• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikų teisių gynėjų apklausa atskleidė – beveik pusė lietuvių vis dar pateisina smurtą prieš vaikus. Nors skaičius mažėjantis, vaiko teisių gynėjai sako, kad reikia pokyčių. Vaikų psichologai tikina, kad fizinį smurtą vaikai dažniausiai patiria ne kur kitur, o savo artimųjų aplinkoje.

Vaikų teisių gynėjų apklausa atskleidė – beveik pusė lietuvių vis dar pateisina smurtą prieš vaikus. Nors skaičius mažėjantis, vaiko teisių gynėjai sako, kad reikia pokyčių. Vaikų psichologai tikina, kad fizinį smurtą vaikai dažniausiai patiria ne kur kitur, o savo artimųjų aplinkoje.

REKLAMA

Visgi yra ir tokių atvejų, kai paaugliai naudojasi vaikų teisių budrumu – ima manipuliuoti ir šantažuoti tėvus – kaltina juos nebūtu smurtu, netgi nuodijimu.

Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže.

Ingrida braukia ašarą ir pasakoja apie beviltišką savo šeimos situaciją: „Kas yra daroma su tvarkingom šeimom, su tvarkingom mamom...“

Jos paauglė keturiolikmetė dukra ėmė bendrauti su 17-mečiu vaikinu. Mamai paprieštaravus, dukra ėmė skųstis savo mokytojai, kuri kreipėsi į vaikų teises. O kaltinimų mamai – visa virtinė: dukra teigia, kad motina ją nuodija, nuolat prieš ją smurtauja ir prievartauja.  

REKLAMA
REKLAMA

„Tie parodymai kiekvieną kartą pateikiami vis kitokie“, – tikino paauglės mama.

Dukrą vaiko teisių pareigūnai iš motinos paėmė ir perdavė globėjams. Moteris sako, kad bando išlikti stipri ir ketina kreiptis į teismą, siekdama apskųsti tokį sprendimą ir susigrąžinti vaiką.  

REKLAMA

„Pavargus. Psichologiškai, galbūt dvasiškai, esu pavargus“, – tikino moteris.   

Tačiau, kol bus išsiaiškinta, kas kaltas, o kas ne, užtruks, o dėl ateities, kaip sako mama, niekas nėra aišku.  

„Laukiu atsakymo ir nežinau, kas toliau laukia. Ką dar pasakys“, – teigė Ingrida.

Su panašiomis situacijomis susiduria nemažai šeimų visoje Lietuvoje. Vis garsiau kalbama apie itin jautrią temą – smurtą prieš vaikus. Vaikų teisių valdinininkai į skundus nereaguoti negali, nes kiekvienas atvejis gali būti kritinis. Tačiau paaugliai, suprasdami, kokia jautri ši tema, kartais ima manipuliuoti pareiškimais.

REKLAMA
REKLAMA

„Vaikų linija“ kasdien sulaukia apie 250 skambučių

Gyventojų nuomonės apie smurtą šeimoje ir fizines bausmes nepaklusniems vaikams – dvejopos:

„Nu, vaikams tai buvo, anūkams jau ne...“  

„Jie per daug jau žino savo teises, o pareigų, atrodo, ne, nei padėt tėvams, nei klausyt, nei gerbt.“  

„Jeigu augintume savo vaikus taip, kaip mus augino, tai atimtų iš karto. Iš karto. O ką, mes užaugom bloga karta? Ne.“  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne, ne... Nu, kaip gali vaiką mušt? Nežinau, neįsivaizduoju. Reikia spręst žmogaus vidines problemas, nes tu vaiką purtydamas, nu, ką tu pasieksi? Nieko. Tas vaikas toliau eis purtyt. Vaikas turi augt saugioj, laimingoj aplinkoj.“  

„Jinai kartais labai susierzina. – Kai neklausai? – Jo. – Bet stengiesi klausyti? – Jo.“  

Nemokamą ir anonimišką emocinę paramą vaikams ir paaugliams teikianti tarnyba „Vaikų linija“ jungia daugiau nei 400 savanorių konsultantų, kurie atsiliepia ir išklauso pagalbos ieškančius vaikus.  Tarnybos atstovė pasakoja, kad per dieną į juos kreipiasi apie 250 vaikų.  

REKLAMA

„Vieno pokalbio metu vaikas gali paliesti pačias įvairiausias temas“, – teigė „Vaikų linijos“ psichologė Jurgita Smiltė Jasiulionė. 

Visgi atstovė pastebi, kad, jei vaikas kreipiasi dėl patiriamo smurto, dažniausiai tai būna susiję su jo artimiausia aplinka.  

„Didžioji dalis to agresyvaus elgesio arba smurtinio elgesio, kurį patiria vaikai, jie patiria iš pačių artimiausių žmonių“, – sakė „Vaikų linijos“ psichologė.

REKLAMA

Požiūris į smurtą prieš vaikus nelabai keičiasi

Vaiko teisių gynėjų užsakymu atlikta gyventojų apklausa atskleidė, kad fizinio smurto tolerancija visuomenėje nors ir mažėja, vis dar labai ženkli. 2022 metais net 58 proc. apklaustųjų, priklausomai nuo aplinkybių, būtų linkę vaikams taikyti fizines bausmes. Per metus šis skaičius mažėjo 13 proc.  

„Pokytis 13 proc., tikrai jisai yra, nu, toks nemažas, per porą metų. Bet noriu pabrėžti, kad yra nepakankamas. Dar 45 proc. svarstytų“, – tikino Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė pabrėžia, kad smurtas prieš vaikus gali būti ne tik fizinis, bet ir psichologinis: „Užsipuolant paauglį, tu nevykėlis, kada tu grįžai, iš tavęs nieko neišaugs, ten, nežinau, kaimyno vaikas geresnis, ir panašiai.“  

Ilma Skuodienė sako, kad nuo 2017 metų, kai Lietuvoje buvo uždraustas bet kokios rūšies smurtas prieš vaikus, pokytis vyksta, tačiau ne taip sparčiai, kaip galėtų. Per metus vaiko teisių gynėjai gauna maždaug 14 tūkstančių kreipimųsi dėl smurto prieš vaikus. Maždaug 700 iš tų atvejų besikreipiantys būna patys vaikai.

Tačiau yra ir kita medalio pusė – dalis šiame amžiuje užaugusios kartos jaunuolių nesugeba susitvarkyti net ir su nedidelėmis stresinėmis ar konfliktinėmis situacijomis, bijo iššūkių.

Visą reportažą žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Kažkada, kai mokyklose mokiniams buvo pradėta aiškinti apie jų teises, pamirštant priminti pareigas, mano tada dar 14 metų sūnus taip pat pradėjo reikšti savo pretenzijas. Mano spendimas buvo paprastas. Pasiūliau, jei nepatinka laikytis eilinių paauglio pareigų, gali pasiimti tašiuką, susikrauti norimus daiktus ir keliauti tiesiai į vaikų apsaugos tarnybą. Tarnyba juo pasirūpins, ras globėjus ar patalpins į prieglaudą, nupirks naujus sportbačius, džinsus ir mobilų telefoną. Pasirūpins sveiku ir jo norimu maistu bei skanėstais, kasdien duos pinigų smulkioms išlaidom. Tašiukas taip ir nebuvo sukrautas, ožiai pasibaigė. Linkiu mamai neprarasti savitvardos ir leisti dukrai gyventi ten kur ji šiuo atveju verta gyventi - pas globėjus. Nemanau, kad ten bus aplink ją taip šokinėjama kaip namie. Na ir dar pasiūlyčiau mamai, nors tai labai sunku, kol vyksta tyrimas, nustoti bendrauti su dukra. Pailsėkite viena nuo kitos, lindimas į subin..ę nieko gero neduos, tik duktė pasijus laimėjusi.
prisidulkins ,atbėgs su benkartu ant rankų -mama gelbėk.
Iš paskos "globėjai" -oj atleisk -nesužiurejom
na va, užaugo armonautinė, morganos, shurajevo nuomonių formuota karta, na jeigu nori - tai lai valkiojasi per globėjus, mama galės pailsėti kol dukrelei psichas praeis
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų