Per praėjusias kelias savaites Pravieniškių 1-ajame kalėjime nuteistiesiems užpuolus du ten dirbusius pareigūnus, pradėti ikiteisminiai ir vidiniai tyrimai, kurie, anot LKT, yra tęsiami, jų eigos tarnyba kol kas nekomentuoja.
Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjunga (LRITĮPS), reaguodama į pareigūnų užpuolimus kalėjime, suskubo pareikšti, kad minėti incidentai įvyko dėl kalėjimo administracijos vadybos politikos ir pranešė svarstanti protestuoti.
LKT nurodė, kad tokie atvejai, kai nuteistieji užpuola ir sužaloja pareigūnus, Pravieniškių 1-ajame kalėjime pasitaiko retai. Tarnyba, reaguodama LRITĮPS kritiką, pažymėjo, kad, visų pirma, būtina įvertinti Pravieniškių 1-ojo kalėjimo specifiką – jame kalinami pavojingi nuteistieji, taip pat tie, dėl kurių psichikos atliekami tyrimai.
„Lietuvos kalėjimų tarnyba Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos teiginius dėl situacijos Pravieniškių 1-ajame kalėjime vertina kaip ne visiškai tikslius, nes juos reikia vertinti įstaigos kontekste. Turime atkreipti dėmesį, kad Lietuvos kalėjimų tarnybos Pravieniškių 1-asis kalėjimas yra viena didžiausių bausmės atlikimo vietų šalyje, kur bausmę atlieka sudėtingiausi nuteistieji.
Vertinant statistiškai, incidentai šiame kalėjime įvyksta retai ir jų pasitaiko visuose kalėjimuose. Pravieniškėse bausmę atlieka nuteistieji, dėl kurių psichinės sveikatos inicijuojame tyrimus, kad būtų sprendžiamas klausimas dėl jų priverstinio gydymo. Deja, tai – ilgi ir sudėtingi procesai, kuriuose dalyvauja prokuratūra, teismai, teismo medicinos ekspertai“, – teigiama LKT komentare Eltai.
LKT tvirtino, kad pastaruoju metu Pravieniškių 1-ajame kalėjime dirbančių pareigūnų kiekis nebuvo sumažintas, jokie pakeitimai, susiję su personalu, taip pat nebuvo padaryti.
„Pagrindinė problema, kaip ir visose statutinėse įstaigose, yra vidaus tarnybos patrauklumo mažėjimas, tai – tiesiogiai susiję su pareigūnų skaičiaus mažėjimu. Šiuo metu bausmių vykdymo sistemoje yra laisvų apie 450 arba 19, 3 proc. pareigybių“, – komentare Eltai nurodė LKT.
Užsiminė apie protestą ir bedė pirštu į buvusį kalėjimo vadovą
Pravieniškių 1-ajame kalėjime nuo nuteistųjų nukentėjus dviem pareigūnams, LRITĮPS ėmė kelti klausimus dėl kalėjimo administracijos vadybos politikos ir pranešė svarstanti protestuoti.
Profsąjungos vadovas Kęstutis Pauliukas pareiškė, kad LKT ir Teisingumo ministerija per mažai skiria dėmesį įkalinimo įstaigose dirbančių pareigūnų saugumui.
„Kai per dešimt dienų vienas po kito pasikartoja tokie įvykiai, ima atrodyti, kad nuteistieji tampa nebaudžiamais zonos karaliukais. Kalėjimas – ne sanatorija, čia atsidūrę žmonės yra nusikaltę visuomenei, todėl jiems ne tik turi būti sudarytos žmoniškos sąlygos atlikti paskirtą bausmę, bet ir galioti taisyklės, tačiau panašu, kad instrukcijos ir taisyklės galioja tik pareigūnams. Kada paskutinį kartą Kalėjimų tarnybos vadovybė ar Teisingumo ministerija viešai kalbėjo apie pareigūnų saugumą ir saugių darbo sąlygų sudarymą jiems, užtat apie nuteistųjų teises – nuolat“, – LRITĮPS pranešime cituojamas profsąjungos pirmininkas K. Pauliukas.
