Naujos pastotės įsikurs Baisogaloje Radviliškio rajone, Užventyje Kelmės rajone, Sedoje, Mažeikių rajone, Skaudvilėje, Tauragės rajone ir Trakų Vokėje šalia Vilniaus. Taip pat ieškoma patalpų Akademijoje (Kėdainių rajone), laukiama, kol bus suteiktos patalpos Birštono mieste.
„Naujai įkurtos pastotės bus arčiau gyventojų, todėl jose budėsiančios GMP brigados dar greičiau reaguos į gautus iškvietimus. Įgyvendinti pokyčiai prisidės prie tolygaus greitosios medicinos pagalbos teikimo visoje Lietuvoje“, – sakė SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus patarėja Viktorija Buzytė.
Siekia naikinti pilkąsias zonas
GMP tarnybos generalinio direktoriaus Nerijaus Mikelionio teigimu, vienas iš centralizacijos tikslų buvo plėsti GMP brigadų tinklo išdėstymą Lietuvoje, siekiama naikinti pilkąsias zonas, kuriose gyventojai reikiamos pagalbos sulaukdavo nepakankamai greitai.
Anot jo, „operatyvumas visuomet priklauso nuo vietos, kurioje yra brigada, todėl GMP pastočių tinklo plėtra labai stipriai prisideda prie paslaugos prieinamumo gerinimo.“
N. Mikelionis sakė, kad naujos pastotės įrengiamos vadovaujantis ilgamete iškvietimų analize, buvusių vykimų į iškvietimus operatyvumu, gyventojų tankiu, atstumu iki artimiausios pastotės ir iškvietimų pasiskirstymu.
Šiuo metu šalyje yra 110 pastočių, tačiau jų bus įkurta daugiau.
Nuo liepos per nepilnus dvejus metus įgyvendinus greitosios pagalbos pertvarką, atskirai veikusios 48 GMP stotys sujungtos į vieną tarnybą su būstine Kaune. Taip tikimasi optimizuoti administravimo ir valdymo išlaidas, daugiau lėšų skirti GMP brigadoms, įrangai ir infrastruktūrai.
Tarnyba vienija beveik tris tūkstančius darbuotojų – skubiosios medicinos pagalbos slaugos specialistų, gydytojų, paramedikų, vairuotojų ir kitų specialistų.
Reforma siekiama, kad gyventojams pagalba būtų teikiama vadovaujantis vienodais standartais, greitosios pagalbos darbuotojams bus gerinamos darbo sąlygos.
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki 2027 metų GMP tarnyba sulauks 50 mln. eurų vertės investicijų iš Europos Sąjungos. Didžioji dalis lėšų (31,8 mln. eurų) bus panaudota GMP automobilių parko atnaujinimui ir naujų automobilių su modernia medicinos įranga įsigijimui. Tai leis skirtingų regionų GMP darbuotojams suvienodinti darbo sąlygas.
Likusi investicijų dalis bus skirta infrastruktūros ir pastočių patalpų atnaujinimui, skaitmenizavimui, taip pat GMP specialistų mokymams ir GMP dirbančių vairuotojų perkvalifikavimui į paramedikus.