„Pastatų atnaujinimas skydais, tai tvari inovacija, padėsianti švelninti pastatų poveikį aplinkai, didinanti pastatų atsparumą klimato kaitai. Ji leis sutaupyti lėšų ir paskatins rinkas ilguoju laikotarpiu, o visuomenėje išplės galimybes formuotis sveikas bei atsakingas bendruomenes, gyvenančias prieinamame ir kokybiškame būste“, – ketvirtadienį parodoje „RESTA 2024“ kalbėjo S. Gentvilas.
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas mano, kad pastatų atnaujinimas skydais leistų įgyvendinti 3 kartus greitesnį renovacijos procesą.
Mokslo ir verslo atstovų teigimu, Lietuvoje šiuo metu yra per 35 tūkst. sovietinių daugiabučių, kuriems būtina renovacija. Didžiajai daliai jų būtų galima pritaikyti gerokai spartesnį, tvaresnį ir finansine prasme, analogišką, skydinės renovacijos modelį.
Lietuvoje siekiama iki 2050 m. renovuoti didžiąją dalį senų daugiabučių. Du trečdaliai tokių namų šiuo metu yra D ir žemesnės energinės klasės. Modernizuoti daugiabučiai taupo energiją ir kartu pagerina gyvenimo sąlygas bei kilsteli būsto vertę.
Artėjantį rudenį pozityviai vertinti turėtų vertinti ir statybų bendrovės
S. Gentvilas taip pat tikina, kad 2024 m. statybų sektorius turėtų vertinti optimistiškai, nes antrojoje metų pusėje smarkiai padaugės valstybinių projektų.
„Šiemet pasileis Europos struktūriniai fondai, RRF (Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo – ELTA) pinigai, modernizavimo fondai ir taip toliau. Tai būsto rinkai sumažėjus dėl palūkanų normų ir panašiai, tai valstybiniai užsakymai su projektavimu, su renovacija antroje metų pusėje išjudės“, – ketvirtadienį parodos „RESTA 2024“ atidaryme sakė S. Gentvilas.
Taip pat, anot ministro, lapkritį turėtų įsigalioti naujos statybos leidimų išdavimo procedūros, kurios sumažins biurokratijos kiekį ir pagreitins procesus.
„Tikimės, kad nuo lapkričio sutrumpės pusmečiu dokumentų išdavimas“, – sakė jis.
Žvelgiant į tolimesnę ateitį S. Gentvilas paminėjo, kad statybų sektoriaus laukia skaitmenizacijos procesas, kuris leis efektyviau konkuruoti.
„Žiūrint į tendencijas, į kur persiorientuoti ir kur pradės konkuruoti. Tai turbūt statybų skaitmeninimas. Ir apie tai turi pradėti galvoti visi. Nes iš esmės popierių pakeitimas elektroninėmis priemonėmis taps neišvengiama“, – aiškino ministras.
Lietuvos statybos sektorius 2023 m. parodė išskirtinį atsparumą
Aplinkos ministras taip pat pastebėjo, kad statybų sektoriaus apyvarta sugebėjo, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praeitais metais, paaugti 10 proc.
„Statybos sektorius rodo išskirtinį atsparumą tarp Lietuvos ekonominių sektorių“, – tvirtino S. Gentvilas.
Savo ruožtu statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas atkreipė dėmesį į tai, kad nepaisant iššūkių, Lietuvos statybų bendrovės sugebėjo augti ir pasirodė geriausiai visoje Europos Sąjungoje.
Paroda „RESTA 2024“ tęsis iki balandžio 27 dienos. Joje dalyvauja daugiau nei 300 įmonių, tarp kurių yra įmonių ir iš Latvijos, Estijos, Italijos, Danijos, Suomijos ir Bulgarijos.
Parodoje vyks apie 30 įvairių renginių ir konferencijų, kurios atspindi visuomenės ir verslo aktualijas, pavyzdžiui, žaliąją transformaciją ir skaitmeninę statybą.
Retas talentas.