Didėja tikimybė, kad bent dalis rusų ir baltarusių sportininkų dalyvaus Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Todėl kyla klausimas, kaip tokiu atveju elgsis Lietuva – ar mūsų sportininkai varžysis su rusais, ar boikotuos žaidynes.
Apie tai trečiadienį diskutuota TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.
Anot ministrės J. Šiugždinienės, Lietuva dar turi svertų, kaip padaryti, kad Rusijos ir Baltarusijos atstovai nedalyvautų olimpinėse žaidynėse. Ministrės teigimu, 35 valstybių koalicija jau kreipėsi į TOK ir tarptautines federacijas, ketina dar kartą išreikšti savo griežtą poziciją.
„Dabar ypatingai svarbu tarptautinės federacijos. Tai, ką pasakė Bachas, visus žiauriai nuliūdino – kad (rusų ir baltarusių sportininkai – red. past.) gali dalyvauti po neutralia vėliava.
Tačiau jis tuo pačiu pasakė tam tikras sąlygas. Dabar yra labai svarbu, kad tarptautinės federacijos nenusileistų tai rekomendacijai, kad reikia leisti dalyvauti tarptautinėse varžybose ir išnaudoti tai, dėl ko galima neleisti“, – pabrėžia J. Šiugždinienė.
Anot Ž. Pavilionio, labiausiai liūdina tai, kad olimpinių žaidynių žiūrovams, jei rusai ir baltarusiai dalyvaus žaidynėse, bus pasiųsta žinutė, jog karas tarsi nebesvarbus. Rusai savo dalyvavimą žaidynėse išnaudos propagandai, tačiau ukrainiečiai sprendimo gali nesuprasti – didelė dalis Ukrainos sportininkų dėl rusų agresijos žuvo arba gina tėvynės laisvę, taip pat negali sklandžiai treniruotis.
„Rusų vieta yra Hagoje, o balta vėliava priklauso karo laukui. Jie turi pasiduoti, pasitraukti. Kas atsitiko, iš kur ta šizofrenija? Ji paprastai persiduoda į visus kitus politinius eterius ir tada kur tik nori galų gale atleidžiama nusikaltėliui. Kas tada bus? Mes gi esame kitas jų taikinys“, – perspėja Ž. Pavilionis.
LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė tikina, kad TOK antradienį priminė, jog buvusios rekomendacijos tebegalioja. Tai reiškia, kad toms federacijoms, kurios atvėrė duris rusams ir baltarusiams, buvo priminta, kokias sąlygas sportininkai turi atitikti.
„TOK negali nurodyti niekam, kaip organizuoti tarptautinius renginius iki olimpinių žaidynių. Kalbant apie olimpines žaidynes – vakar buvo pasakyta – sprendimas nepriimtas. Jie negali nurodyti, kaip turi nuspręsti pasaulio tarptautinės federacijos, kaip vykdyti šiais metais Europos, pasaulio ir kitus čempionatus. Jie davė rekomendacijas neįsileisti rusų ir baltarusių. Tiems, kurie nepakluso, sako, bent jau laikykitės rekomendacijų. Taip buvo ištransliuota vakar“, – aiškina D. Gudzinevičiūtė.
Vis dėlto Ž. Pavilionis sako, kad LTOK vadovė kalba kaip TOK prezidento Thomo Bacho atstovė.
„Nėra taip, visas pasaulis reaguoja. Keturi užsienio reikalų ministrai, nujausdami, kad gali būti toks sprendimas, prašė jo nepriimti. Visas parlamentas visais balsais nubalsavo, kad taip nebūtų, nė vieno prieš. Po visą pasaulį malamės ir protestuojam, o mes čia bandome aiškinti, kad tai gerai.
Jūs balinate tą sprendimą, jūs turite prisirakinti prie gėdos stulpo, skambinti nuo ryto iki vakaro, rašyti raštus. <...> Kur jūsų protestai? Kiekvienas turime daryti kažką, ką jūs galite“, – ragina Ž. Pavilionis.
J. Šiugždinienė taip pat sako TOK pranešimą supratusi taip, kad individualiems sportininkams kelias dalyvauti žaidynėse yra atviras. Ministrės teigimu, Lietuvos atletai jau išplatino griežtą pareiškimą, kalbamasi su žaidynių rėmėjais.
Anot D. Gudzinevičiūtės, vis dar yra tikimybė, kad rusų ir baltarusių sportininkų žaidynėse nebus arba bus vienetai, kuriems tarptautinės federacijos bus atvėrusios duris.
„Kaip bus per olimpines žaidynes – labai sunku pasakyti. Nepamirškime, kad dar yra virš metų, situacija gali visiškai pasikeisti. Mes visi laukiame ir norime, kad karas pasibaigtų. Todėl tikrai negaliu spėlioti, kas būtų, jeigu būtų.
Faktas, kad kai kurie mūsų sportininkai neturės galimybių susitikti su rusais, pavyzdžiui, lengvoji atletika. Jeigu situacija nepasikeis, ir komandinės sporto šakos, tai yra krepšinis, jie tikrai nesusitiks. Kaip bus su kitais, sunku spėlioti, reikia daryti, kad jeigu bus, kuo mažiau. Tai priklauso nuo tarptautinių federacijų, kurios vykdo ir yra atsakingos už atrankas“, – sako ji.
Vis dėlto Ž. Pavilionis sako, kad TOK šiuo metu turėtų ne teikti prognozes, o dirbti.
„Mūsų olimpinis komitetas neturi to komentuoti kaip kokios orų prognozės. Dirbti kiekvieną mielą dieną. Jeigu Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimo pirmininkė, rašo laiškus visam pasauliui ir kvies NATO atstovus prieš viršūnių susitikimą, esu įsitikinęs, kad jos net prašyti nereikės, ji iškels šitą klausimą.
Mes turime dirbti, neturime turėti nė vieno susitikimo, kur to nepaminėtume savo profesiniu lygiu. Neturime manyti, kad tai nepadarys poveikio, mūsų balsas šiais laikais jau daugiau lemia nei prieš dešimtmetį“, – tikina Ž. Pavilionis.
Nausėda TOK rekomendaciją dėl rusų atletų vadina liūdinančia naujiena
Prezidentas Gitanas Nausėda liūdinančia naujiena vadina TOK rekomendaciją dėl rusų ir baltarusių atletų neutralaus statuso varžybose.
„Man tai yra liūdna diena girdėti šitokias naujienas. Ypatingai dabartinėmis aplinkybėmis, kai vyksta lemiama kova – laisvės ir purvo kova“, – LRT trečiadienį sakė šalies vadovas.
Taip prezidentas reagavo į TOK pranešimą, kuriuo tarptautinėms federacijoms ir tarptautinių sporto renginių organizatoriams rekomendavo leisti su kariuomene nesusijusiems sportininkams, „turintiems Rusijos arba Baltarusijos pasą, varžytis tik kaip individualiems neutraliems atletams“.
TOK taip pat nurodė, jog sprendimas dėl rusų ir baltarusių dalyvavimo kitų metų Paryžiaus olimpinėse žaidynėse bus priimtas atėjus tinkamam laikui.
Anksčiau trečiadienį tokį sprendimą sukritikavo ir Lietuvos užsienio reikalų bei švietimo ministrai.
Dalis Vakarų valstybių taip pat pasmerkė TOK rekomendaciją dėl rusų ir baltarusių dalyvavimo varžybose po neutralia vėliava, pavadinusios tai gėdingu sprendimu.