„Džiaugiamės, kad pasimatėme, nes artėja šventės. Kaip ir visi, viliamės to stebuklo. Pokalbis buvo šiltas, žmogiškas, buvo išsakyti ir teisiniai argumentai. Prezidentas pažadėjo artimiausiu metu apsispręsti, ar jis kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso vaikams“, – vizitą su G. Nausėda komentavo protesto organizatorė, valstietė Vitalija Jankauskaitė Milčiuvienė.
Į situaciją ketvirtadienį reagavo ir premjerė I. Šimonytė.
„Prezidento tokia teisė yra numatyta Konstitucijoje. Tai, tikiuosi, kad prezidentas apsvarstys visas aplinkybes. Aš turėjau progą su juo diskutuoti apie tai.
Man atrodo, pakankamai išsamiai paaiškinau, kokios alternatyvos yra numatytos vaikams, kad tai nėra kažkoks privalomas skiepijimas, kad galimybių pasą galimas turėti ir persirgus arba pasidarius testą, kurios mokykloje daryti mes labai skatiname ir norime, kad kuo daugiau vaikų testuotųsi.
<...> Ta praktika, kuri yra kitose valstybėse taikoma, kur yra galimybių pasas, kaip taisyklė, yra taikoma vaikams nuo 12 metų“, – Seime susirinkusiems žurnalistams kalbėjo I. Šimonytė.
„Prezidento valia priimti vienokį ar kitokį sprendimą, tikiuosi, kad jis įvertins visas aplinkybes, įskaitant ir tai, kad artimiausiu metu neišvengsime omikron atmainos plitimo“, – pridūrė ji.
Kartu Vyriausybė apsisprendė dėl galimybių paso galiojimo laiko – nuo gruodžio 28-osios galimybių pasas gyventojams galios tik 7 mėnesius nuo antrojo skiepo atlikimo datos, po to galimybių paso nebus galima pratęsti nepasiskiepijus trečią kartą. Galimybių paso galiojimas po septynių mėnesių pasibaigs tik pilnamečiams asmenims, kadangi asmenys iki 18 metų dar neturi galimybės pasiskiepyti stiprinančiąja doze.
Prezidento patarėja: dar turėsime diskusiją
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė, pristatydama protestuojančių mamų pokalbį su šalies vadovu sakė, kad jo eiga buvo „draugiška“, o didžiausias dėmesys skirtas testavimo klausimui.
„Be jokios abejonės, skiepytis yra svarbu ir tai išlieka pagrindinė pandemijos valdymo priemonė, bet lygiai taip pat, ateinant omikron, labai svarbus dalykas yra testuotis. Šiai dienai mes pastebime, kad ne visi žmonės žino, kad galimybių pasą gali gauti kikevienas vaikas, todėl, kad jis gaunamas pasiskiepijus, persirgus arba testuojantis. Valstybė šiuo metu yra numačiusi, kad testavimas bus apmokamas iš valstybės biudžeto lėšų. <…> Prezidentas mano, kad testavimas ateinant omikron yra labai svarbi priemonė“, – nurodo ji.
Patarėjos teigimu, privaloma turėti omenyje, kad pagrindinis valstybės tikslas – išsaugoti vaikų sveikatą, kontaktinį ugdymą ir vaikų socialinį gyvenimą.
„Visos šios trys dedamosios, ypač paaugliams, yra itin reikšmingos. Mes sutarėme, kad tėvų atstovai ateis dar su teisiniais argumenatais pasikalbėti ir, ko gero, turėsime dar diskusiją raštu arba susitikus“, – nurodė ji.
Tai ne pirmas toks protestas šiemet – kiek anksčiau basų kojų akcijos rengtos prie Vyriausybės ir Prezidentūros, siekiant išreikšti nepritarimą, jog nuo gruodžio pabaigos galimybių pasas bus reikalingas ir vaikams nuo 12 metų.