Jo bausmės terminas baigiasi šeštadienį, gruodžio 14 dieną. Kadangi tai savaitgalis, kalinys paleistas išvakarėse.
1974 metais Rusijoje gimęs ir Brianske gyvenęs R. Šešelis gavo Lietuvos pilietybę, apsigyveno Klaipėdoje, dirbo jūrininku.
Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos (karinė žvalgyba), vykdydamas kontržvalgybinę operaciją, nustatė, kad R. Šešelį užverbavo Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausioji valdyba (ankstesnis pavadinimas – Vyriausioji žvalgybos valdyba, žinoma kaip GRU.
Bylos duomenimis, aktyviai šnipinėti šis klaipėdietis pradėjo 2015 metais. Jo veiklą nutraukė sulaikymas ir suėmimas 2017-ųjų gruodžio viduryje.
R. Šešelis rinko ir perdavinėjo Rusijos karinei žvalgybai informaciją apie Lietuvos kariuomenės karines jūrų pajėgas, NATO karo laivus bei jais gabenamą karinę techniką, Klaipėdos mieste ir jūrų uoste esančius strateginius objektus. GRU nurodymu jis taip pat rinko informaciją apie suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, bendrovę „Klaipėdos nafta“, šių objektų infrastruktūrą, rezervuarus, apsaugos sistemas ir jų pasikeitimus, vaizdo kamerų išdėstymą, naujus įvažiavimus ir t. t.
Už nuotraukas ir informaciją jis iš GRU gaudavo piniginį atlygį.
Pasak tyrimui vadovavusio Generalinės prokuratūros prokuroro Redo Savicko, R. Šešeliui taip pat buvo duota užduotis užmegzti draugiškus santykius su Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų darbuotojais ir įgyti jų pasitikėjimą.
Lietuvos karinė žvalgyba nustatė elektroninio pašto adresą, kuriuo R. Šešelis kontaktavo su Rusijos žvalgybos atstovais, rastos elektroninės USB laikmenos su šifruotais duomenimis.
USB atmintinėse rasti tekstai rusų kalba, kur nurodytos ne tik vykdytinos užduotys, bet ir instrukcijos, kaip palaikyti tarpusavio ryšį (t. y. telefonu, elektroniniu paštu), konkretūs susitikimų Klaipėdoje ir Brianske laikai, vietos, atsarginiai variantai neįvykus susitikimui pagal pagrindinį variantą. Nustatytos kodinės sutartinės frazės ir jų reikšmės konkrečiais atvejais.
R. Šešelis teisme neigė, kad pašto adresas yra jo, o laikmenas kartu su kompiuteriu tvirtino įsigijęs Rusijoje ir jokių užšifruotų dokumentų, t. y. užduočių, nematęs. Karo laivus ir kt. fotografuodavęs „sau“.
Klaipėdos apygardos teismas R. Šešelį pripažino kaltu ir skyrė septynerius metus laisvės atėmimo. Nuosprendis skųstas, tačiau liko nepakeistas.
„Nors R. Šešelis savo kaltės dėl jam inkriminuoto šnipinėjimo ir nepripažino, nuteistojo parodymus paneigia ir kaltę patvirtina visuma duomenų, surinktų tiek atliekant sankcionuotus duomenų rinkimo veiksmus pagal Žvalgybos įstatymą, t. y. elektroninio ryšio tinklais perduodamo turinio, susirašinėjimo, tiek kitokio susižinojimo stebėjimas ir fiksavimas, patekimas į butą, kuriame gyveno R. Šešelis, tiek atliekant ikiteisminio tyrimo veiksmus, numatytus Baudžiamojo proceso įstatyme. Tai yra kratos, apžiūros protokolai, specialisto išvados“, – sakė tuometinis Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas Linas Žukauskas.
R. Šešelis nebuvo paleistas iš kalėjimo anksčiau laiko, jis atliko visą septynerių metų bausmę.
Lietuvos kalėjimų tarnybos duomenimis, pastaruoju metu nuteistasis bausmę atliko atviruose namuose.
„Per bausmės atlikimo laiką nuteistasis buvo skatintas ir baustas drausmine tvarka. (...) dalyvavo užimtumo užsiėmimuose ir resocializacijos programose, rodė kryptingą taisymosi procesą“, – BNS teigė Lietuvos kalėjimų tarnybos atstovė Virginija Vervečkaitė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!