Jauniausias pacientas vos aštuonerių metų. Nepilnamečiai patiria galvos, stuburo traumas, dubens kaulo bei šlaunikaulio lūžius. Gydytojai sako, kad tėvai neįvertina tam tikrų rizikų – nepasirūpina apsaugomis, nepamoko vaiko, kaip saugiai vairuoti šią transporto priemonę.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Sušilus orams, žmonės renkasi ir ekstremalias pramogas. Vena iš jų – važinėjimas keturračiais. Keturračių motociklų entuziastai tikina, kad jiems toks važinėjimas – vienas malonumas:
„Patinka dulkės ir purvas. Dažnai ekstremalumas patinka.“
„Svarbu išlaikyt saugų greitį, paisyti kelio ženklų ir viskas bus gerai.“
Pramogų trasoje laksto tiek suaugę, tiek vaikai. Nors čia jokių incidentų ar traumų nebuvo, jos vadovas pasakoja, kad dažniausiai susižeidžia lakstūnai.
„Dažniausios klaidos yra tokios, kada pirmą kartą atvažiuoja, pradeda spausti gazą, stabdį, „aš čia viską žinau“ ir pradeda jau lėkti. Kai kurie vaikai sako, parodykit, kur gazas, o kur stabdžiai – neįdomu“, – pasakojo „Pramogų audros“ vadovas Giedrius Ramaneckas.
Jauniausiam pacientui – aštuoneri
Tiesa, pašnekovas pastebi, kad tėvai neatsakingai prižiūri vaikus, kai jie važinėja su keturračiais. Vyras prisimena ir istoriją – nepilnamečio tėvai tikino, kad jų atžala moka vairuoti keturratį, tačiau pavažinėjus su vaiku, instruktoriui paaiškėjo, kad vaikas nežino saugumo reikalavimų.
„Jis tiesiog lekia į posūkį, skuba. Paskui klausiu tėvelių, sako, tai, ai, kaimynui į tvorą įvažiavo, tėvui į mašiną įvažiavo. Tai nėra žaislas, kurį tu tiesiog įteikei, parodei kaip juo naudotis ir palikai jį vien “, – sakė G. Ramaneckas.
Lietuvoje medikai pastebi, kad šią vasarą daugėja susitraumavusių ir nukritusių nuo keturračių vaikų. Negana to, jie jaunėja.
„Jauniausias pacientas yra aštuonių metų amžiaus, važiuojant keturračiu. Anksčiau tokio jauno amžiaus vaikų nebuvo. Riščiau su tuo, kad yra atsiradę vaikiški keturračiai“, – kalbėjo Santaros klinikų vaikų chirurgė Jolanta Labanauskienė.
Pasak vaikų chirurgų, vaikai patiria galvos, stuburo traumas, taip pat dubens kaulų ir šlaunikaulių lūžius.
„Ne vienas važiuoja ant keturračio, atsisėdęs bando greitį išvystyt turbūt, ir bando kaip ir žaidimo forma važiuoti. Jeigu susiduria su kažkuo, tai galima užsimušti“, – sakė J. Labanauskienė.
Važinėja be apsaugų
Gydytojai sako, kad vaikai dažnai lekia akis išdegę, o tėvai turėtų susimąstyti prieš perkant nepilnamečiams keturratį.
„Apie apsaugas čia turbūt ir negalvojama yra, nes tokios tendencijos užsidėt apsaugų nėra. Gerai, jeigu užsideda šalmą“, – kalbėjo chirurgė.
Kiekvienais metais apie 40 keturračių vairuotojų patenka į eismo įvykius. Praėjusiais metais 46 asmenys patyrė sužalojimus su keturračiais. 20 iš jų buvo nepilnamečiai.
Negana to, paauglių susižeidimai išaugo vairuojant mopedus ir motociklus. Šis skaičius pernai šoktelėjo kone dvigubai – nuo 75 įvykių iki 145.
„Iš tiesų, aktualus ir švietimas, ir kiti dalykai. Nereikia drausti jiems važiuoti, reikia mokyti juos saugiai važiuoti“, – teigė transporto kompetencijų agentūros atstovas Evaldas Morkūnas.
Specialistai tėvus skatina savo atžalas aprūpinti ir papildomomis apsaugos priemonėmis – rankų, nugaros, kojų apsaugomis, uždarais batais, geru šalmu. Taip sumažėtų rizika patirti rimtas traumas.
Straipsnis parengtas pagal TV3 žinių reportažą.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





































































































































































































































