Kol visi laukia atsakymų ir spėlioja, kas bus, skamba ir idėjos, iš kur paimti milijardus. Viena jų – valstybei susigrąžinti tai, ką ji jau pervedė privatiems pensijų fondams.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Su šūkiu „Ginti ir auginti“ į rinkimus ėję konservatoriai, save reklamavo, kaip labiausiai valstybės apginamumu besirūpinančią partiją:
„Nuo tolesnės karo Ukrainoje eigos tiesiogiai priklausys, kiek turime laiko.“
„Susitelkime. Dar ne per vėlu. Aš tikiuosi, dar ne per vėlu.“
Bet dabar, kai išgirdo socdemų idėją gynybos biudžetą dvigubinti, iškėlė klausimą, kaip ir didžioji dalis Lietuvos – iš kur bus paimti reikalingi milijardai.
„Tai pirmiausia, pakviesti finansų ministrą, krašto apsaugos ministrę kartu į frakciją, ir kad vienas ministras paaiškintų, iš kur bus padidintas gynybos finansavimas, nes mes už. Mes už, mes remiame pačią idėją“, – kalbėjo buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Smūgis konservatoriams
Jeigu socdemams pavyktų padvigubinti gynybos biudžetą, tai būtų smūgis ir patiems konservatoriams. Tad jie net surengė uždarą nuo visuomenės prezidiumo posėdį.
„Ko pasigendame, tai aiškaus plano. Tai dėl to ir kviečiame atnaujinti partijų susitarimą dėl gynybos, kuriame būtų labai aiškiai įvardinti ir šaltiniai, ir planas, kokių įsigijimų reikia, Turime užtikrinti, kad nebūtų po šiais procentais pakištos kitos lėšos – sveikatos, švietimo ir iš kažkur kitur“, – aiškino laikinoji konservatorių pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Bet klausimas, iš kur bus paimti pinigai, kamuoja ne tik opoziciją ar visuomenę. To nežino ir dalis pačių socialdemokratų.
„Tie komentarai, kurie eina šia tema, aiškumo neįneša. Todėl jau buvo skambučiai man iš Biudžeto ir finansų komiteto narių. Gal mes pasikviesime patarėjus Prezidento, kad jie galėtų paaiškinti, kaip jie čia paskaičiavo ir kokios čia galimybės“, – teigė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Sysas.
„Tai gali būti vienas iš tokių populistinių pažadų, nes sakoma, kad mokesčiai nebus keliami. Bet kaip galima tokį tikslą pasiekti nekeliant mokesčių, tiesiog nesueina... aritmetika nesueina“, – sakė Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Premjeras Gintautas Paluckas yra sakęs, kad tikisi dalį reikiamos sumos gauti iš Briuselio. Nors negirdėti, kad viešai dėl to būtų kažkas sutarta, tad Palucko pareiškimas skamba kaip laimikio dalybos, jo dar nepagavus.
„Europiniai pinigai, kurių nėra. Ir dar daug metų turi praeiti, kad jie atsirastų“, – kalbėjo Laurynas Kasčiūnas.
„Kad Europos Sąjunga turi savo problemų. Ir kiekviena šalis turi savo prerogatyvą. Vieni žalią kursą, kiti investicijas, treti dar ką, tai pirma reikėtų susitarti ES mastu“, – teigė A. Sysas.
Gali imti iš pensijų fondų
Ekonomistai sako, kad vien mokesčių kėlimu kelių papildomų milijardų surinkti nepavyks. Tad teks daug skolintis. O tai reiškia, kad teks daugybę šimtų milijonų vėliau mokėti už palūkanas. Bet ekonomistas Romas Lazutka turi ir dar vieną pasiūlymą.
„Jeigu valstybė nesiryžta didinti mokesčių, skolintis yra negerai, todėl, kad skolos aptarnavimas tampa labai brangus, tai žinoma, kad valstybė gali pasakyti, jog yra ypatingos sąlygos, ir tai, ką įmokėjo į privačias sąskaitas pensijų fonduose, valstybė tuos pinigus pasiims“, – pasakojo ekonomistas Romas Lazutka.
Anot Lazutkos, Lenkija prieš 10 metų jau parodė pavyzdį – ji valstybės žinion perėmė privačiuose pensijų fonduose esančius pinigus, kuriuos pervedė pati valstybė.
„Nekalbame apie tai, kad žmonės įmokėjo į tam tikras savo sąskaitas ir valstybė kėsintųsi jas paimti. Anaiptol. Būtent yra valstybės įmokėtos lėšos ir tas valstybės mokėjimas į antros pakopos pensijų fondus yra labai diskutuotinas“, – teigė R. Lazutka.
Anot Lazutkos, valstybė iš visų mokesčių mokėtojų pinigų į pensijų fondus yra pervedusi apie 5 milijardus eurų. Maža to, kasmet pervedama suma siekia apie trečdalį milijardo.
„Būtent, reikėtų kalbėti pirmiausia apie šitą sistemą, aš jau šiemet siūliau, kad 300 milijonų, kuriuos mes investuosime šiais metais į antrą pensijų pakopą, galima panaudoti kitiems dalykams“, – sakė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.
Kviestis socdemų ministrus ant kilimo, kad šie pasiaiškintų, jau svarsto ir socdemas Algirdas Sysas, vadovaujantis Seimo Biudžeto ir finansų komitetui.
„Viskas savo laiku. – Ir juos kviesite? – Aš manau, kad mes turime rytoj komiteto posėdį, pasitarsime. Nes aiškumas reikalingas. Negalime taip mestelti skaičių ir spėlioti visi“, – aiškino A. Sysas.
Vis tik, kad ir kiek klausimų valstybėje kyla dėl gynybos finansavimo, svarbiausi žmonės – premjeras Gintautas Paluckas ir Finansų ministras Rimantas Šadžius – niekam nieko konkrečiai nepaaiškina. Jie apskritai šiomis dienomis yra išvykę į komandiruotes užsienyje.
Daugiau sužinokite TV3 žinių vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.