• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje sumažino Rusijos karinę galią, bet jos nesunaikino, o prabėgus keliems metams jie vėl gali atsistatyti, teigia Lietuvos Valstybės saugumo departamentas ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas. Savo ryžtą erzinti Vakarus, Rusija, nepaisydama nuostolių Ukrainoje, šią vasarą demonstruos ir prie Baltijos šalių sienų, mat paankstino pratybų „Zapad 2025“ laiką ir jas surengs porą metų anksčiau. Lietuvos žvalgybos atstovai teigia, kad šios pratybos kels daugiau erzulio nei grėsmės. 

Karas Ukrainoje sumažino Rusijos karinę galią, bet jos nesunaikino, o prabėgus keliems metams jie vėl gali atsistatyti, teigia Lietuvos Valstybės saugumo departamentas ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas. Savo ryžtą erzinti Vakarus, Rusija, nepaisydama nuostolių Ukrainoje, šią vasarą demonstruos ir prie Baltijos šalių sienų, mat paankstino pratybų „Zapad 2025“ laiką ir jas surengs porą metų anksčiau. Lietuvos žvalgybos atstovai teigia, kad šios pratybos kels daugiau erzulio nei grėsmės. 

REKLAMA

Žvalgybos perspėja, kad savo karinę galią prieš Vakarus Rusija ir Baltarusija bandys pademonstruoti 2023 metais vasarą vyksiančiuose kariniuose mokymuose „Zapad“. Ir nors tiesioginės grėsmės neįžvelgiama, bet mokymų metu didėja tikimybė, kad gali įvykti įvairių tyčinių ar netyčinių incidentų, kuriuos Rusija, neabejotinai, neigtų ir vaizduotųsi esanti Vakarų sąmokslo auka.

Prieš mėnesį Estijos žvalgyba paskelbė apie „Zapad 23“

Apie planus rengti „Zapad“ pratybas ir taip erzinti NATO prieš mėnesį prabilo ir Estijos žvalgyba, kuri savo ataskaitoje akcentavo tuos pačius dalykus, kaip ir Lietuvos žvalgybininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak estų žvalgybos duomenų, nepaisant didelių nuostolių, patirtų per besitęsiančią invaziją į Ukrainą, Rusija vis dar turi pakankamai įtakos daryti karinį spaudimą Baltijos regione. Manoma, kad didelio masto pratybos „Zapad 23“ gali dar padidinti įtampą Baltijos šalyse. Pasak žvalgybos atstovų, šių metų pratybose, galimai dalyvaus mažiau sausumos karių, bet daugiau jūrų ir oro kovinių elementų, nes jūroje ir ore Rusijos kariniai pajėgumai nesumenko. 

REKLAMA

„Zapad“ („Vakarai“) – tai kas kelerius metus rengiamos didelio masto Rusijos karinės pratybos, kurios visada sulaukdavo daug dėmesio net prieš prasidedant Rusijos invazijai į Ukrainą. Baltijos šalių žvalgybos mano, kad Rusija visas tris Baltijos valstybes laiko pažeidžiamiausia vieta NATO Aljanse, todėl jos yra perspektyvus taškas, kuriame būtų galima daryti karinį spaudimą, kilus konfliktui tarp Aljanso ir Rusijos Federacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Jau vien dėl šios priežasties Rusija greičiausiai prioritetiniu laiko šiuo metu susilpnėjusių savo karinių pajėgumų atkūrimą prie Baltijos šalių sienų, kitaip tariant, tam teatrui, į kurį orientuojasi „Zapad“.

Estai sako, kad nuo karo Ukrainoje pradžios, stebėjo rusų pajėgų judėjimą savo pasienyje, karių išvykimą link Ukrainos, mobilizacines Rusijos pastangas ir tai, kaip tai veikia Rusijos Vakarų karinės apygardos situaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo pirmosios karo Ukrainoje dienos 6-osios jungtinės armijos komponentai, ir 76-oji gvardijos oro puolimo divizija, kurios pagrindinė būstinė yra Pskove, mažiau nei 50 km nuo Estijos sienos, dalyvavo veiksmuose Ukrainoje, kur jie patyrė didelių nuostolių. Pernai rugsėjį pradėta plataus masto Rusijos mobilizacija turėjo įtakos ir Pskovo, taip pat Leningrado (Sankt Peterburgo) sritims. Abiem atvejais rezervistai buvo mobilizuoti ir dislokuoti kartu su Ukrainoje veikiančiais daliniais, siekiant kompensuoti nuostolius“, – tikina estų žvalgyba.

REKLAMA

Visgi naujausiuose Rusijos kariuomenės reformos planuose yra sakoma, kad kariniai pajėgumai prie Vakarinių Rusijos sienų ne tik bus atstatyti, bet ir padidinti. Rusija siekia tai padaryti iki 2026 metų.

Manoma, kad „Zapad 23“ pratybos tikrai padidins įtampą. Kadangi „Zapad“ paskutinį kartą vyko 2021 m. rugsėjį, tai reiškia, kad pratybos vyksta anksčiau nei įprasta (ankstesni platūs „Zapad“ manevrai buvo surengti 2017 m.).

REKLAMA

„Nukrypimas nuo numatomo mokymo ciklo su plataus masto bendromis strateginėmis pratybomis vakarų strategine kryptimi tuo pačiu metu kaip ir kariniai veiksmai Ukrainoje gali būti vertinamas kaip atgrasymo priemonė ir grėsmė Vakarams bei kaip patriotizmo kurstymas tarp Rusijos gyventojų“, – mano estų žvalgyba. 

Mobilizacija ir tokio pobūdžio didelio masto pratybos gali dar labiau sujautrinti saugumo situaciją Baltijos jūros regione. Dėl to tikro NATO karinio pasirengimo demonstravimas yra labai svarbus siekiant užkardyti pagundas Rusijai.  Mat ši gali užsinorėti patikrinti NATO saugumo garantijų pagrįstumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak portalo tv3.lt anksčiau kalbintų atsargos karininkų, „Zapad“ pratybų metu Baltijos šalių karinės vadovybės jas stebėdavo atidžiai, nes tokios pratybos visada kelia nerimą, yra ir klaidų galimybė. O ir pats „Zapad“ visada buvo modeliuojamas taip, kad tai būtų panašu į simuliaciją pulti Baltijos šalis ir jas okupuoti.

Iki šiol yra vyko penkios „Zapad“ pratybos, paskutiniosios vyko 2021 metų rugsėjį, jose dalyvavo apie 200 tūkst. karių, 760 vienetų karinės technikos ir apie 15 laivų.

REKLAMA

Jei Rusija pasieks savo strateginius tikslus Ukrainoje, NATO ir Rusijos karinės priešpriešos tikimybė taip pat padidėtų. Todėl Ukrainos pergalė kare su Rusija yra gyvybiškai svarbi siekiant atkurti bendrą regiono saugumo situaciją.

Taip pat kol kas nesimato, kad Rusijos vadovybė atsisakytų savo tikslų Ukrainoje, nepaisant ten patirtų nuostolių. Nors ukrainiečių valia gintis ir Vakarų šalių vienybė remiant Ukrainą nustebino Kremlių, Rusijos strateginis tikslas nepasikeitė, o Ukrainos pavergimas ir Europos saugumo architektūros keitimas vis dar yra Rusijos tikslas.

Kremlius, pasak žvalgybos, taip pat mano, kad laikas dabartiniame kare yra jo pusėje. 

taigi sake kad rusas jau beveik nugaletas.
Tai ar ne aišku - telkia pajėgas įsiveržimui, mato kad niekas net nesiruošia ginti tų "NATO šalių", nes net nėra kam. O turėtų ir NATO dar didesnio masto pratybas surengti toje pat pusėje ir skubiai, kad galėtų įrodyti savo pasirengimą. Didžiosios ES valstybės karinėje srityje šiuo metu yra kaip šiaudinės kaliausės, gali tik pliurpti apie kiekvieno cm gynybą. Ruskiai tai seniai suprato - tam yra testai - Gruzijos grobimas, karas Ukrainoje. Pradžioje buvo pezama apie rusijos silpnumą, karo baigtį per 3 mėnesius, dabar nė per 3 metus nebesvajojama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų