Putino kalba, pasak ekspertų, tik dar vienas įrodymas, kokioje sudėtingoje situacijoje atsidūrė Rusija ir kaip sunku pripažinti, kad „niekas nevyksta pagal planą“.
O ir skelbiamas būsimos mobilizacijos dydis – glumina, nors teoriškai ji dalinė, pagal realius, o ne išpūstus Rusijos skaičius, ją galima prilyginti visuotinei. O tai jau atsilieps visai Rusijos visuomenei, socialinei sanklodai ir žmonių nuotaikoms. Specialistai įsitikinę, kad pradėjus į kariuomenę šaukti vyrus iš sostinės ir didžiųjų miestų, galima pamatyti socialinio nepasitenkinimo.
Nėra tiek žmonių, kiek skelbia
Atsargos generolas, buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas sako, kad naujausi Rusijos mobilizacijos skaičiai (kalbama apie 300 tūkst., kuriuos pašauks tarnauti) yra dvigubai didesni, nei ta kariuomenė, su kuria Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą. Tai reiškia, pasak buvusio kariuomenės vado, tik vieną – Rusijos kariuomenės nuostoliai yra labai dideli.
„Ką reiškia 300 tūkst.? Norint pakviesti tokį kiekį žmonių, reikia kviesti tris ar keturis kartus daugiau. Turi būti ir medicininė komisija, ir kitkas. Yra sąrašiniai rezervistai, bet niekas nežino, kaip jie realiai atrodo, juk yra ir nutukusių, ir ligotų, pakeitusių gyvenimo vietą.
Mes 2014 metais, dar man būnant kariuomenės vadu, skaičiavome, kiek ten gali būti tų rezervistų. Žinau, kad ir kitos šalys skaičiavo. Taigi, norint pakviesti tokį kiekį žmonių, reikia skaičiuoti, kad realiai ateis tarnauti vienas iš trijų ar keturių pakviestųjų (tų, kurie yra sąraše). Tai reiškia, kad Rusijoje teks pakviesti apie 1,5 milijono žmonių, kad iš jų atrinktų 300 tūkst.
Tai – milžiniškas skaičius ir jis palies visus: kaimynus, bendradarbius, šeimos narius. Manau ši žinia turės socialinių pasekmių. Kitas klausimas – ginkluotė. Didelė jos dalis yra sunaikinta. Kariuomenei taip pat reikia jaunesniųjų vadų, seržantų, karininkų. Iš rezervistų pakviesti buvusius kontraktininkus, kurie išėjo dėl sveikatos ar amžiaus, bus sunku.
Dabar tarnaujančių karininkų neužteks tokiam kiekiui naujų žmonių apmokyti. Ar užteks ginkluotės? Aš skeptiškai žiūriu į tą skaičių. Tai, kad Sergejus Šoigu pasakė, jog pas juos yra 25 mln. rezervistų nieko nereiškia, toks skaičius buvo Leonido Brežnevo laikais. Taigi, orientuotis reikia į paskutinius 10 metų. <...> Taip, kad 25 mln. yra spekuliacija, netikiu aš tuo. Mes atlikome skaičiavimus, realiai ten gali būti apie 3 mln. rezervistų, kuriuos galėtų skaičiuoti“, – sakė V. Žukas.
Anot jo, tai reiškia, kad „dalinė mobilizacija“ tėra pasakymas, o realiai viskas panašiau į visuotinę mobilizaciją, nes surinkti tokį skaičių žmonių iš realiai egzistuojančio kiekio – nebus paprasta.
„Reikia paruošti, aprengti, patikrinti sveikatą, paskirti į dalinius, priskirti jiems jaunesniuosius karininkus. Tai sudėtinga. Aš manau, tai yra gąsdinimas ir propaganda, netikiu, kad jiems tai pavyks padaryti. Jei išties tuo užsiimant su apmokymais, tai užtruks kelis mėnesius. O ir procedūra yra sudėtinga, jai reikėjo ruoštis, ji brangi“, – svarstė V. Žukas.
Mobilizacijai nepasiruošta
Anot jo, pirmiausia reikia siųsti šaukimus, dar klausimas, kaip pavyks juos įteikti, kur žmonės turės atvykti? Reikia vietos, kur bus karinis dalinys, medicinos punktai, valgyklos, transportas, uniformos. Tas pasakymas, kad pradedame nuo rytojaus, buvusiam kariuomenės vadui kelia šypsena, nes pasiruošimo iki šiol kaip ir nematėme. Taigi dar ir pasiruošimo etapo reikia, su infrastruktūra, logistika, maitinimu.
„Sakė, kad jiems (naujiems šauktiniams) galios kontraktininkų sąlygos, tai reiškia reikės nemažai pinigų. Čia daugiau problemų, nei naudos. Jų savanorių šaukimas, kur buvo siūlomi dideli pinigai – žlugęs. Taigi, dabar reiks eiti jau ne tik į neturtingus provincijos regionus, bet ir į Sankt Peterburgą, Maskvą. Kils nepasitenkinimas“, – prognozavo V. Žukas, nusistebėjęs, kad ir ginklų naujų Rusija tikrai neturi.
Automatinių ginklų, pasak jo, gal užteks, gal užteks ir šalmų, uniformų, bet modernios ginkluotės nėra, technikos modernios stinga. Tūkstančiai tankų, artilerijos sistemų ir pėstininkų mašinų prarasta. Norint visus šauktinius apginkluoti, skaičiai, pasak atsargos generolo, „nesusiveda“. Bauginimas branduoliniu karu ir mobilizacija, pasak jo, panašiau į bauginimą, nei realius veiksmus.
V. Žukas įsitikinęs, kad naujausias Putino išstojimas nepakeis karo eigos Ukrainoje, bent šiuo metu, ir tikrai neturėtų pakeisti Vakarų požiūrio į pagalbą Ukrainą, karo priežastis.
Kitu atveju, pasak atsargos generolo, būtų padarytas precedentas, duotas leidimas elgtis kaip nori, jei tik moki pagąsdinti. Šis signalas visiems pasaulio diktatoriams būtų žalia šviesa veikti, o to nenori niekas.
Putino kalba – veidrodžių karalystė
Politologas, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos dėstytojas Giedrius Česnakas svarstė, kad Putino kalba buvo visiška kreivų veidrodžių karalystė, nes jis kaltino Ukrainą tais nusikaltimais, kuriuos Ukrainoje vykdo Rusijos kariuomenė.
„Jis viską išvertė į kitą pusę, taip pat nepamiršo paminėti branduolinio ginklo kelis kartus ir, žinoma, tų būsimų pseudo referendumų, kurių baigtis žinoma, o paskui jau Rusija gins „savo teritorijas“. Jo kalba šiandien visai nenustebino, jis legitimavo savo veiksmus“, – sakė politologas.
Anot jo, kol kas neaišku, kaip atrodys dalinė mobilizacija Rusijoje, nes nors skelbiama, kad nepateks, tarkime, studentai, kaip realiai nutiks pamatysime netrukus.
„Klausimas, kiek yra pajėgumo tuos būsimus karius aprūpinti viskuo, ko reikia, kaip tai vyks. Nebent atkonservuos, kokius nors senesnius ginklus. Tie naujai mobilizuoti žmonės, manau, neatsidurs fronte iškart, matyt, jais užpildys karinius dalinius Rusijos teritorijoje, o tie, kurie dabar yra daliniuose ir turi truputį daugiau patirties, keliaus į frontą. Taip bandoma užpildyti spragą. Matyt, reikia daugiau žmonių, kad galėtų kontroliuoti ir Ukrainos užimtas teritorijas, nes ten vyksta aktyvi partizaninė veikla“, – svarstė politologas.
Putinas veikia taip greitai, nes jis jau kuris laikas buvo spaudžiamas parodyti laimėjimus. Jam būnant Šanchajaus susitikime kitos šalys jį spaudė baigti karą. Galima manyti, kad „referendumai“ padės legitimuoti karo „užbaigimą“ ir paskelbti, kad tikslai įvykdyti, o štai dabar mus puola Ukraina.
„Dabar jie galės sakyti, kad „puolama Rusija“ ir grasinti branduoliniu ginklu, neva grasinama Rusijos teritoriniam integralumui. Kokia reali branduolinio ginklo panaudojimo tikimybė – sunku spręsti. Šiuo metu Rusijai svarbiausia užtikrinti Donbaso teritorijų „saugumą“. Nemanau, kad ji gviešis daugiau, tiesiog nėra kaip“, – sakė politologas.