Apie nebinarinės tapatybės asmenis ir ar tokių žmonių daugėja Lietuvoje, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Lietuvos gėjų lygos lyderis Vladimiras Simonko.
„Eurovizijoje“ triumfavęs Šveicarijos atstovas(-ė) Nemo garsiai prakalbo apie nebinarinius asmenis. Ką tai reiškia?
Aš dabar suprantu, kokią galią turi „Eurovizija“ LGBT bendruomenei ir labai džiaugiuosi, kad Nemo laimėjo. Tai iš esmės yra puiki galimybė pasisakyti už lygias galimybes ir teises bei už nebinarinius žmones, kadangi jų yra ir visada buvo. Mūsų visuomenė keičiasi, tampa atviresnė ir tada atsiranda žmonių, kurie nebijo prisipažinti ir pasakyti, kad yra nebinariniai.
Nebinarinis žmogus savęs nepriskiria nei vienai iš dviejų lyčių. Yra nemažai žmonių, kurie nebijo prisipažinti, kad negali tiksliai pasakyti, kam jie priklauso: vyriškai ar moteriškai lyčiai. Dalis nebinarinių žmonių save laiko translyčiais asmenimis, bet ne visi.
Nemo pasakė, kad Šveicarijai reikia trečiosios lyties pasirinkimo galimybės. Ar reikia ir Lietuvoje?
Galime diskutuoti, nuo kada tiems žmonėms reikia sutvarkyti gyvenimą. Jeigu yra bent vienas, du ar trys žmonės, mums reikia suteikti jiems galimybę jaustis patogiai savo kūne ir būti tuo, kuo jie iš tikro yra. Puikiai suprantu, kad dabar tai nėra realu, nes nepavyksta ir partnerystės įstatymo priimti. Šis klausimas bus kontraversiškas, nors jis yra žmogaus teisių darbotvarkėje.
Ar Lietuvoje daugėja tokių asmenų?
Atrodo, kad jų daugėja. Bet jų visada buvo. Mūsų bendruomenė drąsėja ir žmonės nebebijo pasisakyti. Kalbėjau su savo darbuotoju, kuris save priskiria nebinarinei tapatybei. Aš jo išklausiau, buvo įdomi patirtis. Yra apie ką kalbėti, tam žmogui prisipažinti, kad jis yra nebinarinis, yra žygdarbis ir iššūkis. Kiekvienas savo kūną pažįsta geriausiai.
Anglų kalboje nebinarinės tapatybės žmonės renkasi įvardį „they / them“ – jie / jos. O kaip yra Lietuvoje?
Lietuvoje mes neturime galimybės įvardinti save taip kaip anglų kalboje. Bet turbūt geriausias atvejis yra kreiptis vardu. Žmonėms svarbu, kad į juos nesikreiptų tik vienu įvardžiu, nes tada jie galvoja, jog jų nepripažįsta, nes tai yra tapatybės reikalas. Tai yra žmogus, kuris nori, kad jį gerbtų tokį, koks jis yra.
Visą pokalbį, kuriame kalba ir Seimo narys Andrius Mazuronis, išgirskite vaizdo įraše interviu pradžioje.