Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje atkreipė dėmesį į tai, kad pastaruoju metu padaugėjo susirūpinusių gyventojų skambučių dėl naujuose namuose aptinkamų blakių.
„Atkreipiame dėmesį, kad blakės gali atkeliauti net ir su naudotais antikvariniais baldais. Blakės kelią paniką jų namuose aptikusiems gyventojams. Gamta jas sukūrė mintančias krauju, tad išalkusios puola žmogų, sukelia alergiją, psichologinį šoką.
Naikinant nemalonius įnamius svarbu dezinfekuoti visą daugiabutį namą, nes jos keliauja iš vieno gyvenamojo būsto į kitą. Blakės nesimaitindamos gali išgyventi iki metų, tad net atsikrausčius į naują būstą ar viešbutį, kuriame ilgai niekas negyveno, galima aptikti šių parazitų kolonijų. Kraujasiurbiai gyviai, ne tik apkartina poilsį, bet ir platina užkrečiamąsias ligas.
Neprašytus svečius reikia naikinti visame name ir tai nėra pigi paslauga. Pvz., Anglijoje blakių naikinimas dviejų miegamųjų kambarių bute kainuoja nuo 240 iki 700 svarų sterlingų plius PVM“, – rašė S. Čaplinskas.
Anot ULAC dezinfektologo Jono Antanavičiaus, patalinės blakės nebūtinai turi būti siejamos su nevalyvumu.
„Tai itin dažna viešbučių problema. Jei žmogus gyveno viešbutyje, su daiktais blakes gali parsivežti ir į kitą šalį. Taip pat šiuos parazitus į namus galima atsivežti su senais, antikvariniais baldais.
Blakių naikinimas šiaip sudėtingas, jos slepiasi plyšiuose, sulenda į užkaborius, tarp drabužių. Todėl jas būtina kruopščiai naikinti, nes jos laisvai gali išplisti visame name. Deja, paprastai žmonės dėl to nesusitaria, tad tai tampa didele problema“, – kalbėjo jis.
Specialistas priminė, kad nesimaitindamos blakės gali išgyventi iki metų, tad net jei butas būna tuščias, į jį atsikrausčius po metų blakės gali sėkmingai gyvuoti.
„Patalinė blakė – tai smulkus vabzdys, mintantis žmonių krauju, aktyvus tamsiu paros metu. Tai labai vargina žmogų, ypač nemalonu psichologiškai. Nors užkrečiamųjų ligų platinimo atžvilgiu tai labai didelės reikšmės neturi“, – sakė J. Antanavičius.