• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas ketvirtadienį nusprendė penkis kartus padidinti sąvartynų mokestį – nuo 10 iki 50 eurų. Naujoji tvarka įsigaliotų nuo 2023 m. Sprendimo kritikai tikina, kad dėl to gyventojams brangs šiukšlių išvežimas.

Seimas ketvirtadienį nusprendė penkis kartus padidinti sąvartynų mokestį – nuo 10 iki 50 eurų. Naujoji tvarka įsigaliotų nuo 2023 m. Sprendimo kritikai tikina, kad dėl to gyventojams brangs šiukšlių išvežimas.

REKLAMA

Už projektą balsavo 63 Seimo nariai, prieš – 6, 22 parlamentarai susilaikė.

Didesnio apmokestinimo siekė Vyriausybė, norinti sumažinti komunalinių atliekų gabenimą į sąvartynus. Šiemet mokestis už atliekų šalinimą sąvartynuose siekia 10 eurų, 2022 metais jis didės iki 15 eurų.

Lietuvoje įsigaliosiantis mokestis net po padidinimo bus mažesnis nei kaimynų. Lenkijoje šis mokestis siekia 61 eurą, Latvijoje – 65 eurus, o Estija planuoja jį padidinti iki 90 eurų. Tikimąsi, kad mokesčio didinimas nebeskatins į Lietuvą vežti atliekų iš kitų šalių.

Ketvirtadienį Seimas taip pat nusprendė įpareigoti Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą reguliuoti atliekų rinką. 

REKLAMA
REKLAMA

Perspėja, kad gyventojams sąskaitos didės

„Noriu pasidžiaugti Aplinkos ministerijos ir valdančiųjų dovana visiems atliekų turėtojams. Nuo 10 eurų sąvartyno mokestis brangsta iki 50 eurų. Tai sveikinu visus, tai yra rimta kalėdinė dovana. <...> Sveikinu su kylančiomis, ačiū valdančiajai daugumai. <...> Įsitikinsime tada, kada gausime sąskaitas“, – prieš keliamą sąvartyno mokestį Seimo posėdyje pasisakė darbietis Artūras Skardžius.

REKLAMA

Apie galimybę, kad pakilęs mokestis užgrius gyventojų pečius, teigė ir socialdemokratas Eugenijus Sabutis. Pasak E. Sabučio, nerimą kelią ir bandymas nuslėpti faktą, kad didžioji mišrių komunalinių atliekų dalis iš sąvartynų galimai keliaus į deginimo gamyklas, kurių vadinamasis vartų mokestis dėl didėjančių apyvartinių taršos leidimų (ATL) kainų ir kitų ekonominių aplinkybių taip pat brangs.

REKLAMA
REKLAMA

„Suprantame, kad atliekų šalinimas sąvartyne yra bloga priemonė, o atliekų tvarkymo hierarchijoje sąvartynai užima paskutinę vietą. Natūralu, kad atliekas šalinti juose ir turėtų kainuoti brangiausiai, tą pabrėžia Europos Komisijos patvirtintas žaliasis kursas.

Tačiau iki šiol negirdime iš aplinkos ministro atsakymų, ar visos savivaldybės yra pasiruošusios tokiems grandioziniams pokyčiams atliekų srautą nukreipti į rūšiavimą bei deginimą, o ne į sąvartynus. Ar yra pateikti kompleksiniai pasiūlymai dėl atliekų rūšiavimo, o ne tik bandoma eiti trumpiausiu keliu t. y. keliant mokestį ir tikintis, kad visą kitą išsispręs savaime“, – rašoma Seimo nario išplatintame pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokrato nuomone, iš Aplinkos ministerijos šiuo metu juntamas „šioks toks šantažas, nes atvirai deklaruojama, kad kainos už atliekų išvežimą nebrangs tik tokiu atveju, jeigu visi vykdys savo pareigas – gyventojai maksimaliai išrūšiuos atliekas ir kompostuos maistą, o savivaldybių administracijos užtikrins rūšiavimui skirtą infrastruktūrą“.

REKLAMA

Politiko teigimu, neįvykdžius tokių valdančiųjų norų, sąskaitos gali ir „išsipūsti“ ir, jo žodžiais, dėl to bus lengviausia apkaltinti savivaldybes.

Gentvilas ramina: prašau negąsdinti, rinkliava nedidės

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas tikino, kad gyventojams rinkliava už šiukšles nedidės.

„Atvirkščiai, per sekančius metus išplečiame pirminio rūšiavimo sistemą antrinių žaliavų surinkimui, kitais metais pakeičiame pakuotės mokestį, kad pakuotės būtų perdirbamos ir išleidžiamos į rinką, mes išleidžiame tūkstančius konteinerių maisto atliekų surinkimui, mes kogeneracinių jėgainių pelenus panaudosime kelių tiesimui.

REKLAMA

Prašau negąsdinti, kai kažkas paimama fragmentuoto. Kaip tik čia yra kompleksinė reforma, kartu išvien einanti su pakuočių sektoriaus reforma. Reikia negąsdinti, o kaip tik, čia yra tai, kuo reikėtų didžiuotis“, – kalbėjo S. Gentvilas.

Šiuo metu į 10 regioninių sąvartynų atvežama 17 proc. šiukšlių, o Aplinkos ministerija yra išsikėlusi ambicingą tikslą – Lietuva be atliekų. Ministerija užsibrėžė, kad iki 2030 m. sąvartynuose būtų šalinama ne daugiau kaip 5 proc. atliekų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų