Toksikologai aiškina, to reikėjo, siekiant užkirsti kelią dezinformacijai. Mat gydytojai per metus gelbėja po 3–4 naivuolius, kurie manė, kad gydosi nuo įvairių ligų, o sunkiai apsinuodijo ir pateko į reanimaciją.
Internete gausu vaizdo įrašų, kaip lietuviai miškuose linksminasi ir svaiginasi ne kuo kitu, o raudonkepurėmis musmirėmis. Visgi, linksma būna tik iš pradžių.
„Tuo metu, kai filmuoja ir valgo, tai truputėlį dar turi praeiti laiko, kol jisai pradės veikti. Tai maždaug tas pats pikinis poveikis gali po 2–3 valandų pasireikšti“, – pasakoja toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė.
G. Laubner-Sakalauskienė vardija, kas po tų poros valandų darosi žmogaus organizmui: „Įvairios haliucinacijos, regos, pojūčių, žmogaus elgesys keičiasi, žmogaus suvokimas, pažinimas. Gali būti raumenų traukuliai ir netgi sąmonės praradimas“.
Specialistai pastebi, kad musmirių lietuviai griebiasi dėl įvairių priežasčių: vieni iš kvailumo, kiti svaiginimosi, o kiti – sveikatinimosi tikslais. Yra tokių, kurie klaidingai tikina, neva kasdienis musmirių vartojimas – vaistas nuo visų ligų.
„Esame turėję 4 atvejus per kelis mėnesius. Būtent 2 atvejai buvo piktnaudžiavimo būtent valgant surastą miške grybą, kiti atvejai buvo patikėję, kad tai galėtų jį išgydyti nuo onkologinės ligos, o kitas žmogus nemigą gydėsi“, – sako G. Laubner-Sakalauskienė.
Musmires naudoja savigydai
Grybus tyrinėjantis Mikologijos laboratorijos mokslo darbuotojas Jonas Kasparavičius sako, kad musmirės jau nuo senų laikų apipintos istorijomis.
„Tas grybas liaudies medicinoj buvo naudojamas iš amžių glūdumos. Bet pirma jis buvo išoriškai, tai yra, trinamos skaudamos vietos, sąnariai“, – pasakoja J. Kasparavičius.
Visgi, kaip teigia mikologas, vėliau imta kalbėti, kad tai gali išgydyti ne tik skaudamą sąnarį, bet ir vieną baisiausių ligų – patį vėžį.
„Tai masinis naudojimas buvo onkologinių ligonių. Ypač kai jų ten paskutinė ketvirta stadija, jiems pareiškia vakarų medicina, kad mes jums niekuo padėt negalim. Na, tada žmogus griebiasi už šiaudo“, – teigia J. Kasparavičius.
Visgi tai įrodančių mokslinių tyrimų nėra.
„Nei bandymų, nieko, bet tiesiog tikėjimas. Na, tas tikėjimas, aišku, irgi padeda, kaip ir placebo efektas“, – sako mikologas.
Lietuvoje nuspręsta griežčiau kontroliuoti šio grybo vartojimą. Nuo šių metų į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašą įtrauktas muscimolis ir iboteninė rūgštis. Tai – pagrindinės paprastųjų musmirių psichoaktyvios medžiagos.
Už musmirių pardavinėjimą grės baudžiamoji atsakomybė
Toks pokytis reiškia, kad nuo šiol už musmirių turėjimą grės baudžiamoji atsakomybė. Prisirinkus musmirių savam vartojimui, gali grėsti bauda arba kalėjimas iki 2 metų. Visgi, jei musmirės renkamos norint jas parduoti ar platinti – laisvės atėmimas gali būti net iki 15 metų.
„Toksikologai kreipėsi į mus tiesiogiai su prašymu, siūlymu, kad kažką darom, nes tikrai apsinuodijimų yra. Ir daugėja informacijos apie musmires kaip, na, neva tai gerą produktą, kurį reikėtų vartoti“, – komentuoja NTAKD atstovė Rasa Povilanskienė.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento teigimu, tokio sprendimo imtasi išklausius specialistų, toksikologų rekomendacijas. Pagrindinis argumentas – viešojoje erdvėje sparčiai daugėja pardavėjų, kurie bando įtikinti žmones apie teigiamą šių grybų poveikį sveikatai.
„Ir tai yra vienas iš visuomenės klaidinimo elementų. Kitas dalykas, kad žmonės, kurie iš tiesų turi tam tikras ligas, ar tai būtų onkologinė, ar tai būtų kažkokia psichologinė liga. <...> Jie kartais patiki prekybininkų reklama. Ir jie gali uždelsti savo tikros ligos gydymą“, – teigia G. Laubner-Sakalauskienė.
Nors per metus, kaip teigia toksikologė, apsinuodijimo atvejų fiksuojama 3–4, visgi dažniau žmonės apsinuodija ne per klaidą, o bandę piktnaudžiauti.
NTAKD atstovė sako, kad tokiam platinimui kelio užkirsti neįmanoma, mat, kaip ir visus kitus narkotikus, žmonės randa būdų ir įsigyti, ir platinti. Visgi departamentas žada, kad bent jau iš pradžių tikrai nebaus tų, kurie tokių grybų prisirinko tiesiog per klaidą arba nežinodami.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.