• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeimos susibūrimai ir naujųjų metų pagirios baigėsi. Nepaisant rekordinių koronaviruso infekcijos skaičių per šventinį laikotarpį, įrodymai, kad atvejų gali mažėti, paskatino spėlioti, jog bent jau Londonas gali būti arti „omikrono piko“. 

Šeimos susibūrimai ir naujųjų metų pagirios baigėsi. Nepaisant rekordinių koronaviruso infekcijos skaičių per šventinį laikotarpį, įrodymai, kad atvejų gali mažėti, paskatino spėlioti, jog bent jau Londonas gali būti arti „omikrono piko“. 

REKLAMA

Teigiama, kad Borisas Johnsonas yra apsėstas šio hipotetinio laiko momento, nes mano, kad jis nulems, kaip COVID-19 atmaina išplis visoje šalyje. Jei hospitalizavimas vyks ta pačia trajektorija ir pasieks piką neapkraunant sveikatos sistemos, ministro pirmininko sprendimas netaikyti karantino stiliaus apribojimų prieš šventinį laikotarpį galės būti pateisintas, theguardian.com. 

B. Johnsonas yra teisus teigdamas, kad omikron pikas bus svarbus momentas. „Priežastis, kodėl momentas, kai atmaina pasiekia piką, yra svarbus – ypač kai daugiausia suserga vyresni nei 50 metų žmonės – yra ta, kad po savaitės pamatysime didžiausią hospitalizacijų skaičių, o maždaug po dviejų savaičių – didžiausią mirčių skaičių. Tai naudinga, nes padeda planuoti į priekį“, – sakė Kembridžo universiteto MRC epidemiologijos skyriaus vyresnysis klinikinis mokslinis bendradarbis dr. Raghibas Ali. 

REKLAMA
REKLAMA

Atrodo, kad per pastarąsias dvi savaites Londone atvejų skaičius stabilizavosi arba net sumažėjo. Panašu, kad pastarosiomis dienomis naujų hospitalizacijų skaičius taip pat stabilizavosi – gruodžio 31 d. į ligonines buvo paguldyti 319 COVID-19 užsikrėtusių žmonių, palyginti su 450 dieną prieš tai. 

REKLAMA

„Remiantis atvejų skaičiumi Londone, spėtume, kad didžiausias hospitalizacijų skaičius turėtų būti šią savaitę, o nacionaliniu mastu – galbūt po savaitės“, – sakė R. Ali. 

Tai maždaug atitinka scenarijus, išdėstytus modeliavimo tyrimuose, kurie rodo, kad omikron atvejai pasieks piką sausio viduryje. Tačiau atrodo, kad piko dydis yra daug mažesnis nei kai kurie iš numatytų blogiausių scenarijų. 

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, pagal modeliavimo duomenis, kuriuos gruodžio 30 d. paskelbė Warwick universitetas, dabar Anglijoje į ligonines turėtų patekti maždaug 5000 pacientų per dieną. Tačiau, remiantis naujausiais duomenimis, sausio 1 d. buvo priimta 1 819 COVID-19 pacientų, o prieš tris dienas – 2 370. 

Tai nebūtinai reiškia, kad turėtume nekreipti dėmesio į tokius modelius, kaip siūlė kai kurie senatviški parlamentarai. R. Ali sakė: „Modeliavimas po vakcinacijos pradžios tapo labai sunkus. Ir bandydami nuspėti žmonių elgesį, na, jie net nebando to įtraukti į modelius, todėl neišvengiamai jie negalės numatyti, kas nutiks.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vietoj to, jie pateikia įvairius scenarijus, kurie yra būtini, nes turime turėti tam tikrą supratimą apie galimybių spektrą. Tačiau kai diapazonas toks platus, tai tikrai nepadeda politikos formuotojams, nes skirtumas tarp 100 mirčių per dieną ir 6000 mirčių per dieną yra didžiulis“, – pridūrė R. Ali. 

Nors niūriausios prognozės galimai neišsipildys, ekspertai perspėja, kad dar nesame išėję iš miško. Dalis atvejų sulėtėjimo gali būti pasikeitusio elgesio artėjant Kalėdoms atspindys, kai susirūpinimas dėl daugėjančių omikron atvejų ir noras praleisti šventinį laikotarpį su vyresniais giminaičiais paskatino daugelį sumažinti socializaciją ir elgtis atsargiau. Taip pat žmonės galimai mažiau testavosi artėjant Kalėdoms – darant prielaidą, kad jie iš viso turėjo galimybę pasidaryti testą. 

REKLAMA

Kalėdos baigėsi, todėl kai kurie iš mūsų galbūt jau spėjo pasileisti plaukus. Ar dėl Naujųjų metų švenčių sulauksime atvejų padaugėjimo, paaiškės dar maždaug po savaitės, nes po kontakto su užsikrėtusiuoju simptomai pasireiškia vidutiniškai po penkių ar šešių dienų, o tik sunegalavus yra kreipiamasi į testavimo punktus. 

Šią savaitę į mokyklas sugrįžta vaikai, kurių daugelis vis dar yra nepaskiepyti, todėl galime tikėtis protrūkių ir švietimo įstaigose. 

REKLAMA

Rytų Anglijos universiteto medicinos profesorius Paulas Hunteris sakė: „Warwick modelis rodė, kad atvejai pasieks piką sausio pradžioje. Bet vis dar neįmanoma įvertinti. Tikriausiai po poros savaičių sužinosime, ar tikrai.“ 

„Galime pasakyti, kad augimo tempas žymiai sulėtėjo iki gruodžio vidurio, kitaip jau dabar matytume kelis milijonus užsikrėtimų per dieną ir tai būtų buvę neįmanoma, – pridūrė jis. – Viską paėmus, nemanau, kad mes jau pasiekėme piką, bet manau, jog nesame taip toli – ar bent jau tikiuosi“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas svarbus dalykas yra tai, kad jaunesnio amžiaus grupės yra atsakingos už daugiausiai omikron atvejų gruodžio viduryje, tačiau per Kalėdas padidėjęs kartų maišymasis vis tiek gali sukelti vyresnio amžiaus žmonių infekcijų antplūdį. Be to, kadangi omikron geriau sugeba užkrėsti pasiskiepijusius žmones nei delta, proporcingai labiau pažeidžiami vyresni žmonės gali lengvai susirgti. 

Geros naujienos yra tai, kad dauguma šių žmonių buvo revakcinuoti, o jų imuninės apsaugos lygis turėtų išlikti aukštas dar kelis mėnesius. Tačiau dar nežinome, ar jiems nereikės dar vienos dozės. 

REKLAMA

Paspartinta revakcinacijos programa vykdoma keletą savaičių, o tai reiškia, kad daugelis jaunesnių asmenų taip pat netrukus turėtų įgyti papildomą imuninės apsaugos sluoksnį. 

Šis vakcinos sukeltos apsaugos ir daug užsikrėtusių žmonių derinys reiškia, kad galiausiai pasieksime omikron piką, po kurio atvejų turėtų pradėti mažėti. 

Tai bus priežastis švęsti, tačiau tol, kol daugybė žmonių visame pasaulyje nepasiskiepys, pasaulinis mirčių nuo COVID-19 skaičius ir toliau didės, o tikimybė, kad atsiras kitų variantų, išliks. 

Taigi, nors kova su omikron galimai duos naudos Jungtinei Karalystei, karas su koronavirusu tęsiasi

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų