio pasiskundė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai, tvirtindama, kad gelbėtoja ją pažemino, vien pagal išvaizdą klaidingai nustačiusi jos lytį.
„Prie jos privažiavo gelbėtoja, ir paprašė pasišalinti iš moterų paplūdimio, eit į nudistų paplūdimį, dėl to kad ji yra vyras. Pareiškėja teigė, kad jai buvo sugadintos atostogos, ji jautėsi pažeminta“, – teigia Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisės grupės vadovė Audronė Daukšaitė-Timpė.
Išvada – dvejopa
Įmonės, prižiūrinčios tvarką Neringos paplūdimiuose, vadovas sako, kad gelbėtoja moters įžeisti nenorėjo, esą ją suklaidino trumpi šios plaukai ir tai, kad ji deginasi be viršutinės maudymosi kostiumėlio dalies.
Gelbėtoja sako, kad esą moteris net nepaaiškino situacijos ir apie operaciją nė neužsiminė, tiesiog išėjo.
„Aš nevadinu to ginču, vadinu nesusipratimu. Jei pažeidžiamos elgesio normos, o mes puikiai suprantam, kad jei vyras bus moterų paplūdimy – pažeidžiamos elgesio normos ir gelbėtojas turi pilną teisę paprašyti, kad tas pilietis paliktų moterų paplūdimį“, – sako „Paslaugų Neringai“ vadovas Laimonas Žemaitis.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos išvada dvejopa. Tarnyba sako, kad įrodymų nustatyti, jog gelbėtoja elgėsi nemandagiai, pritrūko.
„Objektyvių duomenų išsamiam ir įrodymais grįstam tyrimui šiuo atveju pritrūko, o gauti visų konflikto pusių paaiškinimai prieštarauja vienas kitam“, – teigiama tarnybos atsakyme.
Keis taisykles
Tačiau lygių galimybių kontrolieriai nusprendė, kad gelbėtojai neturėtų priskirti žmonių vyriškai, moteriškai ar dar kuriai nors lyčiai pagal jų kūno ypatumus pliažuose, nes šiais laikais esą lengva suklysti ir žmogų įžeisti.
„Kelia abejonių, kad ar iš tikrųjų nužvelgus žmogų, gelbėtojas mano, kad jis priskirtinas kažkokiai tai lyčiai, ir tiesiog išvaro iš paplūdimio, nepasiaiškinęs kitų aplinkybių, ar elgdamasis nemandagiai“, – teigia A. Daukšaitė-Timpė.
Tačiau, nors įrodymų pritrūko, tarnyba vis tiek rekomendavo įmonei keisti taisykles, teigdama, kad dabar jos yra diskriminuojančios – pasiūlė reglamentavimą gelbėtojams keisti ir neleisti jiems nustatyti lyties iš akies.
„Tokie atvejai, jeigu žmogus identifikuojamas kaip ne tos lyties, gali būti traktuojama kaip priekabiavimas dėl lyties paslaugų teikimo srityje“, – sako A. Daukšaitė-Timpė.
Tad įmonė nusprendė, kad kilus abejonių dėl žmogaus lyties vyrų ar moterų paplūdimiuose gelbėtojai ateityje tiesiog kvies pareigūnus.
„Mes gavome rekomendacija pasipildyti mūsų vidaus dokumentus, ką mes ir padarėme – pasipildėme, kad esant tokiai neaiškiai situacijai tiesiog kreiptis bendruoju pagalbos telefonu, ir tarnybos, policija išaiškintų kaip reikėtų elgtis“, – paaiškina L. Žemaitis.
Ką daryti vyrų ar moterų pliaže užklupus translytį, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba sako nežinanti.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.