Apie tai V. Rakutis kalbėjo naujienų portalo tv3.lt laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“.
Karas Ukrainoje bei Izraelio ir Palestinos konfliktas, regis, dar kartą parodė, kad pasaulyje taisykles diktuoja Jungtinės Amerikos Valstijos, be kurių paramos – tiek finansinės, tiek politinės – dauguma kitų šalių sunkiai išsiverčia.
Nors šiame kontekste gali atrodyti, kad net didžiosios Europos valstybės pasaulyje neturi savo balso, karo istorikas Valdas Rakutis ramina ir teigia, kad po truputį didesnės galios geopolitikoje įgauna ir Senasis žemynas.
„Paskutiniu metu, kuomet amerikiečių pagalba pakibo ore, matau Europą. Zelenskio žygiai po Europos šalis duoda rezultatą – mes turime piniginę paramą, mes turime militarinę paramą. Nereikia tikėtis, kad viskas čia taip greitai pasikeis, bet aš matau, kad Europa po truputėlį įgauna jėgos – sveiksta iš letargo miego, kuriame buvo.
Aišku, tas procesas mūsų požiūriu gal trunka per ilgai, bet mano supratimu, juda teisinga linkme. <...> Aš manau, kad jeigu pasaulio betvarkės lygis leis dar judėti, po kelių metų būsime visai neblogoje būsenoje. Ir ekonomikos atsigaus, ir visuomenės pradės kalbėti apie rimtus dalykus, ir net gimstamumas išaugs“, – kalbėjo V. Rakutis.
Didžioji problema – silpnos šeimos
Anot istoriko, europiečiams ilgą laiką rūpėjo ir dėmesio daugiausiai buvo skiriama ne patiems reikšmingiausiems dalykams. Esą Europa ilgai nesuprato, kad viską lemia ne tik ekonomika ir karinė galia, bet ir papročių sveikumas.
„Europa susirgo įvairiomis ligomis. <...> Visų pirma, tai šeimos institucijos smukimas. Mūsų šeimos yra silpnos. Labai nedaugelyje valstybių yra išlaikomi normalūs papročiai – kad skyrybų mažiau būtų, kad gyventų šeimos, kad gyventų lokalinės bendruomenės. Tai yra tos ląstelės, kurios visada sudarė europinio gyvenimo pagrindą.
Dėl ko mes esame kitokie? Dėl to, kad mūsų pagrindą sudaro graikų, romėnų kultūra ir krikščionybė – du baziniai dalykai, prie kurių dar priklausytų tautinės valstybės idėjos, žmogaus teisės, visa tai, kas sudaro mūsų europinį pagrindą per paskutinius tūkstantį metų.
Mes viso to atsisakėme. Mums viso to nereikia. Čia viskas nesąmonė. Susirgome įvairiomis marksizmo sukurtomis ligomis, kurios sako, kad visi yra labai laisvi, nereikia niekuo rūpintis. Visa tai sukelia tą skystumą, nes vieno žmogaus interesas yra aukščiau negu kolektyvo“, – teigė V. Rakutis.
Mūsų gyventojus gali pakeisti svetimšaliai
Ne ką mažesnę grėsmę tiek Lietuvos, tiek ir visos Europos išlikimui esą kelia ne tik karas, bet ir mažas gimstamumas.
„Gimdyti reikia, gana čia išsidirbinėti. 30-metės panos vaikšto – aš nenoriu vaikų. Va čia yra nelaimė, čia yra didžiausia problema, kad Lietuvoje negimsta vaikai. Apie tai reikia garsiai kalbėti.
Tuštumos nebus. Kaip sako – sumažės gyventojų. Ne, gyventojų nesumažės. Bus slėgis iš išorės, atvažiuos vienokie ar kitokie žmonės. Ar čia bus mūsų kraštas, ar čia vaikščios kiti vyrukai su kitomis merginomis, turintys daug vaikų?“ – laidoje „33 min. su Artūru Anužiu“ kalbėjo karo istorikas.
Visą naujienų portalo tv3.lt vyr. redaktoriaus Artūro Anužio pokalbį su Valdu Rakučiu žiūrėkite straipsnio pradžioje.
„33 min. su Artūru Anužiu“ žiūrėkite kiekvieną trečiadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.