• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paprastas atostogų įkarštis ar rimtas perspėjimo signalas? Nekilnojamojo turto rinkos ekspertai ieško paaiškinimų, kodėl liepos mėnesį ištiko tikras butų sandorių įšalas. Lyginant su pernykščiu vidurvasariu, butų žmonės nupirko beveik ketvirtadaliu mažiau.

Paprastas atostogų įkarštis ar rimtas perspėjimo signalas? Nekilnojamojo turto rinkos ekspertai ieško paaiškinimų, kodėl liepos mėnesį ištiko tikras butų sandorių įšalas. Lyginant su pernykščiu vidurvasariu, butų žmonės nupirko beveik ketvirtadaliu mažiau.

REKLAMA

Liepos mėnesį, palyginti su metais anksčiau, butų pardavimo sandorių sumažėjo kone ketvirtadaliu. Tokio nuosmukio nesitikėjo net nekilnojamojo turto plėtotojai. Tačiau į aukštumas šovusių būsto kainų pardavėjai vis dar nemažina, mainais pirkėjams siūlo dovanų – nemokamų sandėliukų ar nuolaidų automobilio vietai, žada pavaišinti ledais.

Rinkos ekspertai aiškina – pirkėjai nemato pagrindo skubėti ir laukia, kol kainos mažės, o pardavėjai nenusileidžia – jei kainas pradės mažinti, pirkėjai lauks dar geresnių sandorių. Kuri pusė ims viršų ir kainos pradės leistis, paaiškės artimiausiais mėnesiais.

REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės yra atsargūs, tikrai nepuola pirkti. Atsižvelgiant, kad palūkanos yra aukštos ir reguliariai perskaičiuojamos, paskolų įmokos auga, o būstas iš esmės nepinga, tai žmonėms sudėtinga ir įsigyti. Jie linkę palaukti“, – TV3 žinioms teigė „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Raimondas Reginis.

REKLAMA

Net penktadaliu mažiau žmonės butų nupirko ir palyginti su birželiu. Sukilus palūkanoms, sandorių smarkiai mažėja jau nuo metų pradžios.

Pasak ekonomisto Tado Povilausko, pirkėjų elgesys suprantamas.

„Kodėl man skubėti, jei žinau, kad kainos per artimiausius kelis mėnesius nepasikeis, o jei pasikeis, bus į mažesnę pusę, tai man bus dar naudingiau“, – teigė ekonomistas Tadas Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau smarkiai per infliaciją užkeltų būsto kainų pardavėjai mažinti nė kiek neskuba. Iš dalies jiems taip elgtis leidžia ir iš pelningų ankstesnių sandorių užsiauginti lašiniai.

„Jeigu jie negali parduoti, dažnai būna, kad tiesiog išima objektą iš skelbimų ir laukia geresnio laiko. Galima sakyti, nei pirkėjai linkę pirkti, nei pardavėjai linkę nusileisti. Tokia patinė situacija“, – sakė „Ober-Haus“ rinkos tyrimų vadovas Raimondas Reginis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, pirkėjai laukia mažesnių kainų, o pardavėjai viliasi, kad pirkėjai neiškęs ir mokės tiek, kiek jų prašo. Suvilioti būsto ieškančius žmones pardavėjai bando dovanomis.

Pavyzdžiui, perkantiems dviejų kambarių butą Vilniuje už daugiau nei 200 tūkst. eurų, projekto vystytojai siūlo 10-ies tūkst. eurų nuolaidą automobilio vietai. Kiti pardavėjai už šimtatūkstantinį sandorį siūlo... ledų ir virtuvę bei sandėliuką – jei liks laisvų.

REKLAMA

Kadangi dauguma naujų butų – su daline apdaila, siūlymai nemokamai įrengti virtuvę tampa populiarūs. Visa tai – užuot tiesiog sumažinus kainas.

„Norima, kad tai neatsispindėtų oficialiose kainose, kad nekeltų sąmyšio visuomenėje“, – teigė ekonomistas Tadas Povilauskas.

Sąmyšį sumažėjusios kainos esą keltų, nes tai paskatintų pirkėjus laukti dar geresnių kainų, o to vystytojai labiausiai ir nenori.

REKLAMA

„Tai gali dar labiau įsukti nepirkimo stadiją, kaip tik skatinti pasyvumą ir laukimą, kai žinai, kad NT vystytojai ar pardavėjai tas kainas sumažins“, – pridėjo T. Poviliauskas. 

Kaip teigia nekilnojamojo turto rinkos ekspertas Arnoldas Antanavičius, senesnių butų kainos stabilios jau devynis mėnesius ir tik retais atvejais pardavėjai kainas nuleidžia keliais procentais. Aktyvūs dabar esą tik pirmojo būsto pirkėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visas tas sandorių kritimas, daroma prielaida, yra įvykęs daugiausia iš tų, kurie pirko savais pinigais. Jie galbūt laiko indėliuose, galbūt investavo kažkur kitur“, – pastebėjo nekilnojamojo turto rinkos ekspertas Arnoldas Antanavičius.

Be to, praėjo laikai, kai nuoma būdavo brangesnė nei mėnesio paskolos įmoka.

„Kai kuriais atvejais nuoma yra šiek tiek pigesnė nei mokėti bankui, tai nebėra stimulo žmonėms skubėti“, – sakė A. Antanavičius.

REKLAMA

Pasak analitikų, ar būsto kainos ims mažėti, parodys rugpjūčio ir rugsėjo duomenys. Jei stagnacija užsitęs, pardavėjai turės nuleisti kartelę, tačiau nereikia tikėtis, kad kainos grįžtų į priešinfliacinį lygį.

„Turėtume kalbėti kelių procentų lygmenyje, nuolaidas gali padaryti kelių tūkstančių, skatinant pardavimus. Greičiausiai kainų korekcija galėtų būti iki 10 proc“, – pridėjo A. Antanavičius.

Vieno kvadratinio metro naujos statybos bute kaina Vilniuje dabar siekia apie 3300 eurų. Senesnės statybos – tūkstančiu eurų pigesnė.

Daugiau detalių ieškokite TV3 žinių reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

tv3.lt

Krito ketvirtadaliu .???Juokdarai .
Nuperka ketvirtadali palyginus su pernai .
NT kainos rudeni ir kitais metais pigs 30 proc. minimum
Juokdariai! Laukia NT kainų kritimo.. Vos tik stabilizuosis ir pradės mažėti palūkanų normos, būsto kainos vėl šaus į aukštumas! Nebus LT būsto kainų kritimo! NT ir nuoma toliau sėkmingai brangs. Tai yra tiesa.
Kai prasides rimtesnis karas tie bustai kris 50 ir daugiau % arba isvis taps beverciai jei bus suniokoti. Cia tik apsilimas, bet pirkit pirkit nevykeliai. As susimazinau busto kieki iki 1 pacio pigiausio kur nelabai gaila ir prarasti butu, uztai jei ka nematysiu vargo isvykes i uzsieni.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų