Šiųmetinių susirgimų tymais skaičius išaugo iki 397, tai yra šimtu atvejų daugiau, nei praėjusią savaitę.
Galite net nežinoti, kad sergate
Tymai yra labai laki infekcija, kuriai būdingas labai didelis užkrečiamumas, pažymi ULAC direktorius profesorius Saulius Čaplinskas. Tymais sega 9 iš 10 asmenų, kontaktavusių su sergančiaisiais, o nuo vieno tymų atvejo kyla 12–18 naujų susirgimų.
„Tai virusas, kuris perduodamas oro-lašeliniu būdu, jis greitai plinta pastato ribose, laiptinėse, liftuose. Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Persirgus susidaro visą gyvenimą trunkantis imunitetas. Lietuvoje vaikai pradėti skiepyti nuo 1964 metų. Tie, kas gimė iki 1964 metų turėtų sužinoti, ar yra paskiepyti ar sirgę tymais“, – aiškino S. Čaplinskas.
Inkubacinis tymų laikotarpis trunka iki 10 dienų, gali užsitęsti iki 2–3 savaičių. Didžiausia rizika užsikrėsti nuo sergančiojo – keturias dienas iki ir keturias dienas po to, kai sergantįjį išberia.
„Pirmas dienas galite net neįtarti, kad sergate tymais, kad žmogus platina virusą ir užkrečia ne tik savo šeimos narius, biuro kolegas, bet net ir tuos žmones, su kuriais buvo uždarose patalpose“, – pastebėjo profesorius.
Tymams būdingas aukštas karščiavimas (38 laipsniai ir daugiau), bendras silpnumas, sumažėjęs apetitas, sloga, kosulys, konjunktyvitas (skauda akis, jos jautrios šviesai), baltos apnašos skruostų gleivinėje, bėrimas tamsiai rausvomis dėmėmis (dažniausiai atsiranda 3–4 ligos dieną).
„Tėvai ar suaugusieji, pajutę pirmuosius ligos požymius, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją ar vaiko pediatrą. Jei asmuo pradeda gydytis namie, tai gali būti labai sudėtingos komplikacijos. Tymams gydymo specifinio nėra. Užleidus ligos pradžią, tikrai pasekmės gali būti labai liūdnos – ausų uždegimas iki klausos nervo pažeidimo, kurtumas, plaučių uždegimas, smegenų uždegimas, mirtis“, – perspėjo ULAC Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja gydytoja Daiva Razmuvienė.
Pernai Europos Sąjungos šalyse registruoti 33 mirties atvejai nuo tymų.
Metas skiepytis
Valstybės lėšomis įsigytomis vakcinomis „Priorix“ gali skiepytis vaikai, kurie dėl tam tikrų priežasčių nebuvo paskiepyti pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių bei su sergančiaisiais kontaktavę asmenys. Kontaktinių asmenų sąrašą sudaro visuomenės sveiktos specialistas, gavęs pranešimą apie tymų ligos atvejo įtarimą.
„Tai galima padaryti ir dabar valstybės lėšomis nupirktos vakcinos sąskaitoje. Vakcinų užtenka“, – patikino S. Čaplinskas.
Pasiskiepyti už savo lėšas gali asmenys, kurie nežino, ar buvo skiepyti nuo tymų, kurie buvo skiepyti tik viena tymų vakcinos doze, kurie tymais nesirgo, kurie atliko tyrimus ir žino, kad yra imlūs tymams.
Tymai atgimė
Pagal gyvenamąją vietovę daugiausia susirgimų tymais registruota Kauno (260 atv.) ir Vilniaus (60 atv.) administracinėse teritorijose. Tymai diagnozuoti 76 vaikams ir 234 suaugusiems asmenims.
PSO duomenimis, iki 1980 m., prieš pradedant vakcinaciją pasauliniu mastu, kiekvienais metais buvo registruojama 2,6 mln. mirčių.
Didžiausi tymų protrūkiai šiemet stebimi Madagaskare (68 tūkst. atvejų), Ukrainoje (per 21 tūkst. atvejų).
Specialistai ragina į užsienį vykstančius lietuvius pasiskiepyti nuo šios ligos.