Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį inicijavo diskusiją apie šalies ekonomikos atsparumą, Kinijai paskelbus neoficialias sankcijas Lietuvai.
Diskusijoje Prezidentūroje trečiadienį dalyvavo už ekonominę diplomatiją, ekonomikos ir finansų politiką atsakingi Ministrų kabineto nariai, Seimo komitetų, parlamentinių partijų, Lietuvos banko, „Investuok Lietuvoje“ vadovai ir verslo asociacijų atstovai, pranešė Prezidentūra.
„Rizika Lietuvos verslo konkurencingumui ir sparčiam šalies ekonomikos augimui išaugo Kinijai pradėjus Lietuvai taikyti nepaskelbtas sankcijas. Susitikime bus aptartos ir trumpalaikio periodo, verslo nuostolius ir riziką mažinančios priemonės, ir ilguoju periodu Lietuvos ekonomikos produktyvumą didinančios priemonės“, – teigiama pranešime.
K. Vizbaras teigė, kad jo tikslas susitikime buvo perduoti Lietuvos lazerių sektoriaus, Vokietijos automobilių pramonės įmonių ir žemės ūkio įmonių poziciją ir prašymą normalizuoti ir deeskaluoti situaciją su Kinija.
„Mes tokią poziciją išsakėme. Ką mes išgirdome... Ta situacija galutinai paaiškėjo. Užsienio reikalų ministras gana tiesiai pasakė, kad situacija su Kinija ir Europos Sąjunga nesikeis, prekyba iš Lietuvos santykiuose su Kinija nepasikeis. Formaliai tai mes buvome paaukoti dėl vertybinės politikos. Vadinasi, mes turime fokusuotis į ateitį, vystyti savo gamybos iškėlimo planus, plėtrą kitose valstybėse ir taip supratome, kad greitų pasikeitimų šioje situacijoje nebus“, – po susitikimo prezidentūroje teigė K. Vizbaras.
Kinija pastaruoju metu reiškė protestus dėl Lietuvos plėtojamų ryšių su Taivanu, šios salos atstovybės atidarymo Vilniuje.
Kinija rudenį sustabdė krovininius traukinius į Lietuvą, maisto eksporto leidimų išdavimą, sumažino Lietuvos įmonėms kredito limitus ir pakėlė kainas, be to, ji išbraukė Lietuvą iš muitinės sistemų, todėl lietuviški kroviniai negali patekti į šalį.