„Nežinome, nei kada išeisime iš darbo, nei ar grįšime šią naktį, <...> darbo grafikas nieko nebereiškia, esame kare; Jai paskambino laikina vadovė ir pasakė – tu neturi pasirinkimo, eisi dirbti rytoj parą viena; Matydamas mane verkiančią, klausia – „tai gal išeik?“ Bet aš gydytoja, kaip aš galiu išeiti, jei pacientai laukia?“ – tokios viešinamos gydytojų rezidentų išpažintys apie darbo realybę pandemijos metu.
Gydytojai prabilo ne tik apie nežinomybę, emocinę naštą. Dar vienas rezidentas skundėsi, kad rezidentais tiesiog kamšomos „rezervo skylės“:
„Jei administracija gali rezidentais užkamšyti visas skyles ir kalbėti apie mistinius rezervus, tai ką aš čia veikiu nuolatiniame strese, finansiniame, socialiniame ir psichologiniame nestabilume?“
„Nuo šiol pas Jus – COVID-19 skyrius“
Taip pat jaunųjų gydytojų pasisakymais tvirtinama, kad dalis specialistai net nėra apmokyti dirbti su suaugusiaisiais, o dabar jų skyriai verčiami COVID-19 pacientams gydyti.
„NIEKAS NĖRA APMOKYTI, ne tik vaikų rezidentai. Tik vaikų rezidentai paskutinį kartą matė sergantį suaugusį, kai seneliui sustreikavo širdelė per 2012 m. Kūčias;
Slaugytojoms, kurios dešimtmečius nėra mačiusios >17 m. paciento, tik vaikus mačiusiems rezidentams ir >17 m. asmenų teisiškai net negalintiems pažiūrėti gydytojams specialistams pasakyta „kraustykit vaikus kitur, nuo šiol pas Jus – COVID-19 skyrius“, – dėstoma rezidentų liudijimuose.
Asociacija išplatino raštą
Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) išplatino raštą, kuriame tvirtinama, kad juos jau kuris laikas pasiekia gydytojų rezidentų liudijimai apie pažeidimus gydymo įstaigose, priimant sprendimus dėl žmogiškųjų resursų perskirstymo Covid-19 pandemijos metu.
„Pusę metų visos Valstybės ir dalies gydymo įstaigų lygmenyje stebėjome epidemiologinių prognozių ignoravimą ir neveiksnumą – šio laiko neišnaudojus galimų scenarijų modeliavimui ir detaliųjų planų paruošimui, sveikatos sistemoje atsivėrusias ir gilėjančias skyles, kaip jau tampa įprasta, bandoma uždengti gydytojų rezidentų sąskaita.
Suprasdami epidemiologinės situacijos sunkumą, palaikome visų sveikatos sektoriaus dalyvių solidarizavimosi vieni kitų atžvilgiu principą, tačiau netoleruojame gydytojų rezidentų, o neretai kartu ir kitų medikų, teises pažeidžiančių sprendimų“, – dėstoma asociacijos išplatiname dokumente.
Jaunieji gydytojai pabrėžia kategoriškai pasisakantys prieš gydytojų rezidentų perkėlimą į Covid-19 infekuotų pacientų skyrius priverstine tvarka.
„Primename, kad pagal trišalę darbo sutartį, gydymo įstaigos tik įgyvendina atitinkamą rezidentūros studijų programos dalį, todėl bet kokius gydymo įstaigų darbo organizavimo tvarkos pokyčius, liečiančius gydytojus rezidentus, gydymo įstaigos privalo derinti su medicinos studijas vykdančiais universitetais, kurių atitinkamose struktūrose dalyvauja gydytojų rezidentų atstovai.
Gydymo įstaigos neturi teisės manipuliuoti gydytojų rezidentų srautais, prieš tai negavusios minėtų struktūrų patvirtinimo ir gydytojo rezidento sutikimo“, – rašoma kreipimesi, skirtame Lietuvos sveikatos mokslų universitetui, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetui, taip pat – Kauno ir Santaros klinikoms.
Įspėjo dėl skubotų sprendimų kainos
Taip pat jaunieji gydytojai atkreipia dėmesį į šiuos punktus:
• gydytojams rezidentams priklauso adekvatus, pagal tiksliai vykdomą darbo valandų apskaitą nustatytas darbo užmokestis, priedai bei atitinkamos apsaugos priemonės;
• net ir ekstremalios padėties šalyje metu gydytojams rezidentams galioja baziniai darbo santykių principai - teisė į poilsį, laiku (ne mažiau kaip prieš dvi darbo dienas) pateiktą informaciją apie darbo grafiko pasikeitimus ir racionalų terminą pasiruošti būsimiems darbo organizavimo pokyčiams;
• gydytojų rezidentų budėjimų metu kartu su juo fiziškai privalo budėti gydytojas specialistas –primename, kad gydymo įstaigos turėjo pusmetį laiko pasiruošti žmogiškųjų resursų logistikos schemas, kurių dėka kuo mažiau nukentėtų emocinė ir fizinė gydytojų specialistų, gydytojų rezidentų, slaugytojų ir pagalbinio personalo gerovė;
• vykdant medicinos personalo perkėlimą į Covid-19 infekuotų pacientų skyrius, gydymo įstaigos privalo suteikti adekvačius pacientų diagnostikos, gydymo ir slaugos mokymus - mūsų pacientai net ir krizės metu turi teisę į kokybišką ir saugią sveikatos priežiūrą.
„Primename, kad už visų sprendimų slypi medikai ir pacientai, kuriems tenka sumokėti asmeninę kainą, kuomet šie sprendimai priimami paskubomis, negirdint darbuotojų ir nepaisant pamatinių vertybių. Net ir krizės metu neturime teisės pamiršti, kad sveikatos sistema pirmiausiai turi išlikti orientuota į Žmogų“, – priduriama rašte.
Santaros klinikos pateikė atsakymą
Tuo metu Santaros klinikų atstovai sureagavo į rezidentų pasisakymus ir viešai paaiškino situacija socialinėje paskyroje.
„Santaros klinikos nepaprastai vertina jaunųjų kolegų – rezidentų indėlį tiek vykdant kasdienius darbus, tiek sprendžiant skubių sprendimų reikalaujančias situacijas. Praėjęs ilgasis savaitgalis buvo iššūkis Vilniaus mieste, kai tris dienas reikėjo užtikrinti pagalbą Covid-19 sergantiems pacientams.
Savo darbą perorganizavo Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, tačiau tapo akivaizdu, jog būtina turėti ir dar vieną vietą Santaros klinikose, kurioje galėtų būti prižiūrimi Covid-19 sergantieji. Sprendimo reikėjo žaibiško, todėl, įvertinus klinikų infrastruktūrą, buvo pasirinktas Pediatrijos korpuso vienas iš skyrių, į kurį yra atskiras įėjimas, palatose – deguonis. Ten gydomi pacientai buvo saugiai perkelti į kitą pediatrinį skyrių. Priimant sprendimus išties pritrūko laiko viską labai išsamiai aptarti su kolektyvu.
Suprantame rezidentų nerimą, abejones, todėl jau savaitgalį buvo organizuotas nuotolinis susitikimas su Pediatrijos centro rezidentais, Santaros klinikų profsąjungos, administracijos, Infekcinių ligų centro atstovais.
Diskutuota, jog sprendimas įkurti Covid-19 skyrių Pediatrijos centre yra laikinas, o Infekcinių ligų centro kolektyvas nuo pirmos minutės teikia rekomendacijas, kaip dirbti su koronavirusu užsikrėtusiais suaugusiais pacientais, kolegos pasiruošę konsultuoti bet kuriuo paros metu, yra nurodyti kontaktiniai telefonai, kuriais galima kreiptis kilus klausimų. Liūdna užsienio šalių patirtis rodo, jog sparčiai augant užsikrėtimų skaičiui, medikų bendruomenė priversta imtis pačių netikėčiausių, kartais nemalonių sprendimų tam, kad būtų išgelbėta kuo daugiau pacientų gyvybių.
Dėl rezidentų įsitraukimo į kovą su Covid-19 pandemija Santaros klinikos nuolat kalbasi ir su Vilniaus universitetu, ieško būdų pakeisti mokymo programą, sukeisti tam tikrus mokymo ciklus. Ligoninės administracija vadovaujasi savanorystės principu kviesdama medikus jungtis prie infekcinių ligų centro komandos bei kitų specialybių kolegas ir labai vengia naudoti tarnybinio būtinumo principą.
Plukdant vienos pagrindinių Covid-19 pacientus gydančios įstaigos laivą per nenuspėjamus ligos vandenis, reikia visos įgulos susiklausymo, geranoriškumo, bendradarbiavimo. Kaip ir kiekvienoje komandoje, ypač vyraujant įtampai, gali ir tikrai kils nesusikalbėjimų, nesutarimų, tačiau bendras tikslas – pasirūpinti pacientais ir maksimaliai apsaugoti Santaros klinikų personalą – yra tai, kas leidžia išgyventi vieną dieną po kitos ir ilgainiui rasti optimalius sprendimus. Dar kartą dėkojame visam Santaros klinikų kolektyvui už jau atliktus ir dar būsimus darbus“, – buvo rašoma pranešime.
Veryga: artimiausios kelios savaitės nebus lengvos
Savo ruožtu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga antradienį spaudos konferencijos metu kreipėsi į medikus ir ragino susitelkti ir pamiršti įprastas darbo taisykles.
„Artimiausios kelios savaitės nebus lengvos. Neeilinėje situacijoje tikrai reikės neeilinių ir sprendimų. Tie darbo principai, profesijos, prie kurių buvome įpratę, skyriai, kuriuose buvo įprasta dirbti, darbo organizavimo tvarkos. Dažnu atveju turs keistis.
Reikės greitai prisitaikyti prie darbo sąlygų, tai noriu paprašyti ir sąmoningumo, ir tolerancijos, ir kantrybės, nes tai yra mūsų visas bendras uždavinys. Dar kartą šiandien iš Finansų ministerijos gavome patikinimą, kad tos priemonės, kurios veikė pavasarį karantino metu, kalbant apie papildomas priemokas medikams, kurie dirba su šiais pacientais, bus garantuotos ir šio karantino metu“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo jis.
Jo teigimu, situacija gydymo įstaigose iš esmės priklausys nuo to, kaip veiks priemonės, ar atvejų augimas sustos, ar ne.
„Jeigu situacija ir toliau blogės tokiu pačiu tempu kaip dabar, tai, natūralu, kad didėjant užsikrėtusiųjų skaičiui proporciškai didesnis procentas pateks į ligonines“, – įspėjo jis.