Nors daugelyje Lietuvos miestų skelbiama, kad pienas dalijamas nemokamai, pas Aivarą atėję žmonės aukoja vidutiniškai po 50 centų už litrą.
O Panevėžyje ūkininkai žada išdalinti 700 litrus pieno. Nemažas panevėžiečių būrys nemokamai gauti pieno rinkosi dar gerokai prieš skelbtą dalijimo laiką.
Panevėžietė Nijolė sako, kad informaciją apie nemokamai dalinamą pieną sužinojusi iš kaimynės.
„Pritarčiau ūkininkams, kad situacija dabar yra be galo sudėtinga. Iš tiesų, turime tikrai daug skurstančių vartotojų, o taip galima bent iš dalies pagelbėti vargingiau gyvenantiems. Raginčiau ūkininkus parodyti solidarumą su visa visuomene, nes turbūt kalba eina ne vien tik apie ūkininkus, o apie pieno perkamumą“, – kalbėjo panevėžietė Nijolė.
Tuo tarpu pieno pasiimti atėjęs panevėžietis Mykolas sakė, kad tai ne pirmoji tokia akcija, kurioje jis dalyvauja.
„Čia jau ne pirma tokia pieno krizė. Prisimenu, dar nelabai seniai taip pat pienu buvo laistomi laukai, jis dalinamas nemokamai. Buvo labai rimtos kalbos apie pieno kooperatyvą. Reikia valdžiai kuo skubiau spręsti šią problemą“, – įžvalgomis dalinosi Mykolas.
Pienas liejasi laisvai ir kituose miestuose
Ketvirtadienį Telšiuose ūkininkai išdalijo per 16 tonų pieno, mieste nusidriekė kelių šimtų žmonių eilės. Ūkininkai pieną dalina neribotai, o daugiausia eilėse būriuojasi pensininkai. Ūkininkai sako, kad jiems labiau apsimoka pieną dalinti nemokamai žmonėms, nei tikėtis mokamų centų iš perdirbėjų. Žmonės pieną ima po litrą ir po 50 litrų.
Dėl ženkliai kritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų artimiausiu metu bus inicijuojami teisės aktų keitimai, kuriais būtų siekiama, kad:
- žaliavinio pieno supirkimo kainos būtų indeksuotos pagal pieno produkcijos pardavimų kainas;
- kartu su bazine pieno supirkimo kaina mokami priedai būtų skaidrūs, sąžiningi ir visiems suprantami;
- žaliaviniu pienu būtų galima prekiauti pieno aukcionuose, kai pieno kainas būtų galima stebėti realiu laiku, o ne po mėnesio, kaip yra dabar.
Taip pat bus peržiūrimi pieno ūkių investiciniai projektai, kad dėl susidariusios padėties jie nebūtų stabdomi ir įgyvendinami numatytu laiku.
Šiuo metu lengvatinės paskolos iki 200 tūkst. eurų teikiamos kartu su investicinio projekto įgyvendinimu.
Parengtas įsakymo projektas, kad jau įgyvendinantys investicinius projektus ir su finansinėmis problemomis susiduriantys ūkiai galės kreiptis iki 200 tūkst. eurų lengvatinės paskolos apyvartinėms lėšoms.
Navickas prašo skubios EK paramos pieno gamintojams
Sumažėjus paklausai eksporto ir vidaus rinkose ir Lietuvos pieno ūkininkams dėl didelių gamybos kaštų patiriant sunkumų žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas prašo Europos Komisijos suteikti skubią paramą jiems iš ES Žemės ūkio sektoriaus krizių rezervo.
Be to, rašte ES žemės ūkio komisarui Januszui Wojciechowskiui K. Navickas prašo kuo skubiau padidinti ilgai nekeistas intervencines lieso pieno miltelių ir sviesto kainas bei aktyvuoti privataus saugojimo priemonę, skirtą šiems produktams ir visiems ilgo nokinimo sūriams, pranešė Žemės ūkio ministerija.
Pasak K. Navicko, Lietuvos pieno rinka yra išskirtinė – eksportuojama daugiau kaip 60 proc. produkcijos, prastoje situacijoje atsidūrė ir stambieji, ir smulkieji pieno gamintojai. Pastariesiems už pieną šiuo metu mokama mažiausiai, o būtent jie dominuoja šalyje.
„Lietuvos pieno gamintojai šiuo metu gauna apie 40 proc. mažesnę žalio pieno supirkimo kainą negu ES vidurkis“, – pabrėžia ministras.
Per tris pastaruosius mėnesius pieno supirkimo kaina sumažėjo apie 17 proc., o vasarį gali dar labiau sumažėti.
Pasak ŽŪM, artimiausiu metu ūkio subjektai, įskaitant pieno gamintojus, galės pasinaudoti lengvatinėmis paskolomis apyvartiniam kapitalui – tam iš viso skirta 30 mln. eurų. Šiuo metu jau atrenkami finansiniai tarpininkai.