Mat komisijai trūksta įrodymų, kad M. Navickienė iš prieštaringos reputacijos verslininko Vilhelmo Germano gavo dovanų. Nors šią dovaną deklaravo pati politikė.
Kai buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė skrido į Dubajų ir dėl to išskrido iš ministrės posto, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (toliau – VTEK) pradėjo tyrimą, tačiau, kaip aiškėja, komisija nieko neištirs.
Situaciją vadina anekdotine
„Tai politikai realiai gali pramogauti su neaiškios reputacijos verslininkais, jiems pasakyti, kad neteiks įrodymų ir jūsų instancija yra bejėgė? – Šiuo atveju ir šios pozicijos, taip. – Tai negerai? – Taip“, – pripažino VTEK pirmininkas Gediminas Sakalauskas.
„Tai yra anekdotas, daugiau negu anekdotas“, – kalbėjo Seimo narys Saulius Skvernelis.
„Kai nori paaiškinti nepaaiškinamus dalykus, tai tenka kurti pasakas, bet šiuo atveju VTEK tos informacijos užteko“, – įsitikinusi Seimo narė Agnė Širinskienė.
Pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą, ministrė, kaip bet kuris kitas interesus deklaruojantis ar šiam artimas asmuo, negali priimti dovanų ar paslaugų, jeigu tai susiję su dovanos gavėjo tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis. Tokius atvejus tiria ir turi ištirti VTEK.
„Mūsų pagrindinis darbas yra susirinkti visus duomenis, objektyvius duomenis ir tada spręsti – pradėti ar nepradėti tyrimą“, – dėstė G. Sakalauskas.
Paaiškėjo, kad komisija negauna skrydį į Dubajų M. Navickienei ir jos vyrui suorganizavusio prieštaringos reputacijos verslininko Vilhelmo Germano paaiškinimų, o jei nėra paaiškinimų, tai ir nėra ką tirti.
„Žodžius reikia patikrinti dokumentais, tai ponas Vilhelmas atsisakė mums pateikti tuos dokumentus, tai gali būti sąskaitų apmokėjimas ir panašiai“, – paaiškino G. Sakalauskas.
Taigi, M. Navickienė ir jos kelionės į Dubajų palydovai parodė, kaip galima nusispjauti ant viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo ir išlipti sausiems.
„Pirmą kartą VTEK istorijoje toks dalykas atsitiko, tai išvadas pasidarėme, parlamentinę kontrolę VTEK atlieka Seimas, reikės kalbėtis, ką reikės daryti ir tobulinti VTEK veikloje“, – žadėjo G. Sakalauskas.
Komisijos vadovas skėsčioja rankomis ir teisinasi, neva nieko padaryti negali. Nebent, V. Germanas sugalvotų, kad jis pats nori padėti komisijai ištirti jį ir M. Navickienę.
„Pirmininke, ar neatrodo apgailėtinai ta visa situacija, kai lyg turėtumėte kažką ištirti, bet negalit ištirti, nes kažko trūksta, kažkas yra, kažko nėra? – Na, šiuo atveju mūsų darbas yra susirinkti duomenis ir visuomenei atsakyti į visus klausimus. Tai truputi liūdna, nes negalime pateikti aiškaus atsakymo“, – apgailestavo VTEK pirmininkas.
Neišsireikalauja duomenų
Įdomu, tai, kad pati M. Navickienė paaiškėjus, kad ji skrido privačiu lėktuvu į Dubajų, deklaravo tai kaip dovaną ir sumokėjo mokesčius, siekiančius apie 3 tūkst. eurų, ir VTEK toks faktas nepasirodė pakankamas. Faktą apie sumokėtus mokesčius galėtų patvirtinti mokesčių inspekcija, tačiau VTEK į ją nesikreipia.
„Kol kas mes negalim judėti toliau. – Ta prasme? Jūs negalite išsireikalauti dokumentų iš VMI? – Mes bendradarbiaujame su Lietuvos kontrolės ir priežiūros institucijomis. – Negalite išsireikalauti? Neatsakėte į klausimą. Tai galit, jūs turite tokią teisę? – Taip, turime tokią teisę“, – teigė G. Sakalauskas.
„Tas sprendimas diskredituoja pačią tarnybinės etikos komisiją, nes argumentai, kad nebuvo gauta rašytinių įrodymų ir dokumentų, yra neatlaikantys jokios kritikos“, – įsitikinusi A. Širinskienė.
„Tai primena anekdotinę situaciją, kai pats žmogus pripažįsta ir sumokėjęs mokesčius sako, kad aš priėmiau dovaną, o VTEK sako, kad mus įrodymų trūksta. Yra ribos tam tikros, kurių peržengimas daro gėdą ir diskreditaciją šitos komisijos visišką“, – kalbėjo S. Skvernelis.
Seimo opozicijoje dirbantys parlamentai įtaria, kad komisija specialiai netiria M. Navickienės, nes jei norėtų – tikrai ištirtų.
„Šiuo atveju, VTEK diskreditavo save, pasirodė, kaip labai neskaidri institucija taikanti dvigubus standartus ir demokratinėje valstybėje tas dvigubų standartų taikymas yra absoliučiai nepriimtinas“, – pabrėžė A. Širinskienė.
VTEK sudaro penki nariai, visiems jiems mokamas mėnesinis atlyginimas siekiantis 3–3,2 tūkst. eurų. Be to, komisijoje dirba dar 22 kiti darbuotojai. O VTEK išlaikymas mums visiems, mokesčių mokėtojams praėjusiais metais kainavo 1,34 mln. eurų.
„Mes turime komisiją, kuri kainuoja mokesčių mokėtojams, o poveikis ir realus rezultatas iš jos yra nulinis“, – piktinosi S. Skvernelis.
VTEK teisinasi, kad ties M. Navickienės klausimu dirbs, tiksliau – lauks papildomų duomenų. O jei sulauks įrodymų apie elgesį, galbūt pažeidžiantį įstatymo nuostatas, klausimą M. Navickienės atžvilgiu spręs pakartotinai.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.