REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį Vilniaus apygardos teisme, nagrinėjančiame Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą, neatvykus vienos iš kaltinamosios, naujai išrinktos Seimo narės Vitalijos Vonžutaitės advokatams, teismo posėdis, kuriame turėjo būti tęsiamas baudžiamosios bylos medžiagos skaitymas, atidėtas.

REKLAMA
REKLAMA

Prasidėjus teismo posėdžiui paaiškėjo, kad neatvyko nė vienas iš dviejų V. Vonžutaitės gynėjų – advokatas Arūnas Petrauskas nurodė, kad tuo pat metu dalyvauja kitoje didelio masto baudžiamojoje byloje Vilniaus miesto pirmajame apylinkės teisme. Tuo tarpu kitas kaltinamosios advokatas serga. Valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas sutiko, kad, nesant nė vieno V. Vonžutaitės gynėjo, posėdžio tęsti negalima. Tokiai prokuroro pozicijai neprieštaravo ir kiti advokatai, teisėjų kolegija byloje padarė pertrauką iki pirmadienio. Tiesa, pirmadienį kaltinamieji Viktoras Uspaskichas, V. Vonžutaitė ir Vytautas Gapšys jau bus įgiję teisinę neliečiamybę.

REKLAMA

Teisme Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas taip pat pateikė prašymą. Jis prašė daryti pertrauką, nes reikia realizuoti svarbią politinę pareigą ir dalyvauti penktadienį vidurdienį vyksiančiame pirmajame naujos kadencijos Seimo posėdyje.

Praėjusiame teismo posėdyje, pirmadienį, kaltinamieji ir jų advokatai pareikalavo, kad būtų pagarsintas visų dokumentų, susijusių su byla, turinys, teismas su tokiu prašymu sutiko. Bylą sudaro maždaug 30 tūkst. puslapių.

REKLAMA
REKLAMA

Po teismo posėdžio prokuroras S. Verseckas sakė, kad jeigu V. Uspaskichui ir kitiems kaltinamiesiems teisinė neliečiamybė nebus panaikinta, bus priimti procesiniai sprendimai ir baudžiamasis procesas prieš šiuos asmenis bus nutrauktas. Tuo tarpu Darbo partija kaip juridinis asmuo imuniteto neįgytų.

„Aišku, būtų nelabai gera ir normali padėtis, kadangi nesant visų kaltinamųjų iš tikrųjų bylos nagrinėjimas būtų problematiškas, bet manau, kad procesas būtų tęsiamas, nes pagrindiniai įrodymai ištirti ir kažkokių didelių problemų dėl byloje nustatytų aplinkybių neturėtų kilti“, – klausiamas, ar tenkintų tokia padėtis, atsakė S. Verseckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbo partijos lyderis nebuvo linkęs komentuoti, kaip valdančiosios koalicijos partnerių prašys balsuoti dėl jo ir kolegų teisinės neliečiamybės.

„Kai ateis šitas klausimas, tada ir kalbėsime. Aš asmeniškai tikrai nieko neprašysiu. Aš pateiksiu faktus komisijai – todėl, kad bus sukurta komisija, kokios yra aplinkybės, ir spręs komisija. Aš nieko neprašysiu“, – žurnalistams sakė politikas. V. Uspaskicho pasiteiravus kurlink krypsta – atims ar neatims iš jo neliečiamybę, – jis teigė nenorįs visko atskleisti, kad nesiruoštų oponentai.

REKLAMA

V. Uspaskichas, pasisamdęs dar vieną advokatą, žadėjo pirmadienį į teismo posėdį būtinai atvykti.

„Tikrai esu paklusnus ir jūs tą matėte. Aš nepraleidau nė vieno posėdžio. Jeigu bus numatyta tokia procedūra, kad turiu dalyvauti, aišku, dalyvausiu“, – kalbėjo jis.

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius yra pareiškęs, kad socdemai balsuotų už imuniteto panaikinimą koalicijos parteriams, Darbo partijos nariams. Pasak A. Butkevičiaus, teismų darbo politikai reguliuoti negali, teisinėje demokratinėje valstybėje visi Lietuvos piliečiai, tarp jų ir politikai, yra vienodai atsakingi prieš Lietuvos Respublikos įstatymus.

REKLAMA

Primintina, kad Generalinės prokuratūros kaltinamajame akte Darbo partija buvo kaltinama sistemingai vedusi dvigubą buhalterinę apskaitą, dėl ko esą neįmanoma tiksliai nustatyti šios partijos finansinių įsipareigojimų vykdymo ir struktūros 2004-2006 m., tačiau šių metų spalio 26 d. kaltinamųjų byloje veiksmai buvo perkvalifikuoti į sukčiavimą.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas ir griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senatis byloje turėjo sueiti 2014 m., pagal dabartinius – 2016 m. Byla pradėta tirti 2006 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaltinimai byloje buvo pateikti ir Darbo partijai kaip juridiniam asmeniui, ir kai kuriems asmenims. „Darbietis“ V. Gapšys kaltinamas nurodęs buhalterinę apskaitą vesti apgaulingai ir pasirašęs žinomai neteisingus dokumentus, vyriausioji Darbo partijos iždininkė Marina Liutkevičienė – valstybės institucijoms finansinėse deklaracijose žinomai pateikusi neteisingus duomenis. Tarp kaltinamųjų – ir V. Vonžutaitė, kuriai, pasak prokurorų, V. Uspaskichas nurodė vesti dvigubą buhalteriją.

Taip pat prokuratūra skelbė, kad nežinodama apie dvigubą buhalterinę apskaitą Vyriausioji rinkimų komisija Darbo partijai neteisėtai skyrė beveik 5 mln. litų dotacijų.

REKLAMA

Prokurorų duomenimis, iš viso 2004-2006 m. nuslėpta apie 25 mln. litų. V. Uspaskichas buvo įvardintas „nusikalstamos organizuotos grupės dalyviu“. Anot prokurorų, būtent V. Uspaskicho nurodymu buvo vedama dviguba buhalterija, jis asmeniškai ją kontroliavo.

Nuslėptos lėšos buvo naudojamos neoficialiems darbo užmokesčiams, TEO sąskaitoms apmokėti, renginių organizavimui, pasiruošimui rinkimams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų