Apie artėjantį šaltąjį peršalimo ligų sezoną praneša pastaruoju metu kiek ūgtelėję paros COVID-19 atvejų skaičiai. Dalis vaistinių patvirtina – jau stebi gerokai išaugusius greitųjų testų pardavimus.
Skaičius stipriai šoktelėjo
„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovės Rolandos Lipnevičiūtės teigimu, greitųjų testų įsigijimas dažniausiai ir yra pagrindinis indikatorius vaistinėse apie COVID-19 situacijos pokyčius.
„Peršalimo simptomus jaučiantys žmonės dažniausiai užsuka į vaistinę jau įtardami virusą, arba mūsų vaistininkas, įvertinęs simptomus, rekomenduoja šį testą atlikti. Iš tiesų rugpjūtis nuo pat mėnesio pradžios išsiskyrė nuosaikiai augančiais COVID-19 testų įsigijimais, tačiau pirmosiomis šios savaitės dienomis skaičius stipriai šoktelėjo“, – komentavo ji.
Skaičiuojama, kad vien „Eurovaistinės“ tinkle šios savaitės dienos vidurkis yra 50 proc. didesnis nei praėjusiomis rugpjūčio savaitėmis.
„Tad augimas akivaizdus. Vaistinėse siejame jį tiek su peršalimu, kai gyventojai karštomis dienomis aktyviau naudoja oro kondicionierius ir neretai persišaldo dėl temperatūros pokyčių, tiek dėl dažnesnės informacijose apie naują COVID-19 atmainą.
Vis dėlto, jei skaičius lygintume su praėjusiais metais, t. y. 2022 m. rugpjūčio mėnesiu, tai COVID-19 testų gyventojai dabar įsigyja bene 10 kartų mažiau“, – pastebėjo R. Lipnevičiūtė.
Nemato didelio pokyčio
Vis tik kitos vaistinės sako didesnių pokyčių kol kas nepastebėjusios. BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovės Ritos Šelekaitės-Ivaškevičienės teigimu, šiuo metu vaistinėse nepastebimas išaugęs koronaviruso testų poreikis.
„Testų stygiaus taip pat nėra: šiuo metu vaistinėse klientai gali rasti kombinuoto tipo testus, kurie skirti nustatyti A ir B tipo gripo virusus ir COVID-19 antigeną. Peršalimo simptomus malšinančių priemonių pardavimų augimo mūsų vaistinėse taip pat kol kas nefiksuojame“, – nurodė ji.
„Gintarinės vaistinės“ atstovė taip pat pažymėjo, kad nors testų rugpjūtį parduota kiek daugiau nei liepos mėnesį, pokyčiai nežymūs.
„Analizuodami testų pardavimus vaistinėse pastebėjome, kad kol kas rugpjūčio mėn. buvo parduota tik apie 100 vnt. testų daugiau nei liepos mėn., tad pokytis yra labai nežymus. Netgi birželio mėn. buvo parduodama daugiau, nors viešoje erdvėje, tuo metu nebuvo specialistų nuogąstavimų dėl susirgimų COVID-19 atmainomis.
Galime daryti prezumpciją, kad tuomet orai Lietuvoje buvo permainingi, žmonės dažnai keliavo, bendravo ir pajutę tam tikrus simptomus, norėjo pasidaryti testą, apsaugoti save ir kitus. Norime tik pasidžiaugti didėjančių gyventojų sąmoningumu ir palinkėti įsiklausyti į specialistų perspėjimus, dar labiau rūpintis tinkama higiena: rankų plovimas, aplinkinius saugantys čiaudėjimo bei kosėjimo įpročiai labai sumažina užsikrėtimo riziką“, – komentavo vaistinių tinklo komunikacijos vadybininkė Urtė Sturienė.
Vieni perkamiausių visus metus
Nors įsibėgėjus vasarai neišvengiama tokių ligų kaip ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, bronchitai, ausų ir akių uždegimai, pašnekovės teigimu, peršalimo simptomus mažinančių preparatų pardavimai irgi ryškiai nepakito.
„Lyginant pardavimus rugpjūčio ir liepos mėnesiais galime pastebėti, kad jie beveik vienodi. Šie preparatai beveik visais metų laikais yra vieni perkamiausių, kaip ir preparatai širdies veiklai, nervų sistemai gerinti. Vasaros metu visada daugiau parduodama įvairių priemonių smulkioms traumoms gydyti, virškinimo sistemos sutrikimams palengvinti“, – sakė U. Sturienė.
Perka vaistus nuo peršalimo, tačiau pacientų srautas įprastas
„Camelia“ rinkodaros direktorė Kristina Veštortienė patvirtino, kad šiuo metu iš peršalimo kategorijos prekių populiariausios prekės – vaistai nuo skausmo ir pakilusios temperatūros, pastilės gerklės uždegimui slopinti bei purškalai ir lašai į nosį. Tačiau, kaip pabrėžė ji, pacientų srautas atrodo įprastas.
„Nuolat stebime su COVID-19 susijusias naujienas pasaulyje, taip pat sekame ligos atvejų statistiką Lietuvoje. Tačiau lyginant praėjusių metų vasaros greitųjų COVID-19 antigenų testų pardavimus su šių metų pardavimais, matome ženklų pokytį: pernai vasarą testų pacientai įsigijo bene 12 kartų daugiau nei šiemet.
Peršalimo kategorijos produktų augimo, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, taip pat nefiksuojame. Kadangi peršalimo ir gripo sezonas dar neprasidėjo, pastebime, kad šioms infekcijoms būdingais simptomais skundžiasi ir patarimų į vaistininkus kreipiasi įprastas kiekis pacientų. Kol kas pacientų elgesys ir parduodamų prekių kreivė nesignalizuoja apie gresiančią sudėtingą situaciją koronaviruso atžvilgiu“, – nurodė vaistinės atstovė.
Nerimą kelia nauja atmaina
Portalas tv3.lt primena rašęs, kad naujas nerimas dėl COVID-19 kilo Jungtinėse Amerikos Valstijose ir dalyje Europos šalių fiksuojant naują koronaviruso atmainą. Komentuodamas, kiek ji yra pavojinga ir ar artėjant šaltajam sezonui išties reikia baimintis koronaviruso grįžimo, užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas siūlė nesistebėti, kad infekcinių susirgimų artėjant rudeniui pradės augti.
„Dabar yra vasara, tad daug mažiau atliekama diagnostinių tyrimų, nors jie po truputį ir auga. Yra žinoma, kad koronavirusai globaliai Žemėje cirkuliuoja visus metus, tačiau jų aktyvumas padidėja šaltuoju metų laikotarpiu.
Tad atėjus šaltajam metų laikotarpiui į Šiaurės pusrutulį, į Lietuvą, neabejotinai tiek koronaviruso, tiek gripo, paragripo, kitų peršalimo ligas sukeliančių virusų plitimas išaugs“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ aiškino medikas.
Pasak jo, tam, kad būtų galima patvirtinti, ar Lietuvoje jau yra užfiksuota naujoji koronaviruso atmaina BA.2.86, turi būti atliekami nuoseklūs tyrimai. Vis tik, profesoriaus manymu, būtų sunku išvengti, kad naujos atmainos aplenktų Lietuvą.
„Kad tai atsitiks, abejonių nekyla, tik klausimas, kokia viruso atmaina įgis didesnį pagreitį Lietuvoje ir kada. Bijau, kad to pasakyti niekas konkrečiai negali. Todėl Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir ragina visas šalis vykdyti aktyvią viruso plitimo ir genoskaitos stebėseną, kad būtų galima stebėti, kokie štamai plinta ir imtis galimų prevencijos veiksmų.
„Didžiausią susirūpinimą ir kelia tai, kokiu mastu šie pokyčiai padės išvengti vakcinos sukurtų antikūnų poveikio arba po persirgtos ligos sukurto imuniteto galimybės pasipriešinti šiam virusui“, – sakė S. Čaplinskas.
Kita vertus, dauguma jie yra visiems gerai žinomi, bet ką reikia priminti – patalpų vėdinimo būtinybę. Manau, būtent šiai priemonei buvo skiriama per mažai dėmesio, daugiau visi koncentravosi į kosėjimo-čiaudėjimo, rankų, paviršių higieną ir vakcinas“, – komentavo S. Čaplinskas.
Ar atmaina galėtų būti pavojingesnė?
Paklaustas, kiek nauja atmaina galėtų būti pavojingesnė už ankstesnes ir ar žmonių organizmas pajėgus ją atpažinti, profesorius pastebėjo, kad nors aptariama viena iš naujausių koronaviruso atmainų yra omikron „palikuonis“, yra nemažai pakitusi.
„Šioje atmainoje stebimi 98 pokyčiai viruso genome. Palyginimui – omikrono variantas turėjo 33 pokyčius, lyginant su pirminiu Uhano variantu. Taigi pokyčių yra daug. Didžiausią susirūpinimą ir kelia tai, kokiu mastu šie pokyčiai padės išvengti vakcinos sukurtų antikūnų poveikio arba po persirgtos ligos sukurto imuniteto galimybės pasipriešinti šiam virusui“, – kalbėjo virusologas.
Jis pasakojo, kad turimi tyrimų rezultatai vis tik verčia sunerimti dėl tam tikro ydingo rato – tiems, kam apsauga reikalinga labiausiai, greičiausiai jos ir netenka.
„Viename iš kanadiečių tyrimų buvo gana aiškiai parodyta, kad 76 proc. kanadiečių turi vienokį ar kitokį imunitetą, nes arba susidūrė su virusu, arba buvo paskiepyti. Bet vyresnio amžiaus žmonėms, kad ir virš 60 metų, liekamasis imunitetas buvo daug silpnesnis nei jauniems žmonėms.
Tad vėl turime ydingą ratą ta prasme, kad vis tik tų žmonių, kam virusas sukelia sunkiausią klinikinę eigą, imunitetas po ligos ar skiepijimo išsilaiko silpniausiai. Kita vertus, dar kol kas nėra daug duomenų apie tai, kuo skiriasi šių naujų atmainų klinikinis vaizdas nuo ankstesnių viruso variantų“, – dėstė S. Čaplinskas.