M. Staškevičius ir dar trys asmenys – esami bei buvę VMVT darbuotojai – sekmadienį buvo sulaikyti.
Anot STT tarnybos atstovų, įtariamieji galimai veikdami su kitais asmenimis, reikalaudavo kyšių iš verslo subjektų. Už gautus kyšius įtariamieji galėjo priimti verslo subjektams palankius sprendimus.
„Kyšiai tiek siekia 250 MGL (12,5 tūkst. eurų), tiek viršija juos (...). Manome, kad yra nustatyta ir tiriame tokią versiją, kad tai yra sisteminis, ilgalaikis veiksmas. Tos sumos aiškiai keisis tyrimo eigoje“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
„Šiuo metu po atliktų tam tikrų procesinių veiksmų yra gauti pakankamai rimti įkalčiai apie galimas schemas arba pinigų gavimo aplinkybes, subjektus. Tai atitinkamai visa šita informacija bus tikrinama“, – pridūrė A. Urbelis.
Kyšių reikalavo kas mėnesį
Centrinės tyrimų valdybos viršininkas Darius Balčiūnas patvirtino, kad valstybės tarnautojai, veikdami neorganizuotoje grupėje, reguliariai – kas mėnesį, reikalaudavo kyšių iš verslo subjektų, grasindami uždrausti produkcijos eksportą į užsienio šalis, produkcijos realizaciją Lietuvos vidaus rinkoje. Kai kuriais atvejais buvo grasinama stabdyti įmonių veiklą.
„Vakar po kyšio perdavimo nusikaltimo vietoje buvo sulaikytas tarnybos direktorius, priėmęs kyšį. Taip pat buvo sulaikytas Veterinarinių vaistų ir pašarų skyriaus vedėjas, kuris perdavė kyšį. Taip pat buvo sulaikyti Šiaulių departamento direktorius bei buvęs Kauno departamento Raseinių skyriaus vadovas“, – pridūrė D. Balčiūnas.
VMVT tinklalapyje nurodyta, kad įstaigos Veterinarinių vaistų ir pašarų skyriaus vedėjo pareigas užima Sigitas Siriukaitis, o tarnybos Šiaulių departamentui vadovauja Arūnas Teišerskis.
Per pastarąsias dvi dienas buvo atlikta apie 50 kratų. Dalyvavo apie 60 pareigūnų iš visų teritorinių padalinių. Kratų metu pas valstybės tarnautojus ir jų šeimos narius rasta ir paimta virš 300 tūkst. grynųjų pinigų.
„Šiuo metu prokuroras kreipėsi į teismą dėl visų 4 asmenų suėmimo. Šiandien šis klausimas bus sprendžiamas teisme“, – patvirtino D. Balčiūnas.
Pagal dabartinę esamą informaciją teisėsaugos atstovai numano, kad korupcijos schemą galėjo tęstis daugiau nei vienerius metus.
„Bet ar tai buvo daugiau – tai yra mūsų tyrimo objektas“, – tvirtino A. Urbelis.
A. Urbelis taip pat patvirtino, kad byloje gauti „pakankamai rimti įkalčiai“ apie korupcines schemas, pinigų gavimo aplinkybes, subjektus, apie tai, kad kyšių iš verslo subjektų buvo reikalaujama. Dalis kyšius galimai davusių verslo atstovų, anot jo, gali būti laikinai atleisti nuo atsakomybės.
„Norėčiau priminti Baudžiamojo kodekso nuostatas, kad asmenys, iš kurių buvo prievartaujami kyšiai, įstatymas numato galimybe atleisti juos nuo atsakomybės iki jų, kaip įtariamųjų, apklausų. Įstatymas numato, kad jeigu kyšiai ir buvo prievartaujami, bet asmuo kyšius davė, vis tiek baudžiamoji atsakomybė tokiam asmeniui gresia“, – sakė A. Urbelis.
Premjerė Staškevičių nušalino nuo pareigų
Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį pasirašė potvarkį dėl korupcija įtariamo VMVT vadovo Manto Staškevičiaus nušalinimo nuo pareigų.
„Nušalinau. Dėl atleidimo reikia teisinės praktikos vertinimo. Teisininkai dirba“, – BNS komentavo I. Šimonytė. .
Siekiant surinkti tyrimui reikšmingus duomenis, nuo sekmadienio atliekamos kratos įtariamų asmenų gyvenamosiose, darbo, kitose tyrimui reikšmingose vietose bei atliekami kiti būtini tyrimo veiksmai.
Konkursą laimėjusį M. Staškevičių VMVT vadovu Vyriausybė paskyrė pernai balandį, iki tol jis dirbo tos pačios įstaigos direktoriaus pavaduotoju.