• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kauno apygardos teisme antradienį buvo svarstomas iki gyvos galvos įkalinto ir Pravieniškėse dienas leidžiančio Henriko Daktaro prašymas skirti jam terminuotą bausmę. 

15

Kauno apygardos teisme antradienį buvo svarstomas iki gyvos galvos įkalinto ir Pravieniškėse dienas leidžiančio Henriko Daktaro prašymas skirti jam terminuotą bausmę. 

REKLAMA

Tai jau antrasis toks teikimas, kurį H. Daktaro prašymu parengė Pravieniškių pataisos namų administracija. Tik su įkalinimo įstaigos teikimu toks prašymas apskritai gali būti svarstomas teisme.

H. Daktaro advokatas Vytautas Sirvydis šios dienos teismo posėdį reziumavo trumpu komentaru:

Henrikas Daktaras atitinka visus kriterijus, kurie yra reikšmingi svarstant terminuotos bausmės paskyrimą. Jis neturi drausminių nuobaudų, dirba, yra charakterizuojamas teigiamai. Taip pat dėl jo amžiaus ir sveikatos būklės galima tikėtis, kad prašymas bus patenkintas.“

Priimant sprendimus kitų nuteistųjų atžvilgiu, prisipažinimas dėl nusikaltimų ir gailėjimasis būdavo viena esminių sąlygų, kurios atriša teismui rankas suteikti malonę iki gyvos galvos nuteistam asmeniui. V. Sirvydis su tuo nesutiko.

REKLAMA
REKLAMA

Anot advokato, reikalavimas, kad žmogus prisipažintų, būtų antikonstitucinis: „Asmuo negali liudyti prieš save ir save kaltinti. Ši taisyklė galioja visam gyvenimui. Toks reikalavimas galėtų būti prilyginamas kankinimui.

REKLAMA

H. Daktaras stropiai ir pavyzdingai dirba, yra ne kartą skatintas. Tai, kad asmuo dirba pataisos įstaigoje jau reiškia, kad jis nepalaiko nusikalstamos subkultūros. Jis nuosekliai siekė įsidarbinti dar būdamas Lukiškėse.“

Apie tai, kad vyrui kažkada sužibs viltis atsidurti laisvėje po posėdžio kalbėjo ir H. Daktaro žmona Ramutė: „Tikiuosi, kad išeis. Dabar sunku. Į savaitę tik vienas arba du skambučiai ir viskas. Pasiilgome labai. Labai tikimės, kad gali gauti terminuotą bausmę.

REKLAMA
REKLAMA

Mano vyras vis gerėja ir gerėja. Jam rūpi šeima. Jis yra geras žmogus. Šiuo metu Henriko sveikata yra stabiliai nekokia."

Kartą jau atmetė

Primename, kad 2019 metų gruodį Kauno apygardos teismas atmetė pataisos namų teikimą ir nusprendė, kad tuo metu nebuvo pagrindo švelninti H. Daktarui skirtą bausmę. 

Teismas tuomet konstatavo, kad nuteistojo elgesys pataisos namuose nėra nepriekaištingas, o jis pats, net ir praėjus daugiau nei 20 metų nuo labai sunkių nusikaltimų, dėl kurių atlieka bausmę, nepripažįsta savo kaltės ir mano, kad yra nuteistas nepagrįstai griežtai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pernai sausio pradžioje Lietuvos apeliacinis teismas patvirtino šį sprendimą ir konstatavo, kad vien tai, jog H. Daktaras jau yra atlikęs daugiau nei 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės, nesudaro pagrindo keisti paskirtą bausmę. 

Laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę H. Daktarui 2013 metais skyrė Klaipėdos apygardos teismas, kuris jį pripažino kaltu dėl vadovavimo nusikalstamam susivienijimui, kurio nariai 1993-2000 metais naudojo ir planavo naudoti sprogmenis bei ginklus įvairiuose nusikaltimuose – nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose.

REKLAMA

H. Daktaro įkalinimo pradžia laikomi 2009 metai, tačiau į bausmę įskaičiuojamas ir pagal ankstesnius – Vilniaus apygardos teismo 1997 metų vasario ir 2006 metų gruodžio – nuosprendžius už grotų praleistas laikas. 

2008 metų gruodį teismas buvo leidęs H. Daktarą suimti, tačiau jis pasislėpė ir tik kitų metų rudenį buvo sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto. 

Pagal 2019-ųjų pavasarį Seimo priimtas įstatymo pataisas, iki gyvos galvos nuteistas žmogus po 20 metų įkalinimo gali prašyti teismo peržiūrėti bausmę. Įvertinęs nuteistojo elgesį, teismas gali nustatyti terminuotą laisvės atėmimo bausmę nuo penkerių iki dešimties metų.

REKLAMA

Šios pataisos priimtos įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimą. Strasbūro teismas 2017 metais konstatavo, kad Lietuva pažeidžia iki gyvos galvos nuteistų asmenų teises, nesudarydama jokios realios galimybės jiems išeiti į laisvę.

Jei teismas nusprendžia įkalinimo įstaigos teikimo netenkinti, pakartotinai dėl laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės sušvelninimo galima kreiptis praėjus vieneriems metams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų