Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui pakeitus kariuomenės vadą Valerijų Zalužną ir paskyrus naują – Oleksandrą Syrskį, kuris iki tol vadovavo sausumos pajėgoms, Lietuvoje pradėta kalbėti ir apie mūsų kariuomenės vado Valdemaro Rupšio pamainą. Karo grėsmių akivaizdoje tai – ypač svarbus ir atsakingas postas.
Gali būti intrigų
„Reikėtų galvoti apie tai, kad būsimi generolai ir kariuomenės vadai būtų ruošiami iš anksto, tai yra ilgas procesas, man atrodo, kad mes darome ne visai teisingai, kai renkamės iš to, ką turime. Kai tapome NATO šalimi, matyt, turėjome pakankamai sovietines tradicijas kariuomenėje, karjerą darydavo tie, kurie nemokėjo dirbti, nes tam, kad gautum laipsnius, nereikėjo baigti mokslų, užteko turėti užtarėją – stogą, tai tas jau yra pasikeitę“, – kalbėjo buvęs specialiųjų operacijų pajėgų karininkas Aurimas Navys.
Lietuvoje kariuomenės vadą skiria prezidentas, po to, kai jo kandidatūrą palaimina Seimas. Todėl prognozuojama, kad, jei šalies vadovu liks Gitanas Nausėda, tai, tebesitęsiant prezidento ir Seimo valdančiųjų priešpriešai, kariuomenės vado kėdė gali apaugti politinėmis intrigomis.
„Svarbiausia, kad nebūtų atsižvelgiama į kažkokias politines simpatijas, nes jos egzistuoja visais laikais, svarbiausia – profesionalumas ir patirtis, tai ir nulems vado paskyrimą“, – pabrėžė karo istorikas Valdas Rakutis.
„Norėtųsi, kad šis sprendimas būtų be jokių intrigų, prieš tai gerai išdiskutavus ir tarp institucijų sutarus“, – lūkesčius išsakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (toliau – NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Nors naujo galimo vado kandidatūra – vis dar nežinoma, tačiau neoficialiai kalbama, kad į kariuomenės vado vietą realiausiai pretenduoja trys-keturi kariuomenės sluoksniuose žinomi karininkai.
„Mano patirtis sako, kad labiausiai tiktų karininkas, kuris yra vadovavęs Geležinio Vilko brigadai ar savanorių pajėgoms, nes tai yra didžiausiai sausumos pajėgų junginiai, manyčiau, kad taip pat gerai būtų, jei būtų baigęs JAV ar Britanijos karo mokslus strateginiame lygmenyje“, – dėstė buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius.
Išvardino reikalavimus
Pirmasis iš jų – Gynybos štabo viršininkas Mindaugas Steponavičius, kuris yra dabartinio vado Rupšio ir ministro Anušausko favoritas. Tačiau, kalbama, kad valdantieji Steponavičiui turi priekaištų dėl to, kad kariuomenėje dėmesys buvo sutelktas ne į visuotinę gynybą, o į vokiečių brigados divizijos kūrimą.
„Labai svarbu, kad naujas vadas gerbtų ir mylėtų karius, tai būtų vadas, kuris yra pabaigęs visas Lietuvos karines mokyklas, kuris matytų plačiai, būtų pajėgus numatyti karybos technologinius pokyčius, vertintų visuotinės gynybos svarbą, matytų visuomenės vaidmenį gynyboje, nes tas yra be galo svarbu“, – reikalavimus išsakė L. Kasčiūnas.
Labai svarbios kariuomenės vado patirtys, tai – tarnyba NATO struktūrose ir šiuolaikinis požiūris į ginkluotę, strategiją, esančias grėsmes. Todėl gali būti keliama generolo Raimundo Vaikšnoro kandidatūra, kuris garsėja ir gerų santykių su kariais palaikymu.
„Kariuomenės vadas yra žmogus lemiantis daugybės kitų žmonių, tai yra vertikali organizacija, pro kurios kabinetus praeina labai daug svarbių sprendimų. Reikėtų tokio vado, kuris būtų pajėgus priimti net ir nepopuliarius sprendimus ir tą darytų remdamasis savo patyrimu ir išmanymu“, – tikino V. Rakutis.
Kalbama, kad gerus šansus vadovauti Lietuvos kariuomenei turi ir Lietuvos karinis atstovas prie NATO ir Europos Sąjungos Remigijus Baltrėnas, kuris neoficialiai įvardijimas, kaip prezidento Gitano Nausėdos favoritas.
„Aš labai tikiu, kad prezidentūroje yra žmonių, išmanančių kariuomenės reikalus. Geriausia būtų, kad visas krašto elitas susitartų šiuo klausimu“, – pridėjo karo istorikas.
Nors minimos ir dar kelios Lietuvos kariuomenės generolų pavardės, krašto apsaugos peripetijas išmanantys ekspertai mato problemą – nei vienas iš dabar įvardijamų kandidatų neturi tikro karo patirties. O tai – labai svarbus kariuomenės vado patirties parametras.
„Po pateikimo, kandidatas ateina į NSGK, tai bus rimta diskusija, manau, JAV senato tipo, kai mes užsidarysime trim valandom ir kalbėsime apie kiekvieną kryptį, ką ir kur reikia padaryti“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–ketvirtadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.