Bet konservatoriai pasirinko kitą taktiką – Seime neabejojama, kad jie derina paramą pačiame Briuselyje, jog įtakingi užsienio politikai įtikintų Lietuvos prezidentą Nausėdą ir konservatorių partnerius Seime geidžiamą postą duoti Landsbergiui.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Su šypsenomis laisviečiai ketvirtadienį ėjo į Seimo pirmininkės kabinetą. Po ilgų ir viešų paburnojimų, kad konservatoriai nesitarė su savo partneriais dėl eurokomisaro kandidatūros, ketvirtadienį pagaliau surengtas pirmas susitikimas.
Kol kitos šalys jau žino savo kandidatus ir derasi, kad jie gautų įtakingus postus Briuselyje, Lietuvos politikai vis dar ginčijasi tarpusavyje, kas turi tapti eurokomisaru. Nors koalicijos pokalbis truko beveik valandą, bet konservatorius atstovavusi Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė patenkinta neatrodo.
„Neturiu laiko komentuoti, turiu grįžti į Vyriausybę“, – sako Šimonytė.
Bando prastumti Landsbergį
Pasirodo, kad aiškumo po pokalbio nepadaugėjo.
„Buvo aptarti galimi portfeliai, kurie atitinka labiausiai Lietuvos interesus. Labai daug apie pavardes nebuvo kalbama“, – komentuoja Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
„Daugiau kalbėjome apie procesą, apie galimus portfelius, apie galimą išsidėstymą laike“, – teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Lietuva norėtų užsienio reikalų, plėtros arba energetikos komisarų portfelių. Vis tik patys valdantieji pripažįsta, kad derėtis dėl jų, aiškiai neįvardijant kandidato pavardės – keista. Bet ką konservatoriai deleguos, ir toliau jie nesako. Nors visi užkulisiuose supranta, kad stengiasi prastumti Gabrielių Landsbergį.
„Aš tikrai nekomentuosiu nei Gabrieliaus Landsbergio, nei jo norų, tikrai, jo norus, jis pats gali komentuoti“, – sako Ministrė Pirmininkė.
Visuomenėje ir net tarp politikų nepopuliarus Landsbergis visaip stengiasi viešai nekalbėti apie tai, ar nori tapti eurokomisaru. Esą jis mano, ar bent siekia sudaryti įvaizdį, kad ne jis pats turi prašytis į įtakingą ir gerai apmokamą postą, o jo partiečiai turėtų prašyti jo postą užimti.
„Sutarkime taip: šių klausimų aš neatsakinėsiu“, – komentuoja konservatorių pirmininkas G. Landsbergis.
„Aš nesuprantu, Gabrielius aiškina, kad „o kas sakė, kad jis nori?“, dabar... Kažkokio maivymosi per daug, nėra atvirumo, ir net pasakyčiau, kad ir šios dienos koalicijos tarybos pasikalbėjimas, na, nebuvo išbaigtas. Paties Gabrieliaus nebuvo“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Landsbergio koalicijos partneriai nepalaiko
Nors konservatoriai mato vienintelę Landbsergio kandidatūrą, bet jam kelią pastoti gali prezidentas Nausėda. Jis jau buvo pasakęs, kad yra ir geresnių, kad ir pati Šimonytė.
„Aš pasakiau, kokios pavardės arba kokia pavardė būtų priimtina. Premjerė priėmė tai, mano supratimu, visai palankiai“, – tikina prezidentas G. Nausėda.
„Man atrodo, Gabrieliaus Landsbergio gyvenimą apsunkina Landsbergio pavardė, bet tai mažai racionalus apsunkinimas“, – komentuoja I. Šimonytė.
Bet panašu, kad palaikymo Landsbergis neturi ir tarp savo koalicijos partnerių.
„Turiu abejonių, ar jis praeitų ir patį pirmąjį filtrą“, – svarsto Čmilytė-Nielsen.
O štai Laisvės partija, panašu, kad nusprendė pašantažuoti konservatorius. Iškėlė ultimatumą, kad Landsbergį palaikys tik jei Seime bus priimtas partnerystės įstatymas. Per gėjų eitynes net sukūrė savotišką reklaminę žinutę, kuri tai transliavo viešai.
„Negaliu paneigti, kad frakcijai palaikyti kandidatūrą, bet kokią koalicijos kandidatūrą, būtų daugiau argumentų, jeigu koalicijos partneriai parodytų daugiau paramos mūsų programinėms nuostatoms, šiuo atveju civilinei sąjungai. Tai yra labai paprasta tiesa“, – aiškina A. Armonaitė.
„Manęs niekas ir niekada nešantažavo. Bandau žiūrėti, ar esu kur nors nuspausta, nesu nuspausta, jūs mano nuomonę apie civilinę sąjungą puikiai žinote“, – teigia Šimonytė.
Konservatoriai sutarimo neieško
Bet liberalai jau atvirai sako, kad laisviečių šantažas nepadeda.
„Laisvės partijos siejimas partnerystės, ar įtraukimas į kažkokius mainus, daro žalą partnerystės projekto priėmimo šansams. Tą esu jiems sakiusi anksčiau, esu sakiusi ir šiandien, ir galiu tą pakartoti viešai“, – tikina Liberalų sąjūdžio pirmininkė.
„Pas juos, matyt, koalicijoje normalu, tuos ketverius metus panašiai taip buvo. Ir lėkštės dužo, ir kitokių įvykių buvo nemažai, netgi daug, sakyčiau. Tokie susitarimai po kilimu, matyt, įprasti yra“, – pasakoja „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Bet konservatoriai sutarimo Lietuvoje, atrodo, net nebando ieškoti. Pasirinko taktiką, kad ne jie Landsbergį stumia, o jo neva prašo visi aplinkui. Štai šiomis dienomis didžiausios frakcijos Europos Parlamente lyderis viešai išreiškė palaikymą Landsbergiui.
„Čia gal kokį nors įspūdį padarys antraštės tokios, kad „Briuselis prašo“. Ne Briuselis prašo. Briuselis neprašo“, – sako S. Skvernelis.
Kaip dar viena galima kandidatė įvardijama pati Ingrida Šimonytė. Ją mini tiek koalicijos partneriai, tiek ir Prezidentūra. Kai kas įžvelgia klastą, mat išsiuntus Šimonytę iš Lietuvos, konservatoriai rinkimuose nebeturėtų partiją traukiančios ryškios lyderės. Bet ji pati yra aiškiai pasakiusi, kad jos eurokomisarės postas nedomina ir apie tai ji nė nesvarsto.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.