Medikai iš pacientų ir toliau reikalauja įvairiausių neteisėtų priemokų, sukčiauja ir odontologai.
Per dieną suteikė 260 paslaugų
Privačios ir viešosios medicinos įstaigos, anot Ligonių kasos vadovybės, gviešiasi milijonų eurų iš kasos už paslaugas, kurių iš tiesų neatliko. Ypač pastaraisiais metais išpopuliarėjo slaugos paslaugos namuose, kai už kiekvieną paciento tikrą ar tik tariamą aplankymą medicinos įstaiga pasiima po beveik 20 eurų, tad slaugo net ir numirėlius.
„Yra klastojimai, apmokėjimui pateikta ir deklaruota, kad suteiktos paslaugos mirusiems žmonėms, tiems, kurie gydosi stacionare“, – tikino Seimo komiteto pirmininkas Antanas Matulas.
„Rekordas nuskambėjo – vienas darbuotojas įvedė [duomenis], kad per dieną suteikė 260 paslaugų. Tai – neįmanoma“, – teigė Valstybinės ligonių kasos vadovė Tatjana Golubajeva.
Pernai už slaugos namuose paslaugas Ligonių kasos sumokėjo 30 mln. eurų, tai yra dvigubai daugiau nei dviem metais anksčiau. Daug išpūstų sąskaitų Ligonių kasa sulaukia ir iš odontologų.
„Vietoj to, kad atliktų žmogui visos burnos protezavimo darbus, protezuojamas vienas dantis, o apmokėjimui patiekiama visa suma“, – pavyzdį pateikė A. Matulas.
„Uždidinamos kainos, pateikiamos didesnės kompensavimui iš ligonių kasų, paslaugas teikia tie, kurie neturi teisės – ne gydytojai, o technikai“, – kalbėjo T. Golubajeva.
Apmokestina nemokamas paslaugas
Gydymo įstaigos skriaudžia savo pacientus ir neteisėtomis priemokomis už paslaugas, kurios turi būti nemokamos.
„Įstaigos net nesuteikia galimybės gauti paslaugą be priemokos, tai – standartas kai kuriose įstaigose. Tai – didelė grupė pažeidimų“, – pabrėžė Valstybinės ligonių kasos vadovė.
Dešimtys privačių ir viešųjų gydymo įstaigų, įtariamų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų grobstymu, dabar – teisėsaugininkų akiratyje.
„Vyksta Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ikiteisminis tyrimas. Atliekame antikorupcinį vertinimą taip pat atliksime korupcijos rizikų vertinimą ir patieksime savo siūlymus“, – teigė STT direktoriaus pavaduotojas Elanas Jablonskas.
Valstybinės ligonių kasos vadovė teisinosi, kad patikrinus vos 1 proc. mokėjimų, neteisėtų surado už kiek daugiau nei pusę milijono eurų ir dabar mėgins juos susigrąžinti. Ir tvirtino, kad 3 milijonus eurų pernai atsisakė pervesti supratus, jog sąskaitos nesąžiningos.
„Prie kiekvieno paslaugų teikėjo ir paciento negalime pastatyti po kontrolierių“, – aiškino T. Golubajeva.
Per metus šalyje gydytojai su pacientais sukontaktuoja apie 70 milijonų kartų, tad esą neįmanoma patikrinti visų jų pateiktų sąskaitų.
„Didžiulis kiekis paslaugų, visais metais vykdant patikrinimus pažeidimų yra nustatoma“, – tikino Sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Opozicija kaltina komisijos pirmininką
Seimo sveikatos apsaugos komiteto pirmininkas Antanas Matulas priekaištauja Valstybinei ligonių kasai, kad sukčiaujantys medikai sugeba išvilioti milijonus eurų iš mokesčių mokėtojų suneštų pinigų.
„Tai tęsiasi eilę metų, nors problema paaštrėjo, nes buvo įvestos naujos paslaugos slaugos namuose, padidintos lėšos dantų protezavimui“, – dėstė A. Matulas.
Visgi opozicijos atstovai verčia atsakomybę ir pačiam komiteto pirmininkui, kad šis per ketverius buvimo poste metus nesugebėjo sustabdyti pinigų grobstymo iš Ligonių kasų.
„Konservatoriai turi įtakingų žmonių, kurie vadovauja, vadovavo ar yra steigėjai privačių garsių klinikų. Paprastai per šitą barjerą neperlipdavo joks Seimas, nes spaudimas ateidavo iki Seimo pirmininkų“, – tvirtino valstietis Aurelijus Veryga.
Tebesitęsiant milijoniniams medikų grobstymams iš Ligonių kasų, artėjant rinkimams valdantieji jau ima grasinti medikams įvesti baudžiamąją atsakomybę, už piktybinius pažeidimus atiminėti veiklos licencijas ir ragina Ligonių kasą stipriau bendradarbiauti su FNTT ir STT.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.