Tiek Ukrainos, tiek Lietuvos institucijų atstovai akcentuoja, jog tai pirmoji eksponatų paroda, kurią nuo Rusijos besiginanti šalis surengė po to, kai šaliai suteiktas Europos Sąjungos kandidatės statusas.
Muziejaus direktorė Rita Malinauskienė sakė, jog parodos eksponatai į Lietuvą atvyko būtent tuo metu, kai buvo priimtas sprendimas dėl Ukrainos kandidatės statuso.
„Tai mums labai svarbu“, – prieš renginį žurnalistams sakė prie parodos prisidėjusio fondo „XXI a. Ukraina“ įkūrėjas ir parodos mecenatas Bogdanas Gubskis.
Jis pasakojo, kad prieš metus ši paroda buvo atidaryta Kyjive. Jos eksponavimą nutraukė vasarį prasidėjusi Rusijos ataka, o eksponatai buvo evakuoti į Lvivą.
„Tai paroda, skirta ukrainiečiams, prieš šimtą metų kovojusiems už Ukrainos nepriklausomybę nuo Rusijos imperijos, – sakė B. Gubskis. – Taip pat ji skirta ir tiems, kurie dabar gina mūsų šalį nuo Rusijos agresijos.“
Pasak jo, parodoje galima pamatyti daug unikalių eksponatų – 175 jų atkeliavo iš Jungtinėse Valstijose įsikūrusių muziejų, tarp jų – 1917–1921 metų ukrainiečių uniformos.
Ukrainos istorijos Antrajame pasauliniame kare nacionalinio muziejaus memorialinio komplekso direktorius Jurijus Ševčiukas sakė, jog tai pirmoji paroda su eksponatais, kuriuos muziejus parengė nuo karo pradžios.
„Norime parodyti, kad esame dalis Europos kultūrinio lauko, – kalbėjo muziejaus vadovas. – Žinome, kad karas vyksta ne tik mūšio lauke, tačiau ir išmaniuosiuose telefonuose bei socialiniuose tinkluose. Suprantame, kad tai ne tik karinis konfliktas, bet taip pat kova už demokratines ir kultūrines vertybes“.
VDU Karo muziejaus Karybos istorijos skyriaus vedėja ir parodos koordinatorė Lietuvoje Lina Kasparaitė-Balaišė teigė, jog paroda yra išskirtinė tuo, jog eksponatai jai surinkti iš keliolikos įstaigų: 12 Ukrainoje ir penkių – Jungtinėse Amerikos Valstijose.
„Eksponatai byloja apie 1917-21 ukrainiečių kovas dėl laisvės, kurios parodo, kad visada Ukraina siekė būti laisva“, – sakė koordinatorė.
„Eksponatai įdomūs, nes pasakojimas konstruojamas per kario uniforma: bus galima pamatyti ukrainiečių karių uniformą, jų elementus ir labai unikalų albumą – beveik 200 piešinių, kuriuose vaizduojamos uniformos ir jų spalvos“, – pasakojo L. Kasparaitė-Balaišė.
Pasak jos, eksponatų yra apie 250, didžioji dalis atkeliavo iš Ukrainos diasporos muziejų, bibliotekų ir švietimo centrų Jungtinėse Valstijose.
Iš archyvų atkeliavo tam tikros uniformos detalės ir kompasas.
Pagrindinis dėmesys parodoje yra skiriamas XX a. pr. Ukrainos kariuomenės uniformų istorijai. Paroda siekiama pagerbti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas – pagrindinį Ukrainos nepriklausomybės garantą, pabrėžiant ryšį tarp šiuolaikinės Ukrainos gynėjų kartos ir tų, kurie kovojo 1917–1921 m. Ukrainos nepriklausomybės kovose.
Parodoje eksponuojami XX amžiaus pradžios Ukrainos kariuomenės atributai, atskleidžiantys mažai žinomus tarpukario Ukrainos kovų puslapius.