Pasak LRITĮPS pirmininko, Pravieniškių 1-asis kalėjimas esą tapo vieta, kurioje nebenori dirbti pareigūnai ir kur darbuotojų trūkumas yra didžiausias. K. Pauliukas stebisi, kad pastaruoju metu minėtai įstaigai vadovavęs Linas Nanartavičius pakilo karjeros laiptais ir tapo LKT direktoriaus pavaduotoju.
„Taip susiklostė per tam tikrą laikotarpį, šio kalėjimo vadovu tapus L. Nanartavičiui. Pareigūnai skundžiasi nepakenčiamomis darbo sąlygomis ir vadovybės požiūriu į juos bei netikusia komunikacija.
Penktadienį, minėtas vadovas atsisveikino su Pravieniškių kalėjimu ir nuo šiandien tapo Kalėjimų tarnybos direktoriaus pavaduotoju. Mums, profesinės sąjungos atstovams, sunkiai suvokiamas toks šuolis karjeros laiptais, kai Pravieniškių 1-asis kalėjimas nėra pavyzdinis, tai rodo ir iš čia į kitus kalėjimus bėgančių pareigūnų srautai, vien per praėjusią savaitę, mano žiniomis, prašymus išeiti pateikė 4 pareigūnai“, – sakė K. Pauliukas.
Eltai paklausus LKT, ar tarnybą tenkino L. Nanartavičiaus darbas, vadovaujant Pravieniškių 1-ajam kalėjimui, nurodė, kad jo veiklai priekaištų nėra.
„Pagal metines veiklos užduotis kalėjimo viršininkas Linas Nanartavičius buvo įvertintas labai gerai“, – nurodė LKT.
LRITĮPS dėl susidariusios situacijos Pravieniškių 1-ajame kalėjime svarsto surengti protesto akciją.
„Profesinė sąjunga svarsto galimybę surengti protesto akciją, siekiant atkreipti dėmesį į problemą, kai visas Kalėjimų tarnybos dėmesys sukoncentruojamas tik į nuteistųjų sąlygų gerinimą ir jų reikalavimų vykdymą, paliekant pareigūnui tik tarno misiją, kuris žūtbūt turi pildyti nuteistųjų norus ir jokiu būdu netrikdyti jų ramybės“, – nurodoma LRITĮPS pranešime.
Sužaloti du pareigūnai
ELTA primena, kad pastaruoju metu Pravieniškių 1-ajame kalėjime fiksuoti du atvejai, kai nuteistieji užpuolė ir sužalojo pareigūnus.
Šeštadienį pranešta, kad pamainos perdavimo keitimosi metu uždaroje Pravieniškių 1-ojo kalėjimo zonoje, nuteistasis šliūkštelėjo karštą vandenį Saugumo valdymo skyriaus pareigūnui į veidą. Dėl šio įvykio ir patirtų sužalojimų pareigūnas buvo pristatytas į Kauno klinikas.
Kaip skelbė portalas „Delfi.lt“, birželio 20 d. Pravieniškių kalėjime nuteistasis sužalojo pareigūnų. Kaip naujienų portalui nurodė LKT, incidentas įvyko tada, kai nuteistasis buvo vedamas iš pasivaikščiojimo kiemų. Vyras paspruko nuo pareigūno ir užpuolė šalia buvusį kitą pareigūną.
Asmuo užpuolimą įvykdė su, kaip įtariama, stiklo ar plytelės šuke. Užpuolimo metu pareigūnas gynėsi, jam stipriai sužalotas delnas ir riešas. Pareigūnas išvežtas į gydymo įstaigą.
Portalo duomenimis, šį išpuolį nuteistasis planavo iš anksto. Pažymima, kad jis ne kartą yra teistas dėl vagysčių, fizinio smurto sukėlimo, žiauraus elgesio su gyvūnais.