REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekspertų tarybos nariai tikina, kad karantino atlaisvinimas bus politinis Vyriausybės sprendimas ir už jį atsakomybę turės prisiimti ministrų kabinetas. Kalbintų ekspertų teigimu, sergamumo rodikliai dar nerodo, kad įžengėme į geresnį karantino scenarijų, o dalies paslaugų atvėrimą lems politiniai ir ekonominiai motyvai.

Ekspertų tarybos nariai tikina, kad karantino atlaisvinimas bus politinis Vyriausybės sprendimas ir už jį atsakomybę turės prisiimti ministrų kabinetas. Kalbintų ekspertų teigimu, sergamumo rodikliai dar nerodo, kad įžengėme į geresnį karantino scenarijų, o dalies paslaugų atvėrimą lems politiniai ir ekonominiai motyvai.

REKLAMA

Vyriausybė pirmadienį iš esmės pritarė, bet nepatvirtino Sveikatos apsaugos ministerijos plano, kaip etapais išeiti iš karantino.

Pritarus planui, bus pritarta ir dviejų lygių karantinams – nacionaliniam ir savivaldos, kuomet atskirai savivaldybei, pasiekus geresnius rezultatus negu nacionaliniu mastu, leidžiama daugiau atlaisvinimų. Galutinai kiek patikslintam planui ketinama pritarti trečiadienį per Vyriausybės posėdį.

Karantinas atlaisvintas galėjo būti dar praėjusią savaitę, tačiau tam nepritarė prie Vyriausybės suburta ekspertų taryba, dėl to ministrai karantino klausimus išėmė iš posėdžio darbotvarkės.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar, panašu, kad šį trečiadienį sprendimai bus priimti ir dalis pasaugų ir prekybos vietų duris atverti galės jau artėjantį pirmadienį.

Ekspertų tarybos karantino grupės vadovė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorė Ramunė Kalėdienė naujienų portalui tv3.lt teigė, kad ekspertai kol kas naujų Vyriausybės sprendimų neaptarė, o nuomonę apie karantino laisvinimą pristatė praėjusią savaitę.

REKLAMA

„Dabar tai bus Vyriausybės politinis sprendimas“, – tikino profesorė.

Kad sprendimas dėl karantino laisvinimo gula ant Vyriausybės, o ne ekspertų pečių tvirtina ir kita tarybos narė, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė (LPSK) Inga Ruginienė.

„Turi priimti tą sprendimą Vyriausybė ir prisiimti už tai atsakomybę“, – naujienų portalui tv3.lt teigė I. Ruginienė.

Pasak R. Kalėdienės, kol kas karantino planas nėra pakeistas, Lietuva nepasiekė B scenarijaus pagal sergamumo rodiklius.

Tad, anot LSMU profesorės, Vyriausybės sprendimas bus priimtas remiantis kitais – politiniais, socialiniais, ekonominiais – aspektais.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pabrėžė I. Ruginienė, svarbu ne tik, ar bus atlaisvintos kai kurios veiklos, bet ir kaip bus užtikrinama jose dirbančių žmonių apsauga.

„Bet kuri veikla, kuri atsidaro tokiu pavojingu laikotarpiu, turi lydėti paskui save apsaugą darbuotojams“, – tvirtino LSPK pirmininkė.

Pašnekovės teigimu, neturėtų būti tokių situacijų, kai darbdaviai darbuotojams išdalina po vieną vienkartinę kaukę vienai dienai ar net visai savaitei.

„Darbdaviai turi pasirūpinti respiratoriais, dezinfekcija ir darbuotojų testavimu. Jeigu tas sąlygas išpildo, tai, mes manome, kad darbuotojams saugu eiti į darbą ir ta veikla gali vykti“, – kalbėjo I. Ruginienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį sušauktame Vyriausybės pasitarime nuspręsta, kad smulkiojo ir vidutinio verslo išlaidos darbuotojų COVID-19 tyrimams iš dalies bus kompensuojama iš valstybės biudžeto, iš viso priemonei bus skirta 30 mln. eurų.

Pagal šia priemonę smulkiojo ir vidutinio dydžio įmonėms, kurių veikla įrašyta į nukentėjusių sąrašą, bus neatlyginamai kompensuojama po 8 arba 12 eurų už vieną testą.

Darbdaviai turės pirmiausia patys sumokėti už darbuotojų testavimą, o vėliau prašyti, kad tam išleistos sumos iš dalies būtų kompensuotos.

„Darbuotojų atžvilgiu šie dalykai turi būti padaryti, darbuotojas turi jaustis saugus, būti apsaugotas ir saugiai eiti į darbą. Jeigu tai darbdaviai gali užtikrinti, ne žodžiais, o realiais darbais, viskas gerai“, – samprotavo I. Ruginienė.

REKLAMA

Vyriausybės planas: kirpyklos ir ne maisto parduotuvės galėtų atsidaryti kitą pirmadienį

Vyriausybės nariai preliminariai sutarė, kad kai kurios ne maisto prekių parduotuvės ir kirpyklos galėtų atsidaryti nuo kito pirmadienio, tačiau galutinį sprendimą numatoma priimti šį trečiadienį.

Siūloma leisti atnaujinti veiklą grožio salonams, šiems užtikrinant, kad vienu metu paslauga būtų teikiama vienam klientui ir jam tektų ne mažiau nei 20 kvadratinių metrų plotas.

Jei bus pritarta, veiklą galės atnaujinti ne maisto prekių parduotuvės, turinčios įėjimą iš lauko. Jose vienam klientui turės būti užtikrinamas 20 kvadratinių metrų plotas.

REKLAMA

Premjerės Ingridos Šimonytės siūlymu Ministrų kabinetas planui pritarė „iš esmės“, tačiau Vyriausybės nutarimą numatoma priimti trečiadienį. Premjerės teigimu, iki kito trečiadienio taip pat bus pateiktas siūlymas dėl prekybos lauke atidarymo.

Prekybininkai ir grožio paslaugų teikėjai sprendimų dėl jų veiklos atlaisvinimo tikėjosi dar praėjusią savaitę, tačiau Vyriausybė galiausiai šio klausimo nusprendė nesvarstyti.

Gruodžio viduryje sugriežtinus karantiną, šalyje uždaryta daugelis parduotuvių, išskyrus maisto, sporto ir laisvalaikio praleidimo vietų, apribotas žmonių judėjimas tarp savivaldybių ir susibūrimai tiek namuose, tiek viešose vietose. 

Tačiau praėjusį pirmadienį Ministrų kabinetas jau leido atnaujinti veiklą lauko slidinėjimo centrams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų