Diskusijai prasidėjus dar praėjusią savaitę ekspertai pritarė teikti pasiūlymus dėl reikalavimų prekybos įmonėms, kurios prekiauja nebūtinosiomis prekėmis didesnėse nei 300 kv. metrų patalpose, veiklos atnaujinimui.
„Teikėme pasiūlymus, kad turi būti ribojamas žmonių kiekis, ribojamas plotas vienam klientui, į prekybos centrą būtų galima patekti tik dėvint medicininę kaukę arba respiratorių. Lygiai taip pat darbuotojai turėtų dėvėti apsaugos priemones, patekimas į prekybos įstaigą turėtų būti per atskirą išėjimą lauke. Būtina riboti daugiau nei dviejų asmenų patekimą vienu metu“, – vardijo Ekspertų siūlymus dėl prekybos vietų atvėrimo Vyriausybės ekspertų tarybos narys, Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas.
Jis pridūrė, turėtų būti užtikrinta kontrolė prie kasų, didesnis dezinfekcinių priemonių kiekis parduotuvėse, pertvaros, skiriančios darbuotojus nuo pirkėjų. Taip pat turi būti ribojamas tiesioginis kontaktas su pirkėju laiko prasme, laikomasi saugaus, kiek įmanoma didesnio atstumo.
„Natūralu, būtina visų paviršių dezinfekcija, maksimalus ventiliacijos užtikrinimas, pačių darbuotojų temperatūros tikrinimas. Jei jie turi kažkokių simptomų, neleisti jiems dirbi. Taip pat siūlomas nuolatinis darbuotojų testavimas“, – dėstė Ekspertų tarybos narys.
Kaip sakė jis, konkretus prekybos centro plotas vienam darbuotojui dar yra diskusinis klausimas.
„Iš tiesų nesinori sumaišties, kad tai labai nesiskirtų, bet yra formulė, pagal kurią tai paskaičiuojama, tad Vyriausybė priims sprendimus“, – sakė jis.
Taip pat V. Grigas pridūrė, kad ekspertų taryba toliau svarstė pratęsti diskusijas dėl parduotuvių prekybos centruose: „Šis klausimas dar yra sprendžiamas, iš tikrųjų bus diskutuojama su prekybos centrų valdytojais. Tačiau, manau, artimiausiu metu mes teiksime pasiūlymus ir šiais klausimais.“
Kaukėmis turi aprūpinti verslas?
Paklaustas, kodėl buvo priimtas siūlymas dėl būtinų medicininių kaukių ir ar tai netaps našta daliai gyventojų, kurie šias kaukes gali dėvėti ne kaip vienkartines, V. Grigas sakė manantis, kad verslai tokiu atveju šias priemones turėtų pasiūlyti.
„Dėl medicininių kaukių yra moksliškai įrodyta, kad jos tikrai apsaugo, jos nėra brangios. Manau, kad čia šiuo klausimu prekybos centrai turi rasti sutarimą tarpusavyje, kad jeigu žmonės ateitų be šių kaukių, manau, kad prekybos centrai jomis ir turėtų pasirūpinti. Juo labiau šiuo metu, kai jų yra visur ir jos nėra brangios, manau, tai nebus didelė našta ar prabanga šiuo klausimu.
Bet visokių skarelių naudojimas, skydelių, kur žmonės interpretuoja visaip, [netinkamas], šiuo atveju ekspertų taryba siūlo [medicinines kaukes] daryti kaip privalomą dalyką. Reikia suprasti, kad jei verslas bus atsakingas ir norės atsiverti, tai, deja, turės susitaikyti su tomis prievolėmis ir pasiūlymais, kurie yra pateikti šiuo metu“, – sakė ekspertų tarybos narys.
Anot V. Grigo, šie siūlymai galėtų būti svarstomi ir artimiausio Vyriausybės posėdžio metu.
„Kokį sprendimą ji priims, nuo kada tai taikyti, tai jos teisė“, – sakė jis.
Kiek anksčiau vasarį su tam tikrais apribojimais leista dirbti kirpykloms, grožio salonams ir ne maisto prekių parduotuvėms.
Žada atleisti judėjimo ribojimus
Pirmadienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė jau pranešė, kad gyventojų judėjimas tarp savivaldybių turėtų būti atlaisvinamas nuo kovo 16 dienos. Siūloma, kad pirmiausiai judėjimo ribojimas būtų naikinamas visoms savivaldybėms, išskyrus ten, kur sergamumas COVID-19 yra didelis.
Portalas tv3.lt primena, kad anksčiau Vyriausybė patvirtino karantino laisvinimo planą pagal atitinkamus naujų viruso atvejų ir teigiamų tyrimų procentų dalies rodiklius. Vis dėlto jau dabar dalis laisvinimų vyksta anksčiau, nei planuota.
Šiuo metu naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų siekia 237,4. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per pastarąsias septynias dienas siekia 6 procentus.
Per praėjusią per parą nustatyta 462 COVID-19 atvejai ir 4 mirtys, pranešė Statistikos departamentas.
Iš viso nuo pandemijos pradžios buvo nustatyta 202 tūkst. 900 COVID-19 atvejų. Šiuo metu serga 6 tūkst. 629 asmenys. Pasveikusiųjų – 189 tūkst. 70.
Asmenų, kurių mirties liudijime pagrindinė mirties priežastis – koronavirusas – 3341. Atvejų, kuomet asmenys mirė ne nuo koronaviruso, tačiau infekcija turėjo didelę reikšmę – 5820. Ne nuo koronavirusu mirusiųjų, bet juo sirgusių asmenų Lietuvoje – 6725.
Lietuvoje, prasidėjus vakcinacijai nuo koronaviruso, pirmąja skiepo doze jau paskiepyta 218 tūkst. 156 žmonės. Antrosios skiepo dozės jau sulaukė 86 tūkst. 819 asmenų.