Naujausias atvejis Vilniuje – keturiolikmetį greitoji atvežė apsirūkiusį elektroninių cigarečių, nors dar ryte jį gydytojai tyrė dėl alergijos. Ir tokių atvejų ne vienas. Medikai baisisi, kad kartais vaikams elektronines cigaretes nuperka tėvai, neįtardami, kad į juos jie prisipila įvairių skysčių, kartais net su žiurknuodžiais.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų alergologė Agnė Jagelavičienė neseniai tyrė keturiolikmetį, kurį dėl kosulio atvedė mama, galvodama, kad sūnui alergija, bet jos tyrimai neparodė. Gydytoja rankų nenuleido.
„Paciento kortelę norėjau pakelti, pasižiūrėti, kokie jo tyrimo rezultatai ir tą pačią dieną, pasirodo, paauglys buvo atvežtas greitosios pagalbos automobiliu į ligoninę dėl apsinuodijimo rūkant elektroninę cigaretę. Ir tada man toptelėjo mintis, aš gi nepaklausiau, ar tas vaikas, paauglys, konkrečiu atveju – keturiolikmetis, nerūko kažko, nevartoja“, – pasakoja A. Jegelavičienė.
Gali rimtai pažeisti plaučius
Pasak gydytojos, kai keturiolikmetis nuo elektroninės cigaretės nualpo prekybos centre, greitąją jam iškvietė mama. Gydytoja prisimena kitą panašų atvejį – dvylikametė nuolat kosėjo, bet alergijos nebuvo. Tačiau medikė atkreipė dėmesį, kad ji keistai elgėsi, be priežasties kikeno. Dabar gydytoja jau turi patarimų kolegoms.
„Reikėtų, kaip gydytojui, įsiklausyti. Vaikas tokiu atveju pasako: „o man netrukdo. Man viskas gerai.“ Nes kai yra alergija, dažniausiai tie vaikai, paaugliai suaugę, jie kenčia, jie skundžiasi, jiems nėra gerai“, – tikina alergologė.
Gydytojai atkreipia dėmesį, kad elektroninių cigarečių parūkę paaugliai be perstojo kosti, sloguoja, jiems skauda galvą.
„Jos yra svetima mūsų organizmui, ką jisai atpažįsta ir būtent kosulio, gleivėjimosi pagalba stengiasi šalinti. Užtat ir atsiranda arba nuo sauso kosulio iki šlapio kosulio ir netgi tokių labai labai rimtų ligų, rimtų plaučių pažeidimų“, – sako Agnė Jegelavičienė.
O ir patys paaugliai neslepia, kad parūkę elektroninių cigarečių su neaiškiais skysčiais jaučiasi blogai.
„Yra ir ne kartą yra buvę. Galvos svaigulys, pykinimas, vėmimas, troškulys irgi labai. Būna po dieną ir po dvi tas pykinimas, gan ilgai, kol jis paeina“, – dalijasi rūkanti penkiolikmetė.
Tokių negalavimų nepavyksta nuslėpti nuo mokytojų.
„Tada iškviečia tėvus, tada jau aiškinasi, kas čia buvo, kas atsitiko. Ir į ligoninę dažniausiai išveža“, – pasakoja paauglė.
Svarbu atkreipti dėmesį į kosulį
Tėvai turėtų sunerimti, jei vaikas ilgai čiaudi, sloguoja, ašaroja, jam skauda galvą, dingo apetitas, galbūt jis rūko.
„Nereikėtų numoti ranka į jokį, ypatingai paauglio kosčiojimą, ir nereikia galvoti, man čia taip neatsitiks ir čia bus tiktai kitiems, taip gali atsitikti nuo šeštos, nuo penktos klasės“, – teigia gydytoja alergologė.
Vaikai neslepia – kai kuriose klasėse rūko 8 iš 10 moksleivių:
„Apie 80 procentų mano draugų ir šiaip žinomų žmonių tikrai rūko.“
„Aš manau, čia yra streso mažinimas, kai tiesiog pagarini, lengviau atrodo, kad pasidaro.“
Kartais vaikams elektronines cigaretes nuperka tėvai, klaidingai galvodami, kad jos ne tokios kenksmingos nei tradicinės.
„Sudėtyje yra įvairovė – ir stabilizatoriai, ir tas pats tabakas bei nikotinas, ir dar galima į tas elektronines cigaretes pripilti įvairiausių narkotinių medžiagų, dėl ko jau ir paaiškėja, kad paaugliai vartoja“, – komentuoja vaikų alergologė.
„Galimybė į tas daugkartines elektronines cigaretes skystį maišyti kažką tai visokius ten cbd, kanabidiolius, panašius dalykus, gal jie ir patys kažką tai miksuoja ir ten deda, ir apsinuodijimai, ir į ligonines papuola“, – kalba Narkotikų kontrolės departamento atstovas Darius Sadaunykas.
Sudėtyje galima rasti žiurknuodžių
Elektroninės cigaretės, net ir be priemaišų, pavojingos vaikams, kurie serga lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, nes apsaugą atliekanti gleivinė ir taip pažeista. Patys vaikai pasakoja, ko būna į elektronines cigaretes pridėta:
„Kartais, kai žiurkių nuodų įdeda, tai gali būti bloga, gali vemti.“
„Ne tik žiurkių nuodai, visokie kiti svaigalai, ir žolės tos, pasibaisėtina.“
„Tie, kurie vartoja, tikrai jie nežino, ką jie vartoja konkrečiai ir kokia yra sudėtis, nes tie, kurie gamina, lygiai taip pat nežino, ką jie gamina“, – tikina gydytoja toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė.
O kiek vaikų apsinuodija elektroninėmis cigaretėmis, neskaičiuoja nei medikai, nei policija. Galbūt bijo, kad statistika gali būti labai neparanki.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.