• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau nei 100 tūkstančių lenkų visai neseniai išėjo į gatves ginti narystės Europos Sąjungoje. Šie neramumai prasidėjo po to, kai Lenkijos Konstitucinis Tribunolas priėmė sprendimą dėl jo teisės viršenybės.

Daugiau nei 100 tūkstančių lenkų visai neseniai išėjo į gatves ginti narystės Europos Sąjungoje. Šie neramumai prasidėjo po to, kai Lenkijos Konstitucinis Tribunolas priėmė sprendimą dėl jo teisės viršenybės.

REKLAMA

Kalbėdamas apie lenkų teisinį karą su Briuseliu, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė mediacijos paslaugas ir pareiškė, kad noras susieti teisės viršenybės principų įgyvendinimą su finansiniais resursais yra „moraliai žalingas". Ar šiame svarbiame ginče bus rastas kompromisas, ar jis gali baigtis „polexitu“?

Apie tai „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ kalbėjo buvęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir istorikas, žurnalistas Jacekas Komaras.

L. Linkevičius yra įsitikinęs, kad Lenkijos ir Europos Sąjungos konfliktas yra ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos problema. Lietuva, kitos Baltijos šalys ir Lenkija – vienas regionas, todėl, anot jo, svarbu šį konfliktą išspręsti kuo greičiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Lietuva yra suinteresuota, kad būtų rastas sprendimas. Lietuva suinteresuota, kad nebūtų konflikto tarp Lenkijos ir Europos Komisijos, kuris tikrai užsitęsė. Jis niekam naudos neduoda. Turime daryti viską, kad tas susikalbėjimas būtų kuo greitesnis.

REKLAMA

Tai yra Lietuvos nacionalinis interesas. Tai ne tik Lenkijos problema ir nereikia per daug aiškinti. Suprantame, kad esame su Lenkija pasmerkti būti viename laive tiesiogine prasme daugeliu aspektų. Gynybiniame, NATO kontekste, Baltijos šalys ir Lenkija yra tas pats regionas. <…> Tai yra gyvybinis interesas. Esame suinteresuoti ir turime padaryti viską, kas įmanoma, nebūtinai matomai, nebūtinai moderuojant, nes tą sudėtinga padaryti“, – kalbėjo L. Linkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Jis sureagavo ir į klausytojo išsakytas mintis dėl Jungtinių Valstijų. Ministras teigė, kad Europa, kaip patraukli partnere gali būti tik tuo atveju, jei ji bus vieninga:

„Tik stipri Europa gali būti dėmesio vertas partneris tom pačiom Jungtinėmis Valstijom. Čia pabrėžčiau, kad reikia labai kruopščiai žiūrėti į prioritetus. Jeigu JAV dabar skiria didelį dėmesį Kinijai, tai ieško ir partnerių, kurie galėtų padėti atremti tuos iššūkius prekyboje iš Kinijos. <…> Mums reikia bendrumo, reikia sąveikos. Josepas Borellis lankėsi Vašingtone ir paminėjo, kad reikia bendrumo. Tai yra pagirtina ir tai yra tas kelias, kuriuo turėtume eiti, kartu rengti strategijas tiek dirbant su Rusija, tiek dirbant su Kinija. Jei būsim atskiri, būsim suskaldyti, tai būsime silpni. <…> Taip pat ir Lenkija turėtų apie tai galvoti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J. Komaras sako, kad Lenkija bando ignoruoti Europos Sąjungą, o pastaroji nusileisti nė neketina:

„Sunku dabar kažką aiškinti. Dabar yra kaktomušos pikas. Jau anksčiau buvo keletą bandymų „nuleisti gazą“. Komentarai rodo, kad Europos Sąjunga, o ypač – Europos Komisija – nenusileis ir bandys išreikalauti, kad Lenkijos valdžia realizuotų Europos Sąjungos teismo sprendimus.

REKLAMA

Situacija yra tokia, kad čia yra bandymas ignoruoti tam tikrus Europos Sąjungos teisingumo sprendimus. Teismas aiškiai pasakė, kad negalima keisti teismų sistemos. Teismai būtų visiškai priklausomi nuo politikų valios ir Varšuvai liepta atsitraukti nuo tų pakeitimų. Dabartinė valdžia jau mato problemą ir bando išsisukti. Konstitucinio Tribunolo sprendimas, kad Lenkijos Konstitucija yra viršesnė už Europos teisę rodo, kad jie norės su ta reforma eiti iki galo.“

REKLAMA

L. Linkevičius taip pat teigia netikintis, kad konfliktas gali baigtis „Polexit“:

„Kitas faktorius, kuris yra palankus – netikiu, kad visa tai (konfliktas tarp Lenkijos ir Europos, – aut. past.) baigtųsi „Polexit“. Lenkijos piliečiai yra vieni didesnių entuziastų Europos Sąjungos ir Lenkijos būvimo joje. Politikas ar politinė jėga, kuri keltų tuos klausimus, tikrai nesulauktų palaikymo. Reikia dedramatizuoti situaciją, nuleisti įtampą ir gražiai rasti išeitį. Nemanau, kad išeitis yra tokia, kad Europa nusileistų. Čia yra kertiniai principiniai dalykai.“

Visą „Žinių radijo“ laidą galite klausyti čia:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų