• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepasitenkinimas darbe – vis dažnesnis reiškinys Lietuvoje: vien pernai Darbo ginčų komisijos gavo apie 10 tūkstančių prašymų spręsti nesutarimus tarp darbuotojų ir darbdavių. Ir nors pandemijos laikotarpiu ginčų sumažėjo, šiandien – viskas priešingai.

Nepasitenkinimas darbe – vis dažnesnis reiškinys Lietuvoje: vien pernai Darbo ginčų komisijos gavo apie 10 tūkstančių prašymų spręsti nesutarimus tarp darbuotojų ir darbdavių. Ir nors pandemijos laikotarpiu ginčų sumažėjo, šiandien – viskas priešingai.

REKLAMA

Apie priežastis, dėl ko darbuotojai nepasitenkine darbe naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) kancleris Šarūnas Orlavičius ir Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo vadovė Irina Janukevičienė.

Kalbant apie darbo ginčų komisijas, kiek vis tiktai sulaukia prašymų, kreipimųsi vidutiniškai per metus Darbo ginčų komisijos? Ar jūs galite sakyti, kad galbūt pamažu mažėja tų kreipimųsi arba atvirkščiai?

REKLAMA
REKLAMA

I.Janukevičienė: Bendra tendencija – didėjimo. Žymiai sumažėjimą mes jautėm pandemijos metu. Pasibaigus pandemijai, vėl ta tendencija išliko tokia pat ir mes matom, kad kasmet didėja. Pavyzdžiui, jeigu 2023 metais mes gavom apie 7000 prašymų, tai praeitais metais jau gavom apie 10 000 prašymų.

REKLAMA

Žiūrėsim, kaip šiais metais. Kol kas tokio ypatingo didėjimo nesijaučiama, galbūt bus toks pats, tai yra irgi geras rezultatas, bet pamatysim metų vidury arba metų pabaigoj. O šiaip didžioji dauguma prašymų tenkinama arba tenkinama iš dalies vis tiek, reiškia, buvo pagrįsti reikalavimai, apie 40 proc., apie 15 proc. atmetami kaip nepagrįsti.

Ir kas ir minėjau, geresnis mūsų rezultatas, apie 30 proc. baigėsi taikos sutartimi arba atsisakymais nuo reikalavimų, kai šalys susitarė dėl ginčo iki Darbo ginčų komisijos posėdžio arba posėdžio metu. Tai irgi labai geras rezultatas.

REKLAMA
REKLAMA

Ir labai svarbi informacija, ar žmogui reikia turėti pinigų, kad galėtų kreiptis į Darbo ginčų komisiją? Ar yra žyminiai mokesčiai ar kažkokie kiti mokesčiai?

I.Janukevičienė: Ne, ginčai nemokamai nagrinėjami Darbo ginčų komisijose, taip kad tai yra labai paprastas, lengvas, ekonomiškas būdas išnagrinėti, išspręsti savo problemą su darbdaviu būtent ikiteismine tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką jūs patartumėt darbuotojui, kuris įtaria, kad galbūt ne visai gerai su juo elgiamasi darbe, galbūt netinkamai skaičiuojamas, skaičiuojamas atlyginimas, tai ką gi jam reikėtų daryti?

Š.Orlavičius: Tai visų pirma turbūt pačiam pabandyti išsiaiškinti viduje, ar tai tinkama ar netinkama, nes kartais galime ir mes blogai suprasti tam tikrą situaciją. Tai jeigu išsiaiškinam ir matome, kad tikrai netinkama, galima dar ir į Darbo inspekciją paskambinti, pasikonsultuoti, kaip turėtų būti.

REKLAMA

Ir jeigu tai iš tikrųjų yra netinkama, tai jau mūsų konsultantas, teisininkas nukreips arba pateikti skundą Darbo inspekcijai, arba pateikti prašymą Darbo ginčų komisijai. Na, ir iš tikrųjų, kaip Irina ir minėjo, svarbu, kad būtų aiškus prašymas.

Advokato irgi nebūtina turėti, kad surašyti prašymą Darbo ginčų komisijai. Tai gali būti ir paprastais žodžiais, nereikia teisinės kalbos labai įmantrios, tiesiog, kad būtų labai aiškus reikalavimas ir pridėti reikiamų įrodymų.

Dažniausiai darbuotojai kreipiasi į Darbo inspekciją, nes laiku negauna algos: vardija, iš kurių sektorių žmonės ateina dažniausiai

Lietuvoje tarp darbuotojų ir darbdavių tvyranti įtampa atsispindi ir skaičiuose – pernai nustatyta beveik 30 tūkst. darbo įstatymų pažeidimų. Kai kurie darbdaviai netgi darbo skelbimuose kaip privalumą nurodo laiku mokamą atlyginimą.

REKLAMA
Manau nemokamas atlyginimas, turėtų darbo inspekcijos ir Lietuvos valdžios būti vertinama kaip grubi darbdavio klaida. Ir už ją griežtai bausti be jokių "glostymų", neauginti darbavių dinozaurais. Čia ir pilietis nuskriaustas lieka be pragyvenimo šaltinio, ir valstybei mokesčiai nesurenkami,ir nusižengimas darbo kedeksui, Ir tai mes dovanojame? To nematome, mums tai normalu? Tik avių valstybei taip gali būti.
praktinis darbuotojo gidas
praktinis darbuotojo gidas
Visada reikia jausti pulsa ir reikiamu momentu duoti suprasti, kad zinai kur gyvena, grazi zmona, kaip vaikui mokykloje? O kitam pas Lanzbergoene gimnazijoje? Daug Kyla gaisru susijusiu su Rusija, o is Latvijos saugumo parejo instrukcijos, kad jei nevalyvos isvaizdos valkata klausimeja kas nesuderinta tai greiciaudiai ahentas. Tai geri santykiai su Sefu noriu telefonu zaidziu, pradejo suprast paprasta zmogu.
Visose įmonėse, ypač didžiose, viskas yra patepta pinigais. Nepatinka išeik, ateis kitas, o tie kas jau atsikando, nebeateina.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų