Krašto apsaugos ministerija (KAM) kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) ruošia projektą, skirtą gynybos įgūdžiams ugdyti dar mokykloje. Nuo birželio 3 dienų mokymuose dalyvaus 9 klasių moksleiviai iš 10-ies Lietuvos mokyklų.
Antradienį ministrai pristatė Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą moksleiviams. Planuojama, kad šis kursas pagerins mokinių žinias apie nacionalinį saugumą, suteiks praktinių įgūdžių.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas kalbėjo, kad vaikų parengimas nepaprastoms situacijoms gali praversti kasdieniame gyvenime.
„Jaunimas yra nepaprastai svarbi mūsų visuomenės dalis ir kaip jie sugebės pasiruošti ateičiai, daug kas priklauso nuo jų pasirengimo. Jeigu jis bus toks, kokį numato šis kursas, aš įsitikinęs, kad jaunuoliai sugebės pasiruošimą tinkamai panaudoti. <...> Kiekvieną iš ugdomų įgūdžių, pavyzdžiui, pirmosios pagalbos teikimą, visa tai galima išnaudoti gyvenime“, – teigė jis.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė mokymus vadino „prioritetine iniciatyva“.
„Vienas iš sistemos tikslų yra ugdyti atsakingą, pilietišką asmenybę. <...> Brutali Rusijos invazija mus tik įspėjo, kad tai turi būti esminis valstybės ir švietimo prioritetas“, – sakė ministrė.
Ji paaiškino, koks bus mokymų turinys.
„Didžiąją dalį šio kurso užims praktinių įgūdžių formavimas. Kursas organizuojamas 3 kartus bendrojo ugdymo programoje: 5, 7 ir 9 klasėje. Trijų dienų kursas apima tokias temas, kaip elgesys ekstremalių situacijų metu, orientavimasis vietovėje, maisto ir vandens paruošimas, higiena lauko sąlygomis, pirmoji medicininė pagalba. <...> Kurso turinys užtikrins pirminį piliečių pasirengimą valstybės gynybai“, – sakė J. Šiugždinienė.
Ministrė žadėjo, kad ateityje šis kursas taps neatsiejama bendrojo ugdymo programų dalimi.
„Šiandien Seime diskutuojama ir tvirtinama pilietinio pasipriešinimo strategija. Šis kursas tikrai atitinka šios strategijos dvasią ir tikslus“, – pridūrė ji.
Atsakė, kaip atrodys 3 mokymų dienos
Lietuvos šaulių sąjungos vadas Albertas Dapkus detalizavo, kokių bazinių išgyvenimo įgūdžių bus mokomi moksleiviai. Jo teigimu, šis kursas atspindi šių dienų realijas ir poreikius.
„Tiek viešoje erdvėje kyla klausimų, tiek asmeniškai man daug kas užduoda tokius paprastus klausimus: kaip pasiruošti ekstremalioms situacijos, ką turėti namuose, ką susidėti į kuprinę, kai reikia evakuotis, ką reiškia civilinės saugos signalai, kaip susikurti laužą, pasistatyti palapinę, kaip stabdyti kraujavimą. <...> Visa tai sudėjome į mūsų kursą, kuris truks 3 dienas. Kiekvienoje apskrityje pasirinkta po 1 mokyklą“, – pasakojo A. Dapkus.
Jis apibrėžė, kaip atrodys 3 mokymų dienos. Planuojama, kad mokymai bus praktinio pobūdžio ir daugiausiai vyks lauke.
„Dvi pirmas dienas planuojame vietoje, aplink mokyklą, neišeinant iš teritorijos, įvairius elementus atidirbinėti. O paskutinę trečią dieną, organizuojame įgūdžių įtvirtinimo žygį, kur organizuojamos užduotys mokiniams, tiek kolektyvinės, tiek individualios. Pasižiūrėti, kaip jie sugebėjo įsisavinti dalykus per pirmas 2 dienas“, – sakė Šaulių sąjungos vadas.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėjas Ignas Gaižiūnas papildė, kad kursas ilgainiui turėtų būti įtvirtintas mokyklos programose.
„Matome, kad šis kursas yra labai geroje dermėje su gyvenimo įgūdžių programa, kurią mes planuojame 1–10 klasių mokiniams. <...> Tam, jog pilietis galėtų sėkmingai dalyvauti valstybės gynyboje, ginkluotoje ar neginkluotoje, jam reikalinga išgyventi. Šis kursas turi šitų įgūdžių formavimą, kurie padės mokiniui išgyventi lauko, ekstremalių situacijų sąlygomis ir pasirūpinti aplinkiniais“, – minėjo jis.
Jis papildė, kad ketinama kursą padaryti privalomą visiems atitinkamo amžiaus moksleiviams.
Mokymai įsibėgės 2023 m. pavasarį
5–10 klasių mokiniai bus mokomi piliečių vaidmens valstybės gynyboje, praktinių išgyvenimo lauko sąlygomis įgūdžių, kaip palapinių statymo ir mazgų rišimo būdų, bendrosios saugos bei pirmosios medicininės pagalbos, rašoma pranešime žiniasklaidai. Įgytas žinias moksleiviai pritaikys kurso pabaigoje organizuojamame žygyje.
Dar šių mokslo metų pabaigoje 10 šalies mokyklų prasidės bandomoji programa 9 klasės mokiniams. Be kita ko, planuojama Pilietiškumo ir gynybos įgūdžių kursą visose bendrojo lavinimo mokyklose ir gimnazijose pradėti vesti nuo 2023 m. pavasario.
3 dienų trukmės kursas bus privalomas ir organizuojamas kasmet, o kas 2 metus mokiniai dalyvaus pakartotiniuose mokymuose ir turės baigti tris mokymo ciklus (5-6 kl., 7-8 kl., 9-10 kl.).
Mokymus visose šalies mokyklose organizuos Lietuvos šaulių sąjunga. Kursą ves atsargos kariai, šauliai, profesinės karo tarnybos kariai.