Kaip pranešė ministras, vakcinos nauda vis dar laikoma didesne nei žala, tačiau skiepijamiems asmenims bus teikiama informacija dėl didesnio saugumo.
„Žmonės bus papildomai informuojami apie požymius, kuriuos reikėtų stebėti 3–16 dienomis po skiepo, kada reikia kreiptis į gydytoją ir panašiai“, – sakė A. Dulkys.
Jis pabrėžė, kad nėra nustatytos jokios rizikos vyrams ir nustatytos itin mažos papildomos rizikos moterims iki 60 metų.
„Todėl vakcinos saugumas visiems vyrams ir moterims, vyresnėms nei 60 m. lieka nepakitęs“, – sakė jis.
Ministras informavo, kad vakcinavimas „AsraZeneca“ tęsiamas toliau ir pridūrė, kad kiekviena vakcina, vaistas, medicininė procedūra visada turi didesnius ar mažesnius šalutinius poveikius, tačiau svarbu vertinti jų sukuriamą bendrą naudą, žiūrėti holistiškai.
„Ir būtent EVA aiškiai pasisako, kad šios vakcinos nauda, net ir įvertinus itin retus šalutinius poveikius, vis tik yra didesnė, nei su ja susijusios rizikos. Vis tik yra svarbu, kad kiekvienas žmogus, konsultuodamasis galėtų apsispręsti dėl vakcinos pasirinkimo ir kaip ir iki šiol galės pasirinkti, kokias vakcina nori būti skiepijami“, – sakė SAM vadovas.
Papildys preparato charakteristikas
Kaip nurodė Valstybinės vaistų kontrolės agentūros viršininkas Gytis Andrulionis, pabaigus signalo apie nepageidaujamas šalutines reakcijas procedūrą nuspręsta papildyti preparato charakteristikų santrauką į pakuotės lapelį įtraukiant naujus įspėjimus apie labai retus vakcinos nepageidaujamus poveikius.
„Būtent trombocitopeniją [trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas] ir trombozes lydinčias trombocitopenijas. Ministras jau minėjo ir matėme, kad rizikos išskirtos moterims iki 60 m. amžiaus. Anksčiau, priminsiu, buvo laikotarpis, kai tos rizikos buvo iki 55 m. amžiaus, tai dabar buvo patikslinta. Taip pat laikotarpis vietoj 7 ir 14 dienos patikslintas į 14 dienų po vakcinacijos.
Kitaip sakant, tie labai reti nepageidaujami įvykiai gali nutikti per 14 dienų po vakcinacijos. Tie įvykiai yra labai reti, jie ir įvertinti kaip tokie. Tai yra maždaug 86 atvejai iš 25 mln. vakcinacijų. Todėl sprendimų riboti vakcinavimą „AstraZeneca“ vakcina nebuvo priimta, nebuvo nustatyta jokių kontraindikacijų, sutarta tik papildyti vakcinos dokumentus“, – pranešė jis.
Kaip ir po praeito komiteto sprendimo yra nutarta, kad bus ruošiami laiškai sveikatos priežiūros specialistams, bus papildyta informacija patiems pacientams, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.
Krešulių susidarymas – itin retas šalutinis poveikis
EVA pareiškė, kad neįprastų kraujo krešulių susidarymas turėtų būti pažymėtas kaip „labai retas“ „AstraZeneca“ vakcinos nuo pandeminio koronaviruso šalutinis poveikis, ir pažymėjo, jog šių skiepų nauda ir toliau nusveria galimą riziką.
„EVA saugumo komitetas šiandien padarė išvadą, kad neįprasti kraujo krešuliai su trombocitų kiekio sumažėjimu turėtų būti įvardyti kaip labai retas šalutinis poveikis “, – sakoma Amsterdame įsikūrusios agentūros pranešime.
EVA taip pat pabrėžė, kad nenustatyta konkrečių rizikos veiksnių neįprastiems kraujo krešuliams susidaryti naudojant „AstraZeneca“ vakciną.
„Nepavyko patvirtinti konkrečių rizikos veiksnių, tokių kaip amžius, lytis ar ligos istorija, nes retų atvejų pastebima visose amžiaus grupėse“, – spaudos konferencijoje sakė Europos vaistų agentūros vadovė Emer Cooke.
„Tikėtinas šių retų šalutinių poveikių paaiškinimas yra imuninis atsakas į vakciną“, – pridūrė ji.
Spaudos konferencija, kurioje dalyvavo EVA vadovė ir kiti aukšto rango pareigūnai, surengta kelioms Europos šalims sustabdžius skiepijimą „AstraZeneca“ vakcina dėl galimo jo ryšio su kraujo krešumo sutrikimais.
Italijos žiniasklaida antradienį citavo vieną aukšto rango EVA pareigūną, sakiusį, kad yra „aiškus“ ryšys tarp „AstraZeneca“ skiepų ir kraujo krešulių, taip pat kad agentūra artimiausiu laiku paskelbs šią informaciją.
„Mano nuomone – dabar tai galime pasakyti – aišku, kad yra ryšys su šia vakcina“, nors kol kas neaišku, kas lemia tokią reakciją, laikraščiui „Il Messaggero“ sakė EVA vakcinų programos vadovas Marco Cavaleri.
Tačiau vėliau antradienį EVA pareiškė „dar nepriėjusi išvados“ ir pabrėžė, kad „vertinimas tebevyksta“.
Agentūra iki šiol teigė, kad „AstraZeneca“ vakcina yra saugi ir veiksminga, taip pat kad jos nauda išvengiant sunkių susirgimo atvejų ir mirčių aiškiai nusveria galimą riziką.
Praeitą savaitę po ekspertų komiteto pasitarimo EVA sakė išnagrinėjusi žinomus kraujo krešulių susidarymo atvejus nenustačiusi „jokių specifinių rizikos veiksnių“, tokių kaip amžius, lytis arba ankstesnė sveikatos būklė.
Estija pranešė stabdanti vyresnių nei 60 m. vakcinaciją
Estijoje trečiadienį sustabdytas jaunesnių nei 60 metų asmenų skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina nuo koronaviruso. Keli žmonės pranešė leidiniui „Postimees“, kad jų registracija į vakcinavimą šiuo preparatu buvo atšaukta dėl įsigaliojusių naujų reikalavimų.
Tačiau Vakarų Talino centrinės ligoninės vadovas Arkadijus Popovas pareiškė, kad antros dozės laukiantys gyventojai vis tiek galės ją gauti.
„Jaunesni nei 60 metų žmonės neturėtų būti skiepijami „AstraZeneca“ – tokią informaciją gavau ir aš“, – sakė A. Popovas.
Estijos imunoprofilaktikos ekspertų komitetas nusprendė, kad visiems žmonėms, jau gavusiems pirmąją „AstraZeneca“ vakcinos dozę, turėtų būti laiku suleista ir antroji. Komitetas rekomenduoja nepradėti skiepyti pirmąja šių skiepų doze jaunesnių nei 60 metų asmenų, kol nebus pateikta daugiau informacijos apie preparatą.