Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro vadovas dr. Tadas Raudonis pasakojo, kad kiekvienais metais nuo vėlyvo pavasario iki ankstyvo rudens stebimas didesnis išsitirti dėl lytiškai plintančių infekcijų (LPI) besikreipiančių pacientų srautas.
„Akivaizdžiai stebime tokią tendenciją. Vasarą gyventojams norisi daugiau laiko leisti lauke, su kitais žmonėmis, tai visko ir įvyksta. Iš esmės sezonas tęsiasi iki pat rudens, jo metu po visų vasaros nutikimų vėl turime pakilimą. Įprastai tikrintis po nesaugių lytinių santykių yra rekomenduojama praėjus bent kelioms savaitėms“, – pastebėjo jis.
Retas pasisako, kad „dovanėlę“ parsivežė iš atostogų
Vis tik gydytojas teigė, kad identifikuoti, jog infekciją žmogus pasigavo būtent po kokio kurortinio nuotykio, sudėtinga.
„Ne visi pacientai labai nori atvirauti. Standartiškai yra klausiama, ar buvo atsitiktiniai lytiniai santykiai, kiek buvo partnerių, tačiau kur jie buvo ir kokiomis aplinkybėmis tai įvyko, žmogus ne visada pasako.
Aišku, būna situacijų, kai jau kažką nustatome ir klausiame, kiek vaistų išrašyti, tai žmogus informuoja, kad negalės perduoti kitos porcijos savo partneriui, nes jis yra ne Lietuvoje ir jokių kontaktų neturi“, – komentavo T. Raudonis.
Juo labiau situaciją komplikuoja tai, jei kažkur išvykęs asmuo pasuko „į kairę“ ir vėliau užkrėtė savo nuolatinį partnerį. „Ir nebūtinai reikia vykti kažkur į užsienį, tai pasitaiko ir Lietuvoje. Žmogus, būna, atvirai pasako, kad turi „kažką šalia“. Bet kai jau yra nustatoma infekcija, gydytis turėtų visa grupelė žmonių, nors žmona galbūt nieko apie tai nežino. Tai jau yra paciento reikalas atvirai pasikalbėti su savo antra puse.
Yra pacientų, kurie, nežinau, kokiu būdu, bet įtikina savo žmonas išgerti vaistus, neatskleisdami, nuo ko jie. Tai čia jau žmonos reikėtų klausti, kaip ji tai priima. Gal yra tokių, kurios turbūt supranta ir iki tam tikro laipsnio toleruoja arba net nenori žinoti. Bet tai jau ne gydytojų reikalas“, – kalbėjo gydytojas dermatovenerologas.
Loterijoje dalyvauti nepataria
Kita vertus, jau ir pasigavus lytiškai plintančią infekciją nėra 100 proc. garantijos, kad žmogus užkrės ir savo antrąją pusę. Vis dėlto pašnekovas tokioje loterijoje žaisti nepatarė.
„Vienų infekcijų perdavimo tikimybė gali būti 60 proc. po vienų santykių, kitas infekcijas galime perduoti vos 1 atveju iš tūkstančio arba kai kuriais atvejais – net iš milijono.
„Kai jau yra nustatoma infekcija, gydytis turėtų visa grupelė žmonių, nors žmona galbūt nieko apie tai nežino.“
Taigi nėra garantijos, kad po atsitiktinių santykių būtinai pasigausi infekciją. Bet, žinoma, nereikėtų tikėtis sėkmės, kad ištrauksite tokį „laimingą bilietą“. Lemtingi gali būti ir vieni santykiai, kad sukeltų infekciją“, – pabrėžė T. Raudonis.
Stebi lytiškai plintančių infekcijų epidemiją
Pašnekovas konstatavo, kad pastaruoju metu stebima tikra lytiškai plintančių infekcijų epidemija.
„Tą aiškiai signalizuoja Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras – turime sparčiai augantį sergamumą šiomis infekcijomis visoje Europoje. Tai vyksta turbūt dėl nenoro naudoti prezervatyvus, įvairių psichoaktyvių medžiagų vartojimo, kas padaro žmones ne tokius sąmoningus ir budrius.
Tokių infekcijų atvejų augimą matome ir Santaros klinikose, nors jis ir nedidėja kartais, kiekvienais metais atvejų palaipsniui daugėja. Bet turbūt turime suprasti, kad žmonės tiriasi ne vien mūsų ligoninėje, didžioji dalis tą daro ir privačiose įstaigose, kurios dažnai neperduoda duomenų Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui“, – atkreipė dėmesį jis.
Kitaip sakant, tai, ką matome oficialioje statistikoje, tėra ledkalnio viršūnė. „Deja, Lietuvoje turime iškreiptą statistiką“, – konstatavo dermatovenerologas.
Svingerių vakarėliai, orgijos, cheminis seksas – ir Lietuvoje
Pasak jo, tokią statistiką augina ir besikeičiantis žmonių lytinis elgesys – vis dažnesni Lietuvoje yra svingerių vakarėliai, vadinamasis cheminis seksas.
„Manau, visa tai vyksta ganėtinai intensyviai, psichotropinių medžiagų pasirinkimas šiandien didelis, tarp jų – ir tokių, kurios padaro seksą malonesniu, suteikia aštresnių pojūčių, bet dėl to prarandama kontrolė.
Tai tikrai yra paplitę ir, panašu, artimiausius keletą metų niekur nesitrauks. Turime labai didelę dalį žmonių, vartojančių pavojingas medžiagas, vyksta įvairios orgijos, kur seksu susirenka užsiimti daug žmonių, tokie vakarėliai yra populiarėjantys ir, bijau, jų bus tik daugiau. Be to, kiek girdime ir istorijų apie baruose paslapčia apsvaigintas merginas, kurios net neprisimena, kas vyko“, – apie naujųjų narkotikų pavojus įspėjo T. Raudonis.
„Turime labai didelę dalį žmonių, vartojančių pavojingas medžiagas, vyksta įvairios orgijos, kur seksu susirenka užsiimti daug žmonių, tokie vakarėliai yra populiarėjantys ir, bijau, jų bus tik daugiau.“
Pasak jo, čia reikėtų kalbėti ne tik apie lytinių infekcijų plitimo, bet ir daug rimtesnes rizikas – perdozavus psichoaktyvių medžiagų ar jas neadekvačiai sumaišius galima pakliūti ir į gydytojų toksikologų rankas.
„Tokiu atveju jie pirmiausia patenka į priėmimo-skubios pagalbos skyrių pas toksikologus su kitais padariniais, o tik vėliau – jau pas mus“, – pridūrė gydytojas.
Vyrai „į kairę“ suka dažniau nei moterys?
Stereotipiškai galvojama, kad dažniau sukti „į kairę“ ir ieškoti įvairių seksualinių nuotykių linkę vyrai. Gydytojas iš dalies tai patvirtino, tačiau atkreipė dėmesį, jog gydytis bet kuriuo atveju tenka abiem partneriams.
„Taip, vyrai yra aktyvesni ir jų gal yra šiek tiek daugiau, sakyčiau, būtų kažkur 60 proc., o moterų – 40 proc. Bet nereikia pamiršti, kad vyrai užkrečia moteris ir joms vis tiek reikia ateiti gydytis. Tad stereotipiškai tai tarp vyrų paplitę labiau, bet tikrai nėra taip, kad santykis būtų 2–3 vyrai ir viena moteris“, – kalbėjo gydytojas.
Pasak jo, nors vos ne pusė naujų lytiškai plintančių infekcijų nustatoma asmenims iki 25 metų, amžius pasigauti kokią „dovanėlę“ nėra riba:
„Turime ir vyresnių nei 50 metų asmenų, kuriems kažką randame. Ypač jei kalbame apie sifilį, vyresniame amžiuje kyla daugiau problemų, nes turime išieškoti visus galimus lytinius parterius per ilgą, kelių metų ar net dešimtmečio laikotarpį.“
Per vieną vakarą – ir apie 20 partnerių
Gydytojas priminė, kad užsikrėsti LPI rizikuojama ne tik vaginalinių, bet ir oralinių bei analinių lytinių santykių metų. Jis pasakojo, kad populiariausia šiuo metu ir dažniausiai nustatoma infekcija išlieka chlamidiozė.
„Antroje vietoje turėtų būti gonorėja, kaip yra Europoje, bet Santaros klinikose per metus nustatome vos keletą atvejų. Bet taip yra dėl pačios infekcijos specifikos – ji dažnu atveju turi labai ūmią ir stiprią kliniką, žmogui labai skauda, degina, bėga išskyros, taigi jis greičiau kreipiasi į privatų kabinetą. Trečioje vietoje pagal dažnumą būtų sifilis, susirgimų kuriuo skaičiai yra stabilūs ir kasmet palaipsniui didėjantys“, – vardijo T. Raudonis.
„Problema ta ir yra, kad ne kiekvienos infekcijos atveju žmogus pajaus simptomus ir atskubės pas gydytoją.“
Be kita ko, jis pridūrė, kad nors, atrodytų, gydytojus kasdieniame darbe nelabai kas turėtų bestebinti, tokių atvejų vis pasitaiko: „Sulaukiame ir tokių pacientų, kurie pasako, kad per vakarą turėjo santykių su 20 ar keliolika žmonių. Tada tikimybė užsikrėsti, jei nenaudotos barjerinės apsaugos priemonės, yra beveik garantuota. Juo labiau klausimas, kaip turi atrodyti lytinių organų gleivinė po 20-ies aktų...“
Simptomai gali būti tylūs, o pasekmės – skaudžios
Nors pajutę nemalonius simptomus lytinių organų srityje pacientai paprastai ilgai nedelsia kreiptis į gydytojus, didžiulė klasta ta, kad LPI apie save duoda žinoti ne visada.
„Problema ta ir yra, kad ne kiekvienos infekcijos atveju žmogus pajaus simptomus ir atskubės pas gydytoją. Iki 90 proc. chlamidijų sukeltos infekcijos atvejų pacientai nieko nejaučia ir su ja gali gyventi ne vienus metus.
Gonorėjos atveju daugiau nei pusė pacientų kažką jaučia jau praėjus kelioms dienoms. Sifilio atveju pradžioje visiems atsiranda neskausminga žaizdelė, bet ji gali būti moters makštyje, ant gimdos kaklelio ar tiesiojoje žarnoje, taigi ji praeis nepastebėtai, nes yra neskausminga. Po to žmogus gali mėnesiais neturėti jokių simptomų, kartais gali praeiti ir ne vieni metai, kol nustatoma infekcija“, – įspėjo T. Raudonis.
Gydytojo aiškinimu, kadangi besimptomė chlamidiozė gali tęstis metų metais, tai sukelia lėtinį uždegimą žmogaus urogenitaliniuose takuose.
„Tai gali sukelti įvairius randėjimo procesus kiaušintakiuose, sėkliniuose kanalėliuose, o tai mažina tiek spermatozoidų, tiek kiaušialąsčių praeinamumą. Vėliau tai gali sukelti nevaisingumo problemų.
Sifilio atveju vėlyvose ligos stadijose galimas ir centrinės nervų sistemos, širdies vožtuvų pažeidimas, gali atsirasti širdies ritmo sutrikimų, neurologinė simptomatika – regėjimo, klausos sutrikimai, galvos svaigimas. Paskutinėse stadijose liga gali privesti iki dalinio paralyžiaus, šlapimo pūslės, tiesiosios žarnos funkcijos sutrikimo, tad viskas gali baigtis labai liūdnai“, – konstatavo gydytojas.
Pati efektyviausia apsauga – prezervatyvai
Norint išvengti tokių pasekmių, specialistai rekomenduoja būtinai pasitikrinti praėjus 2–3 savaitėms nuo nesaugių lytinių santykių. Apskritai tą daryti patartina profilaktiškai kas 3–4 mėn., jei partnerių kaita yra dažna.
Be to, T. Raudonis atkreipė dėmesį, kad Europoje ir visame pasaulyje populiarėja chemoprofilaktika nuo LPI, kas Lietuvoje dar nėra taip aktyviai naudojama.
„Kitaip sakant, tai yra profilaktinis vaistų vartojimas siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką. Vienas vaistas yra PrEP‘as, naudojamas profilaktikai nuo ŽIV. Tad žmogus gali rinktis – vartoti vaistus tam, kad galėtų užsiimti nesaugiais lytiniais santykiais ir 90 proc. sumažintų tikimybę užsikrėsti infekcija.
Taip pat dabar atsiranda ir doksiciklino profilaktika, vadinama DoxyPEP, tai irgi 70 proc. sumažina riziką užsikrėsti sifiliu ir chlamidija. Tiesa, gonorėjos rizikos tai nelabai sumažina. Tad turbūt ne visada racionalu gerti vaistus tam, kad galėčiau turėti malonesnius lytinius santykius ir sumažinti kelių infekcijų riziką, bet ne visų. Nuo seno paprasčiausia ir pigiausia bei efektyviausia priemonė yra prezervatyvai arba pastovūs monogaminiai santykiai“, – pabrėžė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